Banditi (2001)

Výborný scénář, výborní herci, výborný film, výborná zábava!

Sedm samurajů (1954)

Jo! Tak tahle tříhodinová verze japonský filozofie od Akiry mi jednoznačně sedla! Po celou dobu trvání tohoto filmu se v něm neobjeví jedno hluché místo, které by rušilo. Postavy jsou nádherně prokreslené, proces seznamování samurajů a rolníků zajímavě psychologicky sestaven a i souboje jsou velice věrohodné. K tomu perfektní režie, převratná kamera (zde, v roce 1954, byl použit vůbec první zpomalený záběr) a perfektní Mifuneho výkon. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo neustálé ječení všech Japonců. Voni ječej, i když bulej! Ale filmu se to nedá mít za zlé, jelikož každý národ je jiný.

Vesnice (2004)

Neříkám, že by film neměl atmosféru a že Shyova režie není výstavní, ale ten konec mě velice zklamal. Naivní, nereálný, špatný. Celou dobu nás Manoj napíná, děsí, až to nakonec sám neutáhne a ke konci poleví a zhroutí se přímo na režisérské stoličce. Škoda, kdyby zapracoval na scénáři, mohlo to být lepší.

Znamení (2002)

Síla tohoto filmu je v tom, že se obejde bez jakýchkoli symbolů či překvapivého závěru, jako tomu bylo u předchozích Shyových filmů. Opět zde sází na neprodyšnou atmosféru, kterou tvoří pomalým tempem vyprávění a natahováním našich nervů na nejvyšší možnou mez. I z věcí, které Manoj ve filmu oznámí dopředu, že se stanou (narážím na videonahrávku ze školky - je jasné, co zde uvidíme), vás klidně může klepnout pepka. Nemocné dítě a jeho potřebu léků zde využil daleko lépe, než například Fincher v Úkrytu. Na konci mu navíc do sebe pěkně všechno zapadá, takže zde máme další bezchybný thriller, kterých je na světě opravdu málo.

Šestý smysl (1999)

Po celou dobu nás Shyamalan šponuje a natahuje nám nervy, aby nás poté na konci pustil a nechal se svíjet v křečích. To, co dokázal předvést v tomto filmu - ať už jde o režii, scénář, ošéfování herců či kvalitu filmu - už nikdy v žádném jiném nezopakuje. Toho zlatýho plešouna za režii a scénář měl dostat. Ave Shyamalan!

Saw 3 (2006)

Scénář je opět do detailů propracován a režie je opět na vyšší úrovni. Jenže ve třetím filmu s názvem Saw už nic nepůsobí tak šokujícně a překvapivě, jako u předchozích dvou. Půlka věcí se dá očekávat a sadističnost některých pastí je vyvedena až k trapnosti. I když to má svůj účel...Závěrečný zvrat je sice zásadní, ale nepůsobí tak, jak by měl. Trochu mi to připadá, že začínají tvůrcům docházet nápady. I atmosféra už není tak hutná, jako bývala. A zde předvedená klipovitost střihu je zkrátka rušivá a divák tak nemá šanci si obraz pořádně užít....Zkrátka se zde jedná už jenom o průměrný thriller, těžící hlavně ze slávy svých předchůdců. Jestli čtvrté pokračování opravdu bude, s největší pravděpodobností z něj bude odpad.

Saw 2 (2005)

Sice není už tak originální jako jednička, nicméně se mi dvojka líbila více, než její předchůdce. Po celou dobu z plátna (monitoru, displeje...) sálá nerozkrajitelná atmosféra, díky které sotva může někdo dýchat. Režie se mi zdála na stejné úrovni jako u jedničky, pasti neskutečně brutální, scénář výborně propracovaný a herci taky ušli. A konec je stejně parádní jako u prvního filmu.

Saw: Hra o přežití (2004)

Nedostatkem atmosféry tento thriller rozhodně netrpí. Svou násilnickou povahou se vymyká doposud všemu, co bylo ve filmu viděno - i když lehká inspirace Se7enem je očividná. Po celou dobu sledování jsem byl neskutečně napjatý a ta uber-lekačka s čuníkem v domě mě dorazila. Výborná režie, dostačující herecké výkony, scénář zajímavý. Jedná se o výborný thriller, který vás upoutá do okovů a nepustí, dokud ho nedokoukáte celý. A Jigsawovi a jeho pohledu na život musí dát člověk za pravdu. Akorát je to zvrhlej geront.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Ještě větší hrůza, než jsem čekal. Dlouhé, nudné, bez nápadu, s příšernou režií a laickým scénářem. Pokud jsem se u filmu zasmál, nebylo to u komických sekvencí (ty byly nevýslovně trapné), ale u scén, kde se Verbinski snažil něco urobit, ale nakonec z toho vzešla trapná blitka. Ani Depp divákovu sračku (alergická reakce na tento filmový počin) nezastaví, a tak jediné, u čeho se dá vydržet, jsou ILMácké triky. A Bloomovi bych dal za jeho výkon zlatou malinu...co zlatou, platinovou. A Verbinskimu taky. Tento film je zkrátka ztráta času. Nedoporučuji.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Nechápu ten poprask. Jediný, co mě na filmu zaujalo, byl pochod smrtek pod vodou, jinak jsem byl svědkem dokonalého zazdění nadějného námětu. Scénář je jeden z nejbugovějších, co znám - namátkou: kdo vlastní amulet, necítí, má furt hlad, žízeň, nemůže umřít.....Tak jak mohli na začátku najít přiutopenýho Blooma, když měl amulet na krku? A když ten amulet Knightley 20 let nosila, to si toho taky nevšimla? Pro mě dost důležité detaily, které mi po celý film vrtaly hlavou.... Ale Depp je skvělý, to se musí nechat.