Liga spravedlivých: Nová hranice (2008)

Od této partičky čekám prostě víc. Když se sejdou největší hrdinové ze stáje DC, tak to prostě musí být nářez a ne takové hodinové hledání sama sebe. Momentky to má a nejspíš to byl film, který měl nastartovat celou Ligu Spravedlivých, ale v tom případě bych klidně i upustil od toho opravdu velmi podivného záporáka, chrlícího pradávné kreatury a spíš bych se zaměřil na to, jak se vůbec tato parta samozvanců dávala dohromady. Další věc, která mrzela, bylo pořádné nevyužití netopýřího potenciálu (ano, asi o tom mluvím, protože je to můj oblíbenec), ale možná to bylo zapříčeněno i tím, že tvůrci nesehnali pořádný "batmanovský" hlas. Nicméně rozhodně tento animák nijak nenudí a každý přívrženec komiksových pláštěnek si tu najde toho svého a je občas zajímavé podívat se na tyto hrdiny i z jiného pohledu než jen z hraných filmů či seriálů. Na závěr snad jen taková pichlavá připomínka. To mají týpci z DC tak ve zvyku, že Superman s finálním "bossem" pokaždé jakoby zařve? Nebo jsem se jen stal obětí pouhé náhody? 60%

Supergirl (2015) (seriál)

Další do party superhrdinských telenovel typu Arrow a Flashe. S jedinou výjimkou. A tou je ženská hlavní představitelka (takže si asi dokážete představit, že vztahy se tu budou rozebírat ještě podstatně více). Nicméně Supergirl to zas vynahrazuje svým příjemným zpracováním, hezkým úsměvem a občas solidní akcí (občas je na místě, protože někdy je ta "akce" jen to, že do sebe dva Kryptoňané palí oční lasery). Herecky žádná hitparáda (krom pár výjimek), ale do seriálu s touto tématikou je to asi omluvitelné. Konec konců člověk si na ty občas toporné postavy časem zvykne a přestanou mu vadit (pokud si už člověk nezvykl z podobných seriálů). Jak to tak bývá, seriál sem tam přijde s padouchem enormního potenciálu, kterého po jedné jeho epizodě už neuvidíme, což je dost škoda, když hlavním padouchem, který nás provází celou první sérií je takový elasťákový trumbera. Největší klad je asi v tom, že i přes všechny tyto mušky na kvalitě jsem se na Supergirl vždycky díval dost rád (a to je právě oproti uvadajícímu Arrowovi velká změna). Někdy je to sice naivní, hloupý nebo dokonce dost dětský, ale tak je to seriál, který se nesmí brát moc vážně. Pokud už sledujete alespoň jeden superhrdinský telenoveloseriál (ne, Daredevil tam fakt nepatří), tak se u Supergirl budete cítit jako doma. Clarka ve finále pěkně zazdili. Hehe. 65%

Orel Eddie (2016)

Opravdu krásně zpracovaný příběh podceňovaného "underdoga", který se nikdy nevzdal svého snu - stát se za každou cenu olympionikem. Ikdyž se "Eddie" nenarodil s nějakým výrazným talentem a během jeho života se u něj neprojevovalo nějaké výraznější sportovní nadání, nikdy od svého snu neupustil. Hodně se mi líbil kontrast mezi jeho rodiči, kdy mamka (která je snad snem každého dospívajícího sviště) plně podporovala jeho sen a byla mu tzv. oporou, zatímco jeho taťka dělal vše proto, aby z jeho synka byl po jeho vzoru zdatný štukatér. Naštěstí pro nás ale jeho taťka neměl dost velkou autoritu, aby si doma prosadil tu svou (kdo jo, že?) a tak se z našeho "Eddieho" stal (nebo se alespoň pokusil jím stát) vrcholovým skokanem na lyžích. Řekl bych, že Orel Eddie není typická americká komedie, ve které vždy někdo práskne nějakou rádoby vtipnou urážku či poznámku (většinou Adámek Sandlerů) a my kvůli tomu sem tam vypustíme malé množství vzduchu z nosu. Ne. Tento film je tím druhem komedie, která v nás evokuje pozitivní emoce prostě tím, jak krásně plyne. Jak krásně lidsky je tento příběh o nezdolné vůli zhotoven a jakou v nás zanechá stopu. Taky je rozhodně super poselství, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Ale to není Eddieho případ. Protože ten vyhrál na plné čáře. Přeci jen když se zamyslíte, není výhra splnit si svůj životní sen a k tomu ještě zhotovit nový britský olympijský rekord a tím i překonat vlastní osobní rekord? Vítězství, které mu i ten homo-fin může závidět. K tomu všemu výborná hudba a neskutečně návykové herecké duo v podání Egertona a Jackmana. Jedinou malou chybku bych viděl snad jen v tom, že s mládím a se zkoušením všemožných sportovních disciplín si mohli tvůrci ještě více vyhrát a rozvinout tak Eddiho touhu po olympiádě na vlastní kůži. Jinak ale velká paráda a bavil jsem se neskutečně. 90%

Hardcore Henry (2015)

Inovativní FPS jízda plná originálních nápadů a hlavně sakra zběsilé akce je tu! Henry se probudí tak trochu ve stylu evokující Deus Ex a jakmile se dostane k první bouchačce, moc hlav na místě nezůstane. Na to se nám zjeví šablonový nezbedník s myšlenkami na ovládnutí celého širého světa pomocí své robo-armády a na průser je zaděláno. Naštěstí to by nebyl Henry, aby toho telekinetického maniaka jen tak nechal. Sbalil si do báglu svou nezranitelnost s neprůstřelností a přesnou muškou a vydal se s pomocí svého multiplikátorového kamaráda na záchranu světa. Některé scény se mi opravdu zapíšou do paměti na hodně dlouho, protože asi ani dlouho neuvidím žádný jiný film podobného rázu. Tvůrci si velmi výrazně vychutnávali každý "kill" a je z toho pak jejich nadšeni dost vidět (hlavně ten lahůdkový boss kill mě zvrácené dušičce udělal zadobře). Chvíli si člověk musí zvyknout na takovou zběsilou míchanici, kdy pořádně ani neví, co se děje nebo po kom se střílí (to se vlastně ani pořádně nedozvíte vůbec). Jednoduše jsou tu "bad guys" a Henry. Rozhodně jsem si užil návštěvu lokálního oplz-baru, ve kterém se first person look opravdu hodil do krámu. Každopádně skvělou práci odvedli tvůrci na akčních scénách (což je vlastně ve výsledku celý film), protože točit něco akčního s přidělanou kamerou k makovici určitě není žádná prča. Docela se podivuji, že s podobným filmovým konceptem se přišlo až teď a Henry nám dokázal, že to může bez větších problémů dost šlapat. Ale i tak si myslím, že 90 minut tomu svědčí tak akorát. Rozhodně ale na Henryho neberte žádné moralisty či lidi, co vše berou moc vážně. Ale u nich pochybuji, že by vydrželi déle, než úvodní titulky. E Z. 70% + 5% za originalitu.

Kniha džunglí (2016)

Nejnovější adaptace už kultovního Mauglího příběhu se nese v duchu krásně zpracovaných scenérií a zvířátek. Každá srst je do chloupečku vypiplaná a je to nejspíše největší přednost filmu. Co se týče příběhu, je to pouze to, co už bylo zpracováno nesčetněkrát (co taky čekat?) a tak šlo pouze o to, toto klasické dobrodružství představit i novým divákům. Což se tvůrcům podle mého podařilo, ale naneštěstí já nejsem ani desetiletý smrad, a ani člen kino-pedofilního spolku s fetišistickým zápalem pro krvavě rudé "nasrávačky". Jistě ale nebudu Knihu džunglí ochuzovat o své kvality, které rozhodně má (vizuálně krásné, hudebně rovněž, herecky příjemné překvapení a namluvení postav věřím tomu je taky brilantní, ale já se bohužel dostal k dabingové verzi, takže nemohu soudit). Ve výčtu svých dojmů ale nemohu opomenout ani chyby či mírné nešvary. Občas až dětsky naivní pasáže se sem tam nesou ruku v ruce s ušitrhajícím hrdelním polozpěvem (no dobře, zas taková hrůza to nebyla, ale neužíval jsem si to), nevyužití některých zajímavých postav (had opravdu jen pro překlenutí příběhu, jinak zbytečná 5 minutová jednohubka), a naprosto klišoidní závěr, který snad i sám o sobě dokáže vyléčit trvale i tu nejtěžší cukrovku. Je to holt takový film, na který rádi zajdete s rodinou a nějakým prckem a neurazí. Stejně tak Vás ale ani nenadchne. 65%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku a hlavně pokus o zničení marvelovského monopolu na poli propojeného komiksového univerza je tu. A ikdyž přijetí jak recenzentů, tak i fandů po celém světě bylo převážně dost vlažné či kontroverzní, podle mého názoru se Snyder výrazněji nesekl ani tady. Jistě, žádný film roku (dokonce ani blockbuster roku) to rozhodně nebude, ale pro mě, jakožto fandu DC a hlavně Batmana se jedná o kvalitní počin. Trochu jde mimo mě, kolik lidí haní tento film a pak jdou přes ulici ke konkurenci (čti Marvel) a házejí bezmyšlenkovitě plnou palbu. Tím netvrdím, že je Marvel horší (nebo lepší), jen říkám, že kvalita je na obou stranách. Vážím si Snydera, že toto dílo nepodřídil masám a nahodil tam spoustu odkazů jen pro komiksy znalé (podobně jako v jeho lahůdkových Watchmenech), ale bohužel je to pak na reakcích ostatních dost viditelné a ztrácejí se jak v postavách, tak v příběhu. Atmosféra funguje díky skvělému hudebnímu podkresu naprosto skvěle a Batffleck je za mě jedním z nejlepších Batmanů (ikdyž v tom obleku občas vypadal směšně). Potěšil i nový náhled na Alfreda, který zde nevykonává roli "náhradního otce", ale spíše jeho spolubojovníka. Otravných postav zde mnoho nebylo, ale Lois Lane a ten redaktor Laurance Fisburne v tom kralovali. Nicméně i zde bylo dost nesmyslů. Kůň, který se vynořil ze zdemolovaného mrakodrapu, Wayneovi zaměstnanci, čekající na povel k opuštění svého pracoviště, když se celé město řítí do záhuby, Wayneova rada místnímu boxerovi nebo to, že ve filmu Batman zmasakroval víc lidí než fastfoodové řetězce (a to mě žere nejvíc!!). Lex Luthor šel také vykreslit lépe (přeci jen to není psychopat typu Joker, ale spíš génius zločinu...), ikdyž mám Eisenberga rád. Co jsem si ale užil a vesele si u toho předl byla bitka mezi B a S (očividně) a následná vybíjená ve skladišti. Závěrečný boss fight je sice digitálně přeplácaný, ale jak mají natočit scénu, kde se obří Doomsday mlátí hlava nehlava s takovýma esama Justice League? To jinak než digi-bordelem skončit nemohlo, a jako nějakou vadu na kráse to proto nepovažuji. Závěrem asi prostě jen řeknu, že to mohlo být lepší, ale takové hodnocení, co všude slýchám si to rozhodně nezaslouží. Jsem zvědavý na další filmy ze stáje DC (hlavně ten Aquaman a Cyborg vypadají víc než zajímavě). 80%

Darth Maul: Apprentice (2016)

Vždy mně potěší, když něco takhle kvalitního vzejde i z rukou "neprofesionálů", jakými je tato parta z Německa, která nám ukázala, jak mají vypadat bitky se světelnými meči i ve vysokorozpočtových filmech (ano epizodo VII, mluvím o tobě). To, čeho jsme se nedočkali už dlouhé roky, zde dostaneme v (světelnou rychlostí ubíhajících) 18 minutách, a to pořádnou a do detailu vypiplanou choreografii s výborně zahraným a nalíčeným Darthem Maulem (který by si klidně nějaký takovýto podobný spin-off zasloužil). Být to na mě, hned bych si tuto schopnou partičku zavolal na kobereček, dal jim kufr prachů, volnou ruku a jen bych se opřel ve svém křesle z medojedích kůží a jednoduše čekal na úspěch. Bohužel vím, že takhle to nefunguje a nikdy ani nebude a my (nadšenci do světelných mečů) se budeme muset spokojit "pouze" s tímhle fan filmem, který mi dost spravil pachuť po absenci nějakého toho "náseru" v epizodě VII. Super práce, sousedi! 90%

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Po loňském Inside Out další výborný animák, který potěší jak děcka, tak dospělce (dokonce mě Zootopia bavila ještě o fous víc). Nádherná animace, do puntíku vypiplaná, je rozhodně jednou z hlavních silných stránek filmu, ale rozhodně ne tou poslední. Judy "Mrkvička" Hopkavá je tak roztomiloučká, že být malý špunt, nepřestanu rodiče otravovat s tím, že si taky malého králíčka pořídíme (vůbec si neuvědomují, jakou kliku mají). Příběh je možná malinko předvídatelný, ale jen těžko do animáku "výhradně pro děti" budete usilovat o scénář typu Interstellar, že? Spousta vtipů pramení z toho, jak moc se člověk všímá a má zájem prozkoumávat okolí Zootropole, protože ta byla navržena a do chodu zprovozněna naprosto dokonale. Obří zvěřina se tu mísí s těmi nejmenšími a každé zvířátko bez výjimky je naprosto skvostně zpracované. Co se týče vzhledu, tak i rozpohybování. Rozhodně stojí za to i filmové poselství "Můžeš být kýmkoliv jen chceš" nebo "Nikdy se nevzdávej", které už jsme sice několikrát v animácích viděli, ale nikdy to nebylo tak krásně zpracované (možná ještě Ratatouille). Závěrečné titulky jsem si už užil jen s tupým úsměvem v ksichtě, který mi vždycky řekne, jak moc se mi film líbil. A v tomhle případě byl úsměv na místě, protože Zootropolis je rozhodně jedním z nejlepších animáku posledních let. A lenochodi spolu s hlavní písničkou naprosto bezkonkurenční! PS: ikdyž jsem byl trochu zklamaný, že jsem byl nucen vyrazit na česky dabovanou verzi, dost mě to přešlo. Vážně se povedl, což je dneska příjemné překvapení. 90%

Oscar 2016 (2016) (pořad)

Ceny většinou dostali ti správní (ikdyž Ex Machina a šestka pro Maxe překvapila), takže zde výhrady tolik nemám, ale co se týče samotného ceremoniálu, tak to byla dost velká bída. Chris Rock mi nikdy nevadil, ale skoro 4 hodiny opakovat to, že jsou Oscary moc bílé a že by měla byt samostatná černá kategorie? Jako vážně? Z černošský angličtiny jsem toho tolik neměl a jsem za to spíše rád, protože tohle prostě bylo špatně. Chris zněl jako by si nosní dutinu vydláždil kokainem a nevěděl, co se kolem vůbec děje, reklamy naskočili po každých 7 minutách ceremoniálu a proslovy oceněných byly (až na Lea a Brie) zbytečně dlouhé a nudné (děkuji rodičům, děkuji manželce, děkuji všem, děkuji suplující učitelce přírodních věd z šesté třídy... máte asi už představu) , kterým nebylo blby se tam vykecávat, ikdyž už zazněla znělka, ať toho nechají a vypadnou. Dost znát bylo i to, že přítomnému osazenstvu jsou kecy Chrise totálně u zádele. smějí se jen ze slušnosti, protože jsou v přímém přenosu a čekají jen a jen na to vyhlášení. Potěšila malá scénka se Star Wars tématikou, vzdání holdu hercům, kteří nás opustili a hlavně to, že Leo konečně získal toho plešouna a tím tak zničil přibližné 30% vtípků celého internetu. Příště radši jen rozdávejte a nemelte. 40%

Spotlight (2015)

Dost ožehavé téma, které určitě stojí za zpracování. Knězům, které využívali své pravomoce k ukájení svých vlastních pedofilních choutek, někdo zatnout tipec musel (ikdyž já bych jim hned jejich pedoklacky pomazal medem a nechal je na pospas vyhladovělým medojedům). Další filmový důkaz, že víra a církev je něco naprosto odlišného. Víra sama o sobě může být neškodná (taky nemusí, kolik už tu v naší historii bylo válek jen kvůli tomu, kdo vlastně sedí na obláčku...), zatímco u církve si můžete být jistí, že to jsou všechno násilnické vyděračské homoklády, kteří využívají víru pro svůj vlastní prospěch a co mě přijde naprosto zarážející, kolik lidí jim na takovou kravinu skočí. To už bych snad i víc měl pochopení pro propadnutí teleshoppingem. Herecky rozhodně bez chybiček, protože Boston Globe v čele s Michaelem Keatonem je prostě bezkonkurenční. Hodně se mi líbilo postupně prohlubování celé kauzy, kdy z pár "zkažených jablek" se stal najednou skoro "zkažený sad" a rozhovory s oběťmi. Možná bych se do tématu zakousl ještě o něco více a trochu bych přitvrdil, ale to by asi nemusel každý z nás (asi ani členové Akademie) rozdýchat. Spotlight je rozhodně kvalitní snímek (ikdyž možná trochu moc cílený na zlatou sošku), který si (narozdíl od ostatních rychlokvašek v podobě Brooklynu a jiných) oscarovou výhru zasloužil. 80%