Cesta (2009)

|| Scenár: Joe Penhall / Predloha: Cormac McCarthy - The Road (kniha) | Hudba: Nick Cave, Warren Ellis | Distribúcia: Dimension Films, The Weinstein Comapny (US), FilmNation Entertainment (Intern.), Icon Productions (UK, AUS) | Štúdio: 2929 Productions | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 27,635,305 $ | Ocenenia: Amazon Film Festival (Best Film), CinEuphoria Awards (2), SDFCS (Best Cinematography), UFCA (Best Actor - Viggo Mortensen) || Komorné dobrodružstvo, ktoré by nikto z nás nechcel zažiť na vlastnej koži. Napriek tomu (a hlavne pre to) už sa určite každí z nás zamyslel nad tým, aké by to bolo - byť na mieste hlavných predstaviteľov. Ak tomu tak je, a už ste sa nad tým niekedy zamýšlali, zistíte, že ten film je natočený presne tak, jak by to mohlo vyzerať v skutočnosti. The Road - Nekompromisný realizmus, naturalizmus a emócie. A k tomu navrch skvelý Mortensen. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Vyvolený (2000)

|| Scenár: M. Night Shyamalan | Hudba: Jamaes Newton Howard | Distribúcia: Buena Vista Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, Blinding Edge Pictures, Barry Mendel Productions, Limited Edition Productions Inc. | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 248,118,121 $ | Ocenenia: Bogey Award Germany, Golden Trailer Awards (for the Teaser #1) || Film sa snaží byť trošku niečim viac, než čím je. Nemať Willisa a S.L.Jacksona, dnes si na tento pakomix nikto ani nevzpomenie. Je ale dobré, že sa to nakoniec dočkalo takéhoto spracovania, pretože príbeh má čo povedať a psychika postáv funguje na výbornú. --- Shyamalan vedome pracuje s komixovými prvkami, ako sú selektovanie farebných odtieňov k jednotlivým postavám (fialová - zelená), alebo s odkazmy na iné komixové príbehy (Fantastic Four). Ďalej sa mu hodila spolupráca s Willisom z 6. zmyslu, pretože celú jeho postavu mu napísal na telo, vediac, že Bruce bude s účinkovaním súhlasiť. Nakoľko sa oba filmy Shymalana natáčali vo Philadelphií, a medzi časom vzniku neuplynul ani rok, nemusel snáď riešiť ani sťahovanie štábu a techniky :D --- Ps: Unbreakable je podareným filozofickým bádaním nad vznikom určitých archetypov komixových postáv, a tak sa dá považovať za subpriekopnícky titul, ktorý komixový svet určite potreboval. 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Dovolená za trest (2014)

|| Scenár: Clare Sera, Ivan Menchell | Hudba: Rupert Gregson-Williams | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Happy Madison, Gulfstream Pictures, Karz Entertainment | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 126,8 miliónov $ | Ocenenia: - || Má to svoje svetlé chvýle, tak isto ako fakt, že si ďalšiu Sandlerovku už na vlastnú zodpovednosť nepustím. Jedine v prípade, že o nej búdú všetci spievať oslavné ódy. A to asi veru nehrozí. 45% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Hon (2012)

|| Scenár: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg | Hudba: Nikolaj Egelund | Distribúcia: Nordisk Film | Štúdio: Zentropa | Rozpočet: 3,5 miliónov $ | Tržby: 16,779,362 $ | Ocenenia: 1 nominace Oscar: Cudzojazyčný film, 1 nominace Golden Globe: Cudzojazyčný film || Presne ten typ filmu, ktorý z duše neznášam kôli jeho schopnosti siahnuť na dno človeka a spôsobiť tie najnepríjemnejšie pocity. Keď sa to ale vyhne samoúčelnosti (čo sa napríklad nepodarilo vo filme Eden Lake - ale inak tá istá kategória), tak to môže byť nevšedný umelecký zážitok. Neskutočne chladný, severský film, s dychberúcim výkonom Madsa Mikkelsena a dušidrásajúcim príbehom. 93% | HD, THX, EN DTS |

Kmotr III (1990)

|| Scenár: Mario Puzo, Francis Ford Coppola | Hudba: Carmine Coppola | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Zoetrope Productions | Rozpočet: 54 miliónov $ | Tržby: 136,766,062 $ ||

Labyrint: Útěk (2014)

|| Scenár: Noah Oppenheim, Grant Pierce Myers, T.S. Nowlin | Hudba: Jon Paesano | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Gotham Group, Temple Hill Entertainment | Rozpočet: 34 miliónov $ | Tržby: 340,8 milióna $ || Nečakane napínavé dobrodružstvo, ktoré bolo pre mňa pokazené jedine otvoreným koncom s potenciálom pre pokračovanie. Takto sa z toho stala neplnohodnotná jednorázovka, so síce ohranou konštrukciou príbehu, ale slušnou výpravou a nápadmi. 65% | FullHD, THX, EN DTS |

22 Jump Street (2014)

|| Scenár: Michael Bacall, Oren Uziel, Rodney Rotham | Hudba: Mark Mothersbaugh | Distribúcia: Columbia Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer | Štúdio: Media Rights Capital, Original Film, Lord Miller Productions | Rozpočet: 65 miliónov $ | Tržby: 324,400,000 $ || Väčšinou sa podobným žánrovkám vyhýbam, pretože ich obvykle pretrpím od začiatku do konca. A i keď toto nie je o nič inteligentnejšie, tie fóry jednoducho fungujú ako v prvom diely, a vzhľadom k tomu, že som už veľmi dávno nevidel naozaj smiešny film v tom dobrom slova zmysle, zdvýham hodnotenie z pôvodných 3 na 4, a to hlavne kôli najlepším záverečným titulkám od nepamäti. 76% | 720p, THX, EN DTS |

Formula 1: BBC Sport (2009) (pořad)

Bezkonkurenčne najlepší broadcast športového podujatia vďaka elitnej skupine komentátorov, ktorí sú na každej velkej cene na mieste, a robia rozhovory priamo so športovcami a všetkými zúčastnenými, a to ešte v priamom vysielaní tesne pred závodmy. Dnes už vysielanie beží pod kanálom Sky Sportu, a dodnes (2014) komentujú i bývalí závodníci ako Martin Brundle alebo majitelia F1 tímov ako Eddie Jordan. Všetky ostatné vysielania F1 sú oproti tomuto len v najlepšiom prípade záujmové krúžky, sem tam s nejakým profesionálnym jazdcom, ale z úplne inej série, a to je veru iné kafe, ako i napríklad naše domáce... 100% | 1080i, THX, EN DTS |

Gotham (2014) (seriál)

|| Scenár: Bruno Heller / Postavy: DC Comics | Hudba: Graeme Revell, David E. Russo | Distribúcia: Warner Bros. Television Distribution | Štúdio: DC Entertainment, Primrose Hill Productions, Warner Bros. Television || V tomto prípade budem hodnotit už po pilotnom diely, lebo vlastne prečo nie? Že ucelený dojem z celej série? Preto dávam percentuálne hodnotenia po jednotlivých fázach, buď po epizódach alebo sériách... 42 minút stačí hádam k objektívnemu hodnoteniu úrovne základnej formálnej stránky a obsahu. To by na čsfd nemalo byť 100 stránok pre jednotlivé diely Pat&Mat (A je to), tam je to asi inak že? :D --- Takže. Nový Gotham sa úspešne vyhol kopírovaniu niektorých zásadných scén z všetkých predošlíých Batmanoviek (Burton, Schumacher, Nolan), a tým dal hneď na začiatku najavo, že si bude raziť vlastnú cestu. Mnoho fanušíkov hlavne Nolanovej ságy určite tajne dúfalo, že to bude naopak čo najbližšie k trilógii z doby 2005-2012, a že sa vymenia len tváre hercov. O to viac by ale boli sklamaný v priebehu vyvýjania sa deja seriálu, kde sa už nový počin nebude schopný držať zákonitostí a pevne určených charakterov z Nolanovho sveta. Takže vlastnú cestu Gothamu považujem za pozitívne pojatie, i keď je silne možné, že tvorca Bruno Heller bol DC arzenálom nariadený k vytvoreniu prequel scén k nadchádzajúcemu Batmanovi so Supermanom, čo ale zistíme až po jeho premiére 24.3.2016. --- Casting je naozaj podarený, je až neuveriteľné, jak charakteristické postavy vedeli autori do projektu nájsť. O to slabšie je obrazové prevedenie, z ktorého kôli komixovým scenériám v pozadiach často cítiť na dnešnú dobu lacnejšie digitálne plátno, čo je dosť prekvapujúce, nakoľko interiéry sú bravúrne a naozaj dobové. Dej zatial trpel introdukčnou horúčkou postáv, ale 2. epizóda nám prezradí o schopnosti staronového Gothamu rozpávať príbeh v oveľa intenzívnejšej miere. Najväčšia miera spokojnosti prúdi určite u všetkých fanušíkov z faktu, že môžu vidieť svoje obľúbené postavy v novom, pravdepodobne obsiahlom počine, a tak je úspech nie zaručený, ale silne podporený. Pilot: 75% | 25.9.2014, 1080p, THX, EN DTS | Update: Po niekoľkých ďaľších epizódach seriál opúšťam, nakoľko mi nechutí jeho stavba a dosť často nevysvetliteľný vývoj postáv. Možno sa to vysvetlí časom, ale ja na to čakať nebudem. S01-05: 55%

Equalizer (2014)

|| Scenár: Richard Wenk / Michael Sloan, Richard Lindheim - The Equalizer (TV seriál) | Hudba: Harry Gregson-Williams | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Village Roadshow Pictures, Escape Artists | Rozpočet: 55 miliónov $ | Tržby: 191,700,000 $ || Pravdepodobne si Fuqua splnil sen z mládí, a natočil idealistický akčňák s Washingtnom. Medzičasom však Denzel zostarol, a vnímanie plynutia metráže u divákov sa zmenilo tiež. Ten film ničím neurazí. A to je ten najväčší problém. Neprekvapí zvratom, tempom, myšlienkou, ani technickou vycibrenosťou. I cez to všetko, že je ten film skôr ako z pred 30 rokov, je tak majstrovsky natočený a audiovizuálne zladený, že v našich krajoch bude trvať ďalších 30, aby niekto z formálnej stránky natočil niečo podobné. Ps: Marton Csokas by si už konečne zaslúžil obsahovo plnohodnotný film, s filozoficky prehĺbenou postavou. 40% | CineStar Černý Most Praha, 24.9.2014 |