Sázka na nejistotu (2015)

Sledování "Big Shortu" se snahou pochopit všechny ty ekonomické bláboly ohledně shortování, kupování swapů či o "triple A" CDOs, "triple B" CDOs atd. přinese průměrnému divákovi spíše bolehlav než radostné uspokojení z nějaké kvalitní filmařiny (která kvalitní je). A to i přesto, že studuji ekonomku a mám za sebou už taková pekla, jako například Ekonomika agrárního sektoru. Tady se tvůrci snaží problematiku přiblížit tím, že hodí Margot Robbie do vany, aby vám to vysvětlila. Buď to byl nápad ženy, nebo záměr tvůrců, abychom si z celého filmu odnesli jen takový poznatek, že když se někdo namočí, tak je mokrej (Nehledě na to, že Margot o tom ví nejspíš taky houby). Možná jsem přehnaně kritický, ale když celý film nemám páru, o čem se tam ty lidičky baví a ještě s jakým zápalem, tak o takovém filmu nemůžu prostě mluvit v superlativech. A to bohužel ani přesto lahůdkové herecké zpracování v čele s Balem (který holt zklamat neumí). Škoda, že tvůrci "vyplýtvali" takové obsazení "jen" kvůli vyobrazení skomírající ekonomiky ale hej. Je to podle skutečné události z americké historie (ikdyž jen necelých 10 let zpátky) takže snadný terč na Oscary. Bohužel kde bodoval Vlk z Wallstreet, Big Short úspěšně nenavázal a propadl. Chybí tomu nadhled a hravost zmíněného snímku, která by tento film vynesla alespoň do trochu stravitelnějšího stavu. 60%

Room (2015)

Hned na úvod začnu tím, že jakmile se člověk trochu zamyslí nad tím, jakou zápletku vyobrazuje Room, ihned mu dojde jak moc dokáže být život prohnilý. Mladá, nadějná sportovkyně chtěla udělat dobrý skutek a pomoct týpkovi s nemocným pejskem a místo toho si podepsala ortel, že sedm let stráví v jedné místnosti a bude sexuálně a jinak zneužívána. Dost pecka co? Taky to není všechno. Do toho se jí narodí synáček Jack a jak mu má člověk vysvětlit, že prostředí od skříně po televizi je celý svět? Nebo kdo je ten tajemný Čert, který každý večer chodí za maminkou? A tak si Jack od narození formuje své myšlenky o tom, jak svět funguje, jak je televize pouze nějaké pomyslné "okno" do jiných magických světů stromů a zvířat či jak vrchním okýnkem "světlíkem" sleduje vesmír, který celý jeho pokojový svět obklopuje. No, scénáristi ani herci před sebou zrovna lehký úkol neměli. Naštěstí dvojka Brie Larson s Jacobem funguje naprosto perfektně. Vztah matka-syn je vyobrazen i ve stísněném prostředí dokonale a nejspíš budu na Oscarech Brie držet palce. Možná filmu malinko uškodilo, že ze zajetí utekli tak rychle, protože potom to začlo trochu scénaristicky skřípat (především pochybuji, že by se Jack dokázal začlenit tak rychle nebo že by policistka z jeho "nesmyslného" blábolení mohla cokoliv pochopit natož přesně určit lokalitu oné boudy). Nicméně silný požitek, skvělí herci a zajímavý pohled do vnímání malého kluka v omezeném světě. 80%

Brooklyn (2015)

Brooklyn popravdě není ničím výjimečný. Milostný trojúhelník je profláklejší než trojúhelník rovnoramenný, stesk po domově určitě mnozí z nás dobře znají a z dob minulého století je zde spoustu lepších filmů. V čem si tedy zrovna Brooklyn zasloužil Oscarovou nominaci? Sakra, nemám páru. Hlavní postava Eilis je (až na posledních pár minut) neuvěřitelně nerozhodná a nesympatická (chudák hošek ji vyzná lásku a ona tupě zírá do sloupu). Některé momentky to má celkem povedené, ale jinak film, který staví především na lovestory by měl mít přeci jen ten vztah o něco hlubší a ne že si dají dvakrát pusu, jednou zasunou a běží na radnici se vzít jenom proto, aby mladému taliánovi slečna neutekla s nějakým vytáhlým zrzkem ze své milované domoviny. Kam se mimochodem hlavní postava dostala za velmi podivných událostí. Umřela jí sestra. Ale tady mi přišlo, jako by si scénaristi nechtěli dělat příliš velkou práci, tak tu její smrt zaonačili slovy "asi byla nemocná" (no nepovídej...). Pár z nás možná potěší fakt, že si malou roličku střihla naše Felicity z Arrowa (ikdyž už jí asi nikdo moc rád nemá - včetně mě). Každopádně filmů, jako je Brooklyn už bylo natočeno spousty a hlavně spousty i o třídu kvalitněji. Takže pokud sledujete nominované filmy (jako já), tak se připravte na snímek zcela zbytečný, který z hlavy dostanete hodně rychle. 50%

Deadpool (2016)

Deadpool se nehodnotí snadno. Na jedné straně tu máme fakt skvěle vtipný nářez. Na druhé straně se nemůžu zbavit pocitu, že tvůrci mohli koule sešlápnout ještě více na podlahu, intenzitu useklých hlav nastavit výš než na jednu za necelé dvě hodinky a sprostý vtípky mohli vygradovat do větších nechuťáren než jen "#prdim" (ikdyž to zrovna bylo dobrý). Když tvůrci získali R-kový rating, proč jsme skoro celý film neviděli žádnou pořádně krvavou řežbu? Další vadou je naprosto fádní příběh, kdy Marvel snad už ani s ničím jiným nepřijde (alespoň, že ta Morena je pořádná MILFka) a co se fádnosti týče i dost nudný záporák Franc... Tedy Jar (nebo Ajax či jaký přípravek na nádobí...). Možná měli tvůrci trochu svázané ruce nižším rozpočtem, než mají takové hovadinky typu Transformers a taky tím, že museli vysvětlovat jeho "origin", což je dost škoda (dvojka napraví obojí!). Každopádně to, co se všichni modlili aby fungovalo, funguje bezchybně. Humor! Deadpool a ty jeho neustále kydy. Kapitán Deadpool celý snímek nepřestane žvanit a to, co z něj většinou vypadne je pořádný dráždič bránice. A pokud se nejedná o nějaký vypečený vtípek, je to většinou nějaká mezifrančízová narážka, kterou ne každý z nás vždy pobere, ale ty co se nám trefí do vkusu rozhodně potěší. Ještě bych si možná trochu víc vyhrál s tím, jak v komiksech Deadpool provozuje interakci mezi čtenářem respektive divákem (přece jenom je v tomhle ohledu jediný na světě), ale co se toho týče, potitulková scéna byla jeho velká županová krasojízda. Na závěr se nedá říct nic jiného, než že Deadpool je prostě kure*ský hovado. Ale sympatický hovado (který se snad hacknul na čsfd a nahodil si pár pětihvězdí). A to my žereme! 85%

Most špiónů (2015)

Spielberg je v oblasti filmu jedním z nejpreciznějších řemeslníků a svoje nejnovější dílo je toho důkazem. Nemá na sobě co se týče zpracování jedinou vadu. Ale ikdyž se ten nejlepší řemeslník rozhodne například pro stvoření té nejlepší židle, výsledkem bude pořád jenom židle. Může se na ní krásně sedět a být opravdu nádherná, ale bude to furt jenom židle. Nuda (nepočítám těch pár židlo-fetišistů). Tím nechci nijak shazovat Most špiónů (nebo židle). On je to film jako takový opravdu dobrý, ale tématem pro mě ne moc blízkým a ve všech těch právnických obratech a vyjednávačských kliček se člověk dokáže snadno ztratit, nebo spíš vytrousit na chvíli pozornost někam jinam. Nepomáhá tomu ani trochu delší stopáž. Nicméně hudebně, herecky a hlavně atmosféricky Most funguje senzačně. Tom Hanks je prostě dokonalý herecký matador a dokazuje to už ve čtvrté spolupráci se Stevenem a jeho kolega Mark Rylance si zde zaslouženě řekl o nominaci na zlatého plešouna. Pro fandy historie, studené války, špionáže či jen pro fandy skvěle zvládnutých filmů je to další film, který by u vás měl vzbudit pozornost (ikdyž si myslím, že si to ti amíci opět trochu přikreslili... ale co ne?). 75%

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Pro mě se jedná o film s nezapamatovatelným názvem. Naštěstí zápletka se pamatuje více než dobře. Jim Carrey nastupuje po DiCapriovi, aby si taky užil svou "love story" s Katkou Winsletovou, a překvapivě mu jeho emoce i baštíme. Mnozí z nás ho mají zafixovaného spíše jako komika s nespočtem všemožných ksichtů, ale zde dokazuje, že má i na charakterní role. Navíc mu k tomu i zbytek hereckého ansámblu zdatně sekunduje (spider-manova holka, Hulk nebo Frodo). U některých scén člověk smíchy vyplivne kakao už jen proto, jakým způsobem jsou zpracované. Kupříkladu koupaní ve dřezu nebo mladý Joel pod stolem. Film ale vyčnívá především originálním nápadem a zajímavým zpracováním co se týče vymazávání paměti a hraní si s různými časovými linky. Rozhodně by mě zajímalo, jak by se tyto praktiky v naší době chytli. A pokud se někdy v budoucnu náhodou chytnou, nezapomeňte podepsat podmínku, aby vám při vymazáváni paměti doktor se svou mladou nezbedou neskotačili po posteli velmi spoře oděni (ikdyž to spoře oděni si v případě Kirsten můžete klidně škrtnout). 85%

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Někdo pro Oscara leze do zadku členům akademie, Leo pro Oscara leze do břišní dutiny čerstvě zdechlého koně (smradem to vyjde asi dost nastejno). A jestli ho ani tam nenalezne, tak se bojím, kam nám vleze příště. Revenant (odmítám psát celý název) rozhodně není film pro každého. Pro puritánskou skupinu nějakých mamin to zřejmě bude až moc drastické (nehledě na počet ufiklých koulí), pro dnešní filmově negramotnou mládež zase moc pomalé a dlouhé. Naštěstí pro mě se Revenant do mého vkusu dost trefil. Hlavně i tím, že takovou syrovou survival akci jen tak někdo netočí. Zapomeňte na nějaký příběh, stejně pochybuji, že někoho zajímal dějový podklad pana Glasse, vztahující se k jeho pochybné minulosti. Zde jde především o tu neutuchající touhu a vůli se pomstít a atmosféru celkového utrpení. A tu tento film sakra má! Už první nájezd domorodců na skupinu lovců kožešin se zapíše do mé paměti jako jeden z nejpamětihodnějších začátků filmu. Samozřejmě to pak ještě trochu trumfnul Leův souboj s medvědem (ikdyž na souboj to bylo asi až příliš jednostranný), který byl CGI metodou doveden k dokonalosti, jaká se jen málokdy vidí. Trochu jsem jim nebaštil to, že by něco takového mohl někdo přežít (to jim možná baštili akorát tak caparti, co už si nepamatují filmy, co byli před komiksovou érou a žijí s vědomím, že každý člověk disponuje adamantiovým exoskeletonem nebo vnitřním tělesným ohřívačem). Ohledně ostatních herců člověk ani nemůže mít výhrad. Tom Hardy (který má u mě dlouho vroubek, že kvůli tomuto opustil Suicide Squad se u mě díky této roli naprosto vykoupil) exceluje v každé scéně, Gleeson je takový, jaký být má a dokonce ani ten Will Poulter tu není tak otravný, jak často ten jeho ksicht bývá. Zvukově a hlavně exteriérově jde o velký masterpiece a řemeslně je pouze málo filmů zpracováno tak zručně, jako právě Revenant. Bohužel filmu dost ubrala zmíněná do očí bijící nesmrtelnost hlavního hrdiny, zbytečné natahování děje, několik linek, které mě absolutně nezajímaly (náčelník pátrající po nějaké Poqabundě...) a pár menších nelogičností. To nic nemění na tom, že Leo si za všechny prožité útrapy spojené s natáčením tohoto filmu tu zlatou sošku už konečně zaslouží. Občas mi to už trochu přijde, jako by ho členové akademie nevolili schválně z důvodu, že chtějí vidět, kam až se herecky dokáže vyhecovat. Jestli mám pravdu, tak už nedělejte Zagorku a dejte mu jí, protože příští film by ho mohl přivést do hrobu (z kterého už by se už nemusel posléze opět vyhrabat). 85%

Spoon Wars (2011)

Hoooodně dlooooouhýýýýýých ooooosm minuuuuuut. Ani ten světelný meč to tentokrát zachránit nedokázal a tak tento kraťas odsuzuju tam kam patří. Do záhuby modrého hodnocení! 40%

Spoon vs. Spoon (2010)

Tohle už asi nebylo třeba. Pokračování už minule vyždímaného konceptu sice dokáže občas ještě trochu pobavit, ale je to pořád to samý dokola. Ale Ginosaji je perfektní! 55%