Tělo (2012)

Klasický příklad moderního španělského filmu: Precizní, soustředěný, dobře zahraný, promyšlený atd... Ale v tom je možná právě ten problém. Divák velmi brzo pozná, že tady cvaká všechno přesně jak na drátkách a, že kouká na hezky prokombinovanou konstrukci, která s ním na konci určitě něják vydrbe. Ano vydrbe, jak kouzelný však může být takový očekávaný výdrb? Je to prostě fajn, ale já bych uvítal ve filmovošpanělském jídelníčku zase něco lehce vadného, živočišného a osobitého.

Godzilla tai Hedorah (1971)

Monster eko-agitka aneb. Kterak prasácký fekálník, šňupač smogu a požírač hnusu narazil na nasraného sběrače a likvidátora odpadu.Chyb je tam jak máku(hlavně v tempu, střihu a logice návaznosti scén)ale i přes to mě tahle hipísácká ptákovina bavila a člověk má u toho pocit, že se mu zase jednou filmaři snaží skrze zábavný monsterwrestling předat nějákou tu myšlenku(sice nešikovně a naivně ale snaží se).. Parádní zábava, pokud vám nevadí, že je to doslova tak trochu o hovně( to víte-japonci)...PS: Jako člověk s estetickým cítěním musím aspoň zde protestovat proti Godzillímu kostýmu 70.let a příliš lidským pohybům-je to zbytečná degradace a kdo to zavedl, ten by zasloužil zavést někde hluboko něco nepříjemného ;)

Čikjú kógeki meirei: Godzilla tai Gigan (1972)

No řeknu to na rovinu:Byla to tragédie, která-jen tak mimochodem-funguje jako konečný(a smutný) důkaz o tom, že Godzilla opravdu neexistuje. Kdyby totiž náhodou opravdu hybernovala někde hluboko pod mořským dnem, tak po uvedení tohodle filmu by se probrala, japonsko krutě ztrestala a Fukudu osobně análně znásilnila(3x) :D. Godzilla tu vypadá jako žabí muž, kterého pobodaly včely-potupně žvatlá se svým opilým kámošem v ostnatém obleku a bojuje s trojhlavým vypelichaným kuřetem, které má být prý KING Ghidorah. Aspoň, že ten Gigan je relativně zajímavý(ikdyž je taky dost zoufalý). Nejděsivější na celém projektu musela být rozpočtová cifra, protože film je nacpaný špatnými triky, kostýmy, dekoracemi a opakovanými záběry navíc často použitými z předchozích Gfilmů. Chápu, že to má být prostě sranda, která se nesmí brát vážně, ale z mého pohledu je to hrozná degradace nejen Hondova prvního Gveledíla ale i Gsérie jako takové. Naivitu, nadhled, svéráznost a šílenost Gfilmů mám rád ale tohle už je trochu jiná liga. Kdyby se to jmenovalo jinak(žába vs vetřelci apod..) neřeknu ani popel, ale na Godzillu a její svět mi takhle prosím nesahejte :D.... Edit: S řádným odstupem jsem si dal druhou projekci a zpětně musím uznat, že něteré prvky filmu relativně fungují, Fukuda se z toho snažil vytřískat co se dalo a má to kulervoucí endingsong, ale ty fighty jsou prostě slabé.. Demolice a střety s armádou jsou z 90% recyklace z předchozích filmů a epická mlátička dva na dva(která má papírově obrovský potenciál!!) je díky nedostatku materiálu sestříhána do monotónní a nudné šarvátky plné opakovaných záběrů a nenavazujících akcí... Má to své kouzlo a asi by se dalo říct, že to mám rád, ale jinak je to prostě jeden z nejslabších G-filmů.

Godzilla vs. Mothra vs. Mechagodzilla: Tokio SOS (2003)

Po trochu nezvládnuté fackované mezi G a MG(2002) je tohle SOS docela překvapení. Těžkopádnost a hloupý pathos předchozího filmu je pryč a najednou to všechno působí strašně uvolněně a nenuceně-najednou to vypadá, že zase někdo točí film z nadšení, pro zábavu a že ví co dělá. Nešikovně pilotovaná Mechagodzilla je tentokrát trošku upozaděná ve prospěch kultovní Mothry a to je jen dobře-Divák-Gfanda se dočká všeho co už dávno zná. SOS velmi vkusně odkazuje(a někdy dokonce i přímo cituje )na některé legendární scény starých filmů(ach ano-dojde i na nezapomenutelný kousanec do ocasu :D :D ) a buduje si tak pevný základ, který s přehledem unese nejednu scénáristickou potrhlost. Samotný závěrečný fight všech tří velikánů zabírá více než polovinu filmu a pro fandy tohodle žánru je to prostě silně labužnický zážitek.

Godzilla tai Mechagodzilla (2002)

Tenhle start restartu se teda dvakrát nepovedl.. Japka i jejich ještěrka se zde topí v hromadě pathosu, který se sice snaží vyvážit nadhledem ale nestačí to. Mechagodzilla je parádní ale její pilotování zvenčí je nesmysl, který boří napětí vycházející z obav o pilotův život. Tenhle zásadní nedostatek se sice na konci na chvilku napraví ale zase to není dost aby to napravilo nemastnou neslanou pachuť předešlých 3/4 filmu. Samotný fight je svérázný možná až moc a vkrádá se pocit, že jde spíše o nezvládnutí režie a střihu než o záměr(což víceméně potvrzuje následující SOS)

Godzilla tai Megaguirus: G šómecu sakusen (2000)

Ale jó, proč né-nakonec tomu dám krásné 4. Bavil jsem se fajnově a ani-na godzillu-nezdravé množství digiefektů nezastíní fakt, že závěrečný fight Godzilly s překvapivě hnusnou(v tom dobrém slova smyslu)vážkou prostě smrdí oldschoolem(takže tak jak mají tyhle filmy smrdět).

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Z nějákého důvodu už ta lehkost a chemie-která zachránila první díl-nefunguje a hloupost a křečovitost bije do očí i zcela nenáročného diváka.... Díky Silver Surferovi je to ale pořád snesitelná komiksová jednohubka, která nezanechá trvalé následky.

Godzilla vs. Biollante (1989)

Z mého pohledu je tohle jedna z nejlepších Godzill(njn-mástrpís z 54. asi už nic nepřebije). Je tu dost nadhledu, je to odvážně svérázné, příběh je správně ujetý a Biollante je jeden z nejkrásnějších godzillích protivníků ever..a ta angličtina-no prostě boží :D :D

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)

Alternativní vesmíry nejsou úplně můj nejmilovanější komiksový šálek kávičky, ale tohle má tak labužnický říz a ďábelský drajv, že tomu tu plnou palbu dám bez přemýšlení.

Neporazitelný Superman (2013)

Není to špatné-Brainiac je konečně opravdu respektbudící záporák(ikdyž některé věci mohl udělat chytřeji ..ale to je prostě ta arogance-no)........ Superman samotný je ale v poloze, která je možná až moc lidská(chybí mu ta charakteristická ikoničnost a epičnost)-což mi osobně moc nesedí....No a na technické stránce filmu by šlo jistě taky ještě dost zamakat. Pobavilo, ale nejlepší Supermanovský animák to rozhodně nebude...