Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Z úcty k celé sérii bych dal rád 4*, ale nejde to. Neodlišil bych tím mírný pokles kvality. Dvojice Gibson - Glover pod vedením Donnera opět září, o tom žádná, je tu jedna hláška za druhou, dost jsem se i zasmál, ale akce je tu už pro mě příliš ujetá a přehnaná, často spíše trapná. Potěší ale setkání všech starých dobrých postav včetně Riggsových psů či Jet Li v záporné roli. Jako zakončení série je Smrtonosná zbraň 4 rozhodně dobrá, ale už to prostě není jako trojice předchozích dílů.

Barva peněz (1986)

Paul Newman to s tágem uměl a v hernách mu to slušelo, takže postava Eddieho Felsona po 25 letech ožila, aby potvrdila, že šťouchat Balbushkou stále umí. Drobné narážky na Biliárového krále (1961) potěšily, avšak příběhově, ale i atmosférou mě Barva peněz nezaujala tak jako zmíněný starší snímek. Herecký výkon Paula Newmana není třeba nějak blíže vyzdvihovat, je výtečný jako vždy a obvykle, avšak můj skromný názor je, že předvedl několik lepších výkonů, které zůstaly Oscarem neoceněny. Soundtrack Scorseseho snímku je příjemný a mladý Tom Cruise tu byl neskutečné ucho. :)

Nedotknutelní (2011)

Tak tohle je jednoznačně za plný počet hvězd! Francouzští tvůrci si pro diváka připravili krásný příběh založený na skutečných událostech. Vztah mezi tělesně postiženým stárnoucím mužem a jeho mladým ošetřovatelem, pomocníkem a dobrým přítelem je natolik silný, zábavný a poutavý, že jsem se ani chvíli nenudil a užíval jsem si každou minutu snímku. Výborně zvolená hudba jen podpořila zážitek z daných scén a díky ideální stopáži, sympatickým hercům a prostředí nemusím s hodnocením vůbec váhat.

Zločin (2011) (seriál)

Zapeklitý případ, kdy s každou následující epizodou máte větší a větší chuť se vrhnout na další pokračování. Kdo zabil Rosie Larsen? Specialistka Lindenová s novým parťákem Holderem pátrají po vrahovi, přičemž hlavní hrdinka neváhá upřednostnit práci před osobním životem. Postupné odhalování skutečností dodává na poutavosti, divák je neustále držen v očekávání a napětí, k prožitku napomáhá i dobrá hudba a atmosférou prosycené prostředí. Scéna, kdy se rodiče dozví o smrti své dcery, je neskutečně emotivní, sugestivní a výtečně zahraná a naaranžovaná. Pro mě vůbec nejsilnější zážitek z celého seriálu. Zatím dávám 4*, dál se uvidí. :)

Cesta do Santa Fe (1940)

Santa Fe Trail je western, který přináší upravený příběh skutečných historických osob z amerických dějin. Díky tomu si rozhodně zaslouží diváckou pozornost a i přes své stáří nabízí slušně zpracované akční scény. Přestože nejde o přesné vylíčení událostí, které pohnuly Amerikou 19. století, jako obrázek tehdejší doby a nástin onoho dění je Curtizův snímek dobrý. De facto neustále se tu něco děje, scény jsou dokresleny docela dobrou hudbou, takže se divák nemusí během sledování nudit. Na čistokrevné 4* to není, takže dávám slušné 3*, ale když přihlédnu k tomu, že k otázce Johna Browna nebylo mnoho filmů natočeno, nejsem o svém hodnocení na sto procent přesvědčený.

Interstate 60 (2002)

Wow. Opravdu excelentní podívaná s dokonale promyšleným dějem vhodným pro oddech, ale i zamyšlení. Během oněch 112 minut se stále něco děje, není tu prostor pro nudu, jedna skvělá scéna je vystřídána ještě povedenější a vše do sebe tak hezky pasuje, že ani ke štěstí nepotřebujete slavné herce ve vedlejších rolích, které tvůrci obsadili jako třešničku na dortu. Za dějové zvraty, hudbu, nápad, herce, ale i prostředí a samotné zpracování dávám s čistým svědomím 5*. P. S. Road movie je skvělý subžánr. :)

Strážce zákona (1971)

Velmi zdařilý western, který se nese v duchu "peckinpahovských jatek" a dějově zase trochu vychází z kultovního High Noon. Příběh se odehrává v klasické westernové přírodě plné prachu, kojotů a horkých dní a chladných nocí. Hlavní hrdina v podání Burta Lancastera je tvrdý, nekompromisní a sympatický. Proti němu stojí banda, která je loajální svému pánovi, jistému Bronsonovi, o kterém se však také nedá říct, že by byl vyloženě špatným člověkem. V doprovodu zdařilé hudby se zde pak střetávají různé charaktery postav a rozehrává se vír myšlenek a otázek ohledně zločinu a jeho trestu, důslednosti práva a následků rozsudku. Strážce zákona pro mě bylo velmi milé překvapení.

Tělo jako zbraň (2007) (pořad)

Každý, kdo má slabost pro bojová umění a bojové sporty všech druhů z různých koutů světa, si díky tomuto pořadu přijde na své. Je výborně pojatý, přináší řadu přínosných informací, ukazuje techniky a specifika toho kterého stylu. Divák má možnost nahlédnout, jak probíhá výcvik, jak se konkrétní bojové umění vyvíjelo, kde vzniklo a uvidí, jak vypadá v praxi. Dvojice, která pořadem provádí, mi byla sympatická a v kombinaci s vkusně zvolenou hudbou a dobře zvládnutou technickou stránkou pak nemám problém dát plné hodnocení.

Záchrana vzácného plemene (1966)

Má to atmosféru, zajímavé postavy, pěkné prostředí, slušnou akci, snahu o humor a romantiku, ale dějově mě to až tak nezaujalo. Jako solidní westernové oddechovce tomu dávám pěkné 3*.

Přestřelka (1971)

Přestože se v hlavních rolích představují dvě ikony, nestojí Přestřelka za nějakou větší pozornost. Dva pistolníci za zenitem si dohodnou souboj, na který se po zbytek filmu čeká. Johnny Cash potvrdil, že uměl nejen zpívat, ale i hrát.