To, co dýchám (2007)

Některé příběhy jsou zajímavé a dokáží patřičně zaujmout, jejich vzájemné prolnutí taktéž upoutá pozornost, ovšem na snímky jako 21 gramů, Babel nebo Amores Perros to rozhodně nemá, proto pouze 3*.

Kluk na kole (2011)

Námětem a myšlenkou rozhodně zajímavý a skvělý film, avšak svým podáním mě příliš nezaujal, až na několik napínavějších nebo silnějších okamžiků.

Batman (1989)

U Burtonovýho Batmana mám ten pocit, že vidět ho v době, kdy jsem byl podstatně mladší, byl by pro mě dnes kultem a Nolan by mě pak musel mnohem víc přesvědčovat o jedinečnosti svého zpracování. Tahle verze je sice také potemnělá, ale přeci jen má daleko více odlehčenou atmosféru a není tak hutným thrillerem jako Temný rytíř. Michael Keaton není špatným Bruce Waynem - Batmanem, avšak zdaleka pro mě neměl takové charisma jako Christian Bale. Suverénně nejlepší byl na celém snímku Joker v podání Jacka Nicholsona, jenž si svoji roli očividně užíval a jeho pojetí je zcela odlišné od Ledgerového v roce 2008. Oba Jokerové mají své kouzlo a není snadné se rozhodnout, který z nich je lepší. Do Nolanovy temné verze se prostě hodí Heath Ledger, Burtonovu zase zdobí Nicholson se svým rozšklebeným úsměvem a tanečky. Za normálních okolností bych možná hodnotil i 4*, ale vzhledem k tomu, že pro mě záživnější Temný rytíř (resp. celá Nolanova trilogie) dostal právě čtyři hvězdičky, nemůžu je dát Timu Burtonovi, protože přece jenom pociťuji jistý rozdíl.

The Black Swan (1942)

Akčnější pasáže jsou záživné a povedené, ovšem prostřední část byla příliš zdlouhavá a upovídaná. Výsledný dojem této pirátské podívané je na příjemné 3*.

Millerova křižovatka (1990)

Gangsterky zobrazující období prohibice mám rád. Millerova křižovatka mě zpočátku moc nebavila, ale poté, co měl Tom vraždit v lese na křižovatce, začal mě snímek Coenů o poznání víc bavit a ke konci se dostal až na čtyř hvězdičkový dojem.

The Butterfly Circus (2009)

Jak by řekl Rocky Balboa: "Dokud nebudeš věřit sám v sebe, budeš živořit". Tento krátkometrážní příběh mi místy připomínal Sloního muže a dokázal během 20 minut ukázat lidskou zrůdnost, ale také dobrotu, cit a sílu přátelství.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Nikdy bych neřekl, že mě animé seriál (ale i film) dokáže zaujmout natolik, abych mu nasolil plnou palbu hvězd, těšil se na každé další pokračování a ještě navíc neměl po téměř patnácti epizodách žádné výtky. Death Note je zajímavý nejen svým námětem, ale pronikne divákovi pod kůži i svojí hudbou, ať už ústřední znělkou, či melodiemi doprovázejícími scény, ale také dávkou napětí v každém dílu a různými dějovými zvraty, kterými jsou jednotlivé epizody protkány. Zpočátku jsem si říkal, že bych tento námět raději viděl v hrané podobě, ale po pár dílech mi již animovaná forma vůbec nevadí. Líbí se mi myšlenkové pochody hlavních postav, ale také atmosféra a ústřední i dílčí zápletky. Jsem zvědavý, jak vše dopadne a upřímně nevím, zda stát na straně Lighta či L, neboť obě postavy mají mé sympatie. Své neoddiskutovatelné kouzlo má však také shinigami Ryuk. Prozatím je to jednoznačných 5*.

Grandhotel Budapešť (2014)

Poměrně dlouho jsem se odhodlával k zhlédnutí tohoto snímku, jenž sklízel úspěchy na mnoha svých taženích. Jakmile jsem si jej však pustil, nelitoval jsem. Grandhotel Budapešť je velmi příjemně nasnímaní film, kterému nechybí dávka vtipu, dramatičnosti a dobrodružství, avšak také akce dodávající filmu větší tempo a spád. K tomu všemu se tu objevuje celá plejáda známých herců ve větších i menších rolích, což opět dodává Andersonově počinu na poutavosti. Kromě příběhu mě zaujala také vizuální stránka filmu, která napomohla k pozornému sledování celých 100 minut. Když si sečtu klady a zápory (např. nerealističnost, resp. "ujetost" některých scén, což ale žánr komedie směle snese), vychází mi prostě 5*.

Světla ramp (1952)

Nádherný film od samého začátku až po úplný závěr. Přestože nejde o poslední Chaplinův snímek, je laděn do poměrně rozlučkové atmosféry a potěší, že jeho postava zmiňuje legendárního tuláka, jenž je ikonickou postavou i po tolika letech. Světla ramp jsou silným příběhem někdejšího slavného komika a mladé baletky toužící zemřít, mezi nimiž se rodí vztah, jenž má z obou stran různou povahu, ale na intenzitě je rovnoměrně silný. Vše je doprovázeno překrásnou Chaplinovou hudbou, která sice v mnohých pasážích připomíná jeho starší melodie, ale ústřední píseň je vskutku jedinečná. Za vyzdvihnutí však stojí také dialogy či monology Calvera, které ač mohou v dnešní době znít jako utopie či patos, tak mají stále patřičnou hloubku a podobně jako v Diktátorovi, tak i zde nutí diváka přemýšlet. Na závěr se skláním před invencí, uměleckým umem a herectvím Charlese Chaplina a s obrovským potěšením dávám jednomu z jeho posledních snímků plný počet hvězdiček.

Žena roku (1942)

Woman of the Year mě bavil od samého začátku zejména díky hereckému duu Spencer Tracy a Katharine Hepburn, kteří svoji genialitu v tomto složení potvrdili ještě mnohokrát. Příběhem není tento snímek vůbec špatný, vtip je tu decentní a značně mě pobavil Spencer Tracy sledující Katharine Hepburn snažící se v kuchyni vařit či péct. Zábavná je také scéna s baseballem. Zaujme rovněž dramatický prvek v příběhu, který děj značně okoření a strhne mu nálepku "romantická limonádka". Hodnotím velmi pěknými 4*.