Noc oživlých mrtvol (1968)

Vynikající horor z doby, kdy ještě k vybudování atmosféry, hrůzy, strachu a děsu nebylo zapotřebí hektolitrů krve a desítek "lekaček". Od samého začátku má Noc oživlých mrtvol spád a ačkoliv mrtvoly vypadají na dnešní poměry až příliš normálně (až moc živě), tak děsivost tomuto počinu upřít nelze. Skvělé herecké výkony hlavních hrdinů, klaustrofobní prostředí a mysterióznost samotného námětu, to vše mě vede k plnému počtu hvězdiček.

Gangsterská nevěsta (1941)

Velmi dobrá romantická komedie, která by si zasloužila i plný počet hvězdiček, kdyby neměla místy pár nudnějších pasáží. Příběhově je Gangsterská nevěsta poutavá. Osm profesorů žijících pouze ve svém malém, interním světě vědy a svých vlastních životů, pracujících na encyklopedii slangu, jsou konfrontováni se způsoby jazzové zpěvačky, která je snoubenkou hledaného mafiána. V této chvíli se otvírá prostor pro romantické pasáže, ale také dramatické zvraty. Scéna, v níž jsou profesoři drženi jako rukojmí, nebo výslech pomoci lechtání v popelářském voze, je opravdu hodná zapamatování.

Jeden musí z kola ven (2011)

Až příliš rozvláčné. Mysteriózní to pro mě nebylo ani náhodou a postrádal jsem více akce. Asi jsem očekával něco podobnějšího Quillerovu memorandu nebo Špionovi, který přišel z chladu. Pochválit tak mohu alespoň kameru a herecké výkony. Závěrečná scéna také potěšila.

Lovci hlav (2011)

Povedený krimi thriller, který na svém počátku rozhodně nenaznačuje, jakým směrem se bude ubírat. Zápletka je skvěle napsaná a dobře převedená na filmové plátno, charaktery postav jsou napsány tak, že člověk neví, co od mnohých čekat a sympatie k nim se různě přelévaly. Od toho, co však začal být Roger pronásledován a schovával se v latríně nebo si holil hlavu, jsem již nepochyboval o hodnocení. Napínavé, drsné, ne příliš předvídatelné, seversky chladné a dobře natočené.

Noc s leguánem (1964)

Noc s leguánem je snímek, jehož síla spočívá v brilantním scénáři a excelentních hereckých výkonech. Úvodní scéna v kostele byla perfektní a přiměla mě k maximální pozornosti. Následná cestovatelská pasáž byla trošku slabší, avšak měla silné momenty (Burtonovo plavání v moři s Sue Lyon nebo její návštěva na jeho pokoji, jízda autobusem řízeným Burtonem). S blížícím se závěrem však začaly mít dialogy mezi postavami patřičnou sílu a hloubku a ve mně tak převládl čistě pozitivní dojem z uplynulého filmu. Být o něco kratší, tak bych dal i 5*. Přesto však skvělá záležitost.

Podnájemnice (2014)

Poněkud komornější drama se zajímavým příběhem a atraktivními postavami, trojlístkem Chloé, její matka a Mathias Gold. Poměrně slušně je tu vylíčena i psychologie postav a ke konci není nouze o napětí. Jen toho humoru tu příliš nebylo (zejména v druhé půlce), což ale není až tak na škodu. Celkový dojem je na 3*.

S láskou, Rosie (2014)

Ačkoliv je to pěkně natočené, poutavé a se sympatickými herci, tak dějově mi to přišlo poměrně plytké nebo spíš nelogické se spoustou samoúčelných přešlapů v chování hlavních postav, abychom se měli na co koukat. Svým způsobem pak film odráží zvrácenost/debilitu/uvolněnost současného stylu života, což vede k tomu, že si Rosie zadělá na problematický život tím, že při snaze přijít z trucu o panenství, zadělá si na potomka s někým, koho do té doby ani vlastně neznala. Na 4* to u mě rozhodně nemá a 3* jsou dostatečné k vystižení zábavnosti, solidního zpracování, ale také záporných hledisek filmu.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Jednička to nastartovala, dvojka nám ukázala, jak vypadá slabší odvar, trojka diváky zavedla za jinými postavami do Tokia, čtyřka ukázala, že série ještě není mrtvá a může dál fungovat, pětka dovedla sérii na vrchol a šestka zůstala těsně pod ním. Stále se bylo na co koukat, Vin Diesel a Paul Walker hrají role, které jim svědčí, podobně jako Dwayne Johnsonovi. V příběhu šestky se vrací na scénu také Michelle Rodriguez, což je příjemným kořením pro tento příběh, do něhož v cameu zasáhne také Jason Statham. Hledat tu nějakou realističnost u akčních scén nemůžeme, podobně jako v předchozích dílech, ale stále jde o povedenou zábavu, která připravila půdu pro sedmičku, na kterou se brzy vydám do kina.

Lepší už to nebude (1997)

Zpočátku příjemně vtipné, trefné, úderné, ale i romanticko-dramatické. Jack Nicholson zahrál svoji roli skvěle, promrzelý Melvin mu opravdu dobře sedl na tělo. Helen Hunt se svoji postavy také zhostila jedinečným způsobem. Snímek potěšil také svým soundtrackem, ale i zdařile dávkovanými scénami působícími na divákovy emoce. Ke konci se mi však zdálo, že film mírně ztrácel dech. Dávám velmi pěkné 4*.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Podobně jako Dobrou noc a hodně štěstí, tak ani tento snímek mě přes své nesporné kvality a ocenění nedokázal příliš zaujmout. Přišel mi zbytečně rozvláčný, přestože novinařinu ukazuje přesně takovou, jaká asi je, když pátráte po něčem velkém. Snímek tak pro mě držel nad vodou pouze Robert Redford a Dustin Hoffman, kterého však jako herce příliš nemusím, není mi sympatický. Přijde mi, že prakticky pokaždé hraje někoho "střeleného" a jeho rychlá, houpavá chůze o malých krůčcích, při níž mu nadskakují vlasy, mě docela irituje. Jeho herecké umění je však nepopíratelné.