• Krátkometrážní

Iron Man 3 (2013)

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 8: "Nerad tě přerušuju, nemáš u sebe paralyzér?" - "Proč?"- "Myslím, že jedna holka na personálním krade propisky. Měl bys tam jít a sejmout ji." Robert Downey Jr. přes média pozval k sobě domů obávaného teroristu Mandarina. Ten vždy těsně po jakýkoliv svém útoku, se ohlásí v pirátským televizním vysíláním a svými výhružkami děsí celou Ameriku. Zlikviduje i Starkovo legendární sídlo, počemž se Stark ocitne v zapadákově, kam se z posledních sil přesune získává malého spojence. Mandarin je karikatura všech teroristů často vídaných ve vážných filmech. "To je furt otevřeno? Má to tu být pořádně nedobytný. Vždyť jsem vyhrožoval teroristovi!" Gwyneth Paltrow v legínach a černé podprsence tady ukáže, že se umí bít a není jen kráska v nesnázích. Mluví se tu vůbec nějak víc než by bylo zdrávo. Plus kdyby se tento díl vůbec neodehrál, tak se nic neděje. Ve skutečnosti se příběhy jednotlivých postav takřka nikam neposunuly. Místo vtípků se hraje vážnější nota. "Sledovat vás při práci je jako vždy zážitek, pane." V závěru se dozvíme, že Mandarin je jenom herec a skutečným padouchem je naprostý outsider, kterého si Tony nevšímal a jednou ho nechal čekat na střeše. Následuje digibordel se 42 obleky, které nakonec explodují, což vytvoří závěrečný ohňostroj ve vzduchu. - 40%.

Mstitel (1989)

Obsahuje spoilery: "Víte, jak se chodí po práci na skleničku? U mě to byla sklenička před prací, sklenička po práci, pak sklenička místo práce a nakonec se z toho stal problém." Dolph Lundgren jako komiksová postava od Marvelu. Lundgren po smrti své rodiny žije v kanále a žije heslem nevinní musí být pomsteni. Yakuza chce převzít moc a je to Lundgren, kdo se postaví proti Yakuze na stranu gangsterů, když jim Yakuza unese děti. Taky tu jezdí na mašině a má tu špatně natočenou záchranu dětí v autobusu. Aby toho nebylo málo, tak šéfka Yakuzi je ženská. - 20%.

Thor: Temný svět (2013)

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 7: "Musíš být opravdu zoufalý, když hledáš pomoc u mne." Chris Hemsworth skáče mezi dimenzemi, aby zastavil temného elfa, který vlastní všemocnou zbraň a chce zničit celý vesmír. Domovská planeta temných elfů připomíná poušť a Asgard digitální mazanici. Akce nudná a nepřehledná, a vše bohužel působí neskutečně splácaně. Ta část, kdy Thor pilotuje vesmírnou loď temných elfů je přímo tragická. "Gratuluji, právě jsi usekl hlavu svému dědečkovi." Rozvíjení vztahu Thora s Natalkou. Na tom film hodně staví, leč je to tak, jak už jsem jednou psal. Elektřina mezi nimi by bohužel nerozsvítila ani lampičku. Jinak jako jednička bez většího rozvíjení nebo ozvláštnění. 50%.

Avengers (2012)

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 6: "Nejedná rozumně, ale je to Asgarďan a také můj bratr." - "Za dva dny zabil osmdesát lidí." - "Je adoptovaný." Samuel L. Jackson jako jednooký šéf špiclů sjednocuje superhrdinů, jejichž jednotlivé příběhy nám byly prvně ukázány v samostatných filmech. Thorův bratříček Loki se rozhodl podmanit lidstvo, k čemuž potřebuje vesmírnou kostku, aby otevřel vesmírnou bránu a získal armádu. Lokiho nakonec porazí Hulk, který s Lokim párkrát hodí o zem, čímž bylo vymalováno. "Slabý bůh." Bavit se tu o vizuálním zpracování filmu nemá smysl, protože mu nelze vytknout takřka nic. "No ty jsi taky ještě docela čipera, na svůj věk. Co děláš? Pilates?" - "Co je to?" - "Takový cvičení. Asi ti pár věcí ušlo, když jsi v tom ledu dělal rampouch." Rozložení postav je vyvážené a v rámci možností nikdo příliš nevyčnívá, ani nezůstává v pozadí. Nemohl jsem si nevšimnout, že je často v záběru či na scéně Cobie Smulders, ač nic neříká a je prakticky úplně zbytečná. Režisérovi se asi líbila. Jinak palec nahoru... Zničilo se půl velkoměsta, ale byla to zábavná podívaná. - 70%.

Thor (2011)

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 4: "Moudrý král válku nevyhledává..." Chris Hemsworth jako vládce hromu a pán všech kladiv. Vládce všeh bohů Odin, se snaží udržet mír. Tuto snahu mu hatí jeho syn, který se chová jako neohrabaný puberťák bez občanky a pán všeho a všech. Odin ho nehodlá tolerovat a svrhne svého syna na Zem mezi obyčejné smrtelníky, přičemž mu odebere veškeré jeho božské schopnosti. Ryze pohádkový příběh! "Ve městě je maškarní?" - "Ohlas to!" - "Základno, máme tu Xenu, Jackieho Chana, a Robina Hooda." Střet vesnického burana s civilizovaným světem aneb střet s Natalii Portman. Hodí se k sobě? Elektřina mezi nimi by bohužel nerozsvítila ani lampičku. Během filmu získá hlavní hrdina rozum a dospěje, jak už to v pohádkách bývá. Finální souboj Thor vs. MEGA robot, který s očí pouští oheň prostě hrůza. Ostatně jako veškeré efekty zde. Digitální mazanice. - 40%.

Captain America: První Avenger (2011)

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 5: "Heil, Hydra!" Chris Evans se i přes svoje výškové a fyzické omezení snaží dostat do armády. Má počítačem vychrtlou postavu a výškově odpovídá trpaslíkovy. Dostane šanci díky vzácnému séru, násobící schopnosti obyčejného smrtelníka na úroveň nadčlověka. "To nebylo tak strašné." - "To byl jen penicilin." Po injekci skončí v jakémsi stroji, který ho promění v superhrdinu. Zařízení údajně posiluje všechny charakterové vlastnosti proměného - tedy dobro je dobřejší a zlo zlejší. Dostáváme tedy vymakance: V kostýmu z barev americké vlajky a kulatým štítem s hvězdami a pruhy. Ten jde do války s nacistickou rudou lebkou Huga Weavinga. Film jako by byl návratem do devadesátých let. Z devadesátkových komiksových adaptací jako by vypadl i design filmu, kde jsou různé křiklavě barevné kostýmy a masky či podivné teleporty, případně zářivé proudy magických energii. Celkově je tak Captain America komiksová záležitost, která není nijak výjimečná či zajímavá. - 60%.

Specialista (1994)

Obsahuje spoilery: "Řeknu mu své jméno a to bude poslední, co uslyší." Akce převážně založená na explozích a žhavé Sharon Stone. Té zde v dětství zabili rodiče gengstři, kterým se chce pomstít s pomocí specialisty na bomby Sylvesterem Stallonem. Dnes už stará klasika, která stojí za shlédnutí. "Myslím paní, že už je tu volné místo." Pronesl Stallone k starší paní cestující v autobuse, když spacifikoval mladý grázly, což přineslo jednu z TOP scén tady. - 90%.

Iron Man 2 (2010)

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 3: "Zhodnocení osobnosti. Pan Stark vykazuje kompulzivní chování.’ To se týkalo jen minulého týdne. ‚Má sebedestruktivní sklony.’ Umíral jsem. To je přeci... normální. ‚Ukázkový... narcista?’ To sedí." Robert Downey Jr. a všechno to, co fungovalo v prvním dílu hlásí návrat. Vše v rytmu nesmrtelných AC/DC. "Teď už vás zarážím, ano? Protože jestli ještě jednou začnete mluvit o sobě, tak vám už něco hodím na hlavu." Děj filmu začíná přesně tam, kde první díl skončil. Tony je šoumen a miluje obdiv lidí, tak odhalí svou identitu. Potetovaný Mickey Rourke tady má také své brnění a elektrické biče, které hladkým řezem rozkrojí i formuli. Především, ale má dost nevyřízených účtů se Starkovou rodinou. "Pane, musím vás požádat, abyste slezl z té koblihy." Scarlett Johansson a Samuel L. Jackson mají hezké kostýmy. Především neuvěřitelně svůdná Scarlett zachraňuje tento film, kde se hlavní hrdina chová jako přerostlé děcko. V jednom momentu jsou tady na něj naštvaní snad všichni. Ta scéna, kde Scarlett složí na zem několik týpků je zde top! Film jinak považuji za průměrný komiksový film, který je ukecanější než jeho předchůdce. "Iron Man je zbraň!" - "To v jeho popisu nestojí." - "Tak jak byste ho popsal?" - "Popsal bych to jaký doopravdy je... Jako... Je to high-tech protéza!" - 60%.

I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine (2015)

Obsahuje spoilery: "Spravedlnost není něco, čeho se vám dostane. Je to něco, co naservírujete. Tam venku jsou jenom dravci a kořist. Jste buď jedno nebo druhé." Sarah Butler znovu lačnící po pomstě a spravedlnosti... Navazuje přímo na první film, kde byla Sarah Butler znásilněna. Poté všechny své prznitele pozabíjela. Tady si změnila si identitu a dochází na skupinová sezení. Mstí se tady za všechny ženy, které byly znásilněny a o jejichž násilnících díky terapii ví. Stojí to na tom, že úmrtí jsou extra krutá. Například scéna s řezáním penisu či trubka narvaná v prdeli, jsou rozhodně hodně brutální scény. Přejímající záběry z prvního filmu tvoří velkou část filmu, což zamrzí. Jinak herečka v titulní roli zahrála tu vražednou mrchu fantastický. - 70%.