• Pohádka

Vražda v hotelu Excelsior (1971)

Tak tenhle díl mě zatím bavil nejméně. Bohužel, ale je to tak. Možná to bylo tím, že se prakticky celý odehrával v hotelu a kulisy studií po chvíli začaly nudit. Co se týče případu, ten byl zatím nejzamotanější, to je pravda. Taky ale nejnudnější, protože neustálé hádky a obviňování stále nevedly k objasnění pachatele. Ten se tak k činu doznal skoro sám, vlastní chybou, když ho Vacátko nachytal na švestkách, jak se tak říká. Nelíbila se mi ani hudba. Píseň Zavři oči a spi...atd. by sama o sobě uspala hladového tygra. A když ji slyšíte už popáté, máte chuť okamžitě přepnout. A to v tom lepším případě. Pokud se totiž film vysílá kolem desáté večer, myslím, že kdo je pachatelem se dozvíte až když si to sami přečtete. Herecké výkony nebudu hodnotit. Dělal jsem to již u předchozích dvou dílů a také seriálu a i zde hraje herecká plejáda. Prakticky co herec, to eso. Tentokrát tak dám nižší hodnocení díky nudnějšímu průběhu vyšetřování a hudbě.

Fleming (2014) (seriál)

Seriál o tvůrci Bonda měl spád. Sice byl plný sexu, ale pokud to k Flemingovi patřilo, proč ne. Ostatně, další, co mě zaujalo byla Lara Pulver. Je to fakt sexy herečka a řekl bych, že jí role parádně sedla. A nebyla jediná. Dominic Cooper do role také skvěle zapadl. Jako by byl na roli dělaný. Vypadá jako sukničkář a i ho dobře hrál. Je třeba říct, že jsme se dozvěděli, přesně, jak se to píše v popisku, o nejdramatičtější etapě Flemingova života. Každopádně podtitulek je nazván: Muž, který stvořil Bonda. A o Bondovi nepadne v seriálu slovo. Vlastně ano. Na úplném konci se dozvíme, jak přišel ke svému názvu. Vzhledem k podtitulku bych ale uvítal pohled na to, jak Fleming psal své první Bondovky, jak se popasoval s úspěchem a zkrátka něco dál. Proto také nedávám plné hodnocení. Jinak jsem se ale nenudil a seriál měl rozhodně náboj.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Na můj vkus stále málo akce. Ano, já vím, že film je z roku 1963, ale i tehdy se daly natočit automobilové honičky, rvačky či výbuchy. I v podobných letech natočené francouzské kriminálky nabízejí víc než první bondovky. A tak mě zaujala především krásná Daniela Bianchi. Konečně Bond absolvoval i první pořádnou rvačku, ale i tak stále málo akční. Ale jedno se musí bondovce přiznat. Je vidět, že s každým dílem stoupají o stupínek výš. Zase to bylo lepší než minule. Škoda, že ze současnými bondovkami to platí přesně naopak.

50/50 (2011)

Kolega níže píše: Věta z presskitu "Nečekejte drama, ale komedii", je nesmysl. A já na něj navážu. V popisku se opravdu píše, abychom nečekali dojemné drama, ale komedii. Ano, pár úsměvných momentů zde bylo, ale já se přikláním k tomu, že více jde o dojemné drama než o komedii. Drama, které mě zaujalo a líbilo se mi. Tak předně hereckými výkony. Jak hlavní postava Joseph Gordon-Levitt, který hrál velmi přesvědčivě, pak krásná Anna Kendrick, do které by se asi zamiloval každý. Hlavně ta její mimika hrála perfektně. Kvalitní výkon předvedla i Bryce Dallas Howard, ale stejně nejlépe hrál Seth Rogen v roli potrhlého kamaráda. Kvalitní příběh, který sice neměl spád, ale přesto se tvůrcům povedlo, aby nenudil. Takže nakonec to jediné, co se dá snímku vytknout je právě označení komedie. Když už tak tragikomedie, to by bylo lepší.

Dívka s třemi velbloudy (1967)

Bohužel jsem nenašel žádný důvod proč jít s hodnocením výš. Scénář je na moje hodnocení překvapivě docela dobrý. Najde se zde pár dobrých a celkem vtipných hlášek. K tomu kvalitní Slávka Budínová. A i ostatní herecké výkony, včetně hlavní představitelky a mlaďounkého Jaroslava Satoranského a také elegantního a charismatického Radovana Lukavského. Ovšem hudba, ač chápu, že je dobová, se mi prostě nelíbí. A humoru je na můj vkus málo. Když se zaposloucháte do dialogů, pousmějete se, ale komických situací je poskrovnu. Ostatně, jak jsem se díval, Václav Krška nemá na kontě moc slavných nebo úspěšných filmů. A stejně skromně je na tom s filmy co se týče hodnocení na csfd. Tohle je takový průměr. Ani dobrý, ani špatný. Ale na více hvězd bych čekal více komických situací. Takže za Slávku Budínovou, povedený a relativně vtipný scénář dávám trojku. Ale rovnou říkám, že je to film na hraně dvou a tří. Protože jsou zde i hluché momenty.

Michael Jackson's This Is It (2009)

No...záběry z přípravy na koncertní šňůru jsou sice zajímavé právě přípravami a tím, jak se na zkouškách choval Michael Jackson, ale jináč docela nůďo. A říkala nůďo? Jo, říkám nůďo. Chybí mi rozhovor třeba právě s Michalem. Možná to dotváří atmosféru, že nám možní tanečníci, kteří jsou na konkurzu vyprávějí, jak je Michael úžasný, ale nic se z toho pořádně nedovíme. Je to vlastně taková omáčka na zaplnění času. Oceňuji hudbu. Samozřejmě, že v dokumentu o Michaelovi Jacksonovi hraje hudba Michaela Jakcsona. Ale je jí tam dost, jeho hity. Vidíme ho tančit, zpívat, dokonale se připravovat, ale jináč se nic pořádně nedovíme a nevidíme nic extra zajímavého. Je to vlastně tak napůl. Docela by mě zajímalo, když film tak rychle vydělal a byla obrovská návštěvnost, nakolik byli fanoušci Michaela opravdu spokojení a film splnil jejich představy. Ty mé jen na půl.

Vlasta Burian, jak ho neznáte (2010)

Musím svým kolegům oponovat. Nevím co čekali oni, ale v době první republiky, kdy vlastnictví kamery nebylo zase tak běžné, je těžké očekávat plno zajímavých soukromých záběrů. Navíc, kolik lidí z té doby žije a pamatuje? Jeden ze dvou pamětníků tohoto dokumentu byl malé dítě, když Burian vystupoval v divadle. Takže já nebyl nadšen, ale zase ani zklamán. Soukromých Burianových dochovaných záběrů asi nebude mnoho, ale viděli jsme aspoň nějaké. A vidět něco ze soukromí takovéhoto herce je docela zajímavé. K tomu souboj se židlí. Záběry, které jsem nikdy neviděl a ani neslyšel o tom, že existují. A dále pak záběry na sešlost všech herců. Mezi nimi se Burian snaží ostatní pobavit. Bohužel, zvuk už není to pravé. Ale škoda, že právě takových záběrů není více. K tomu by mohly pomoci i nějaké záběry z divadla, což také není příliš obvyklé u Buriana, něco jako Menšík a divadlo, pokud ovšem existují. A nakonec několik střihů z televize. V té se Burian objevil, pokud vím, jen jednou nebo dvakrát, ale pochybuji, že něco takového ještě nějaká televize uveřejní. Takže by bylo zajímavé vidět Buriana v televizi a jako dobrá vzpomínka by to do tohoto dokumentu jistě posloužilo. No a také by neškodilo více rozhovorů s herci nebo režiséry té doby. Zkrátka s lidmi, kteří se kolem Buriana pohybovali a mohou přispět nějakými zajímavými vzpomínkami. To vše dohromady mohlo z jinak nudnějšího dokumentu o Burianovi udělat zajímavější podívanou. Nebýt soukromých Burianových záběrů, šel bych s hodnocením níž. No, jak jsem řekl na začátku. Nebyl jsem nadšen, ale ani úplně zklamán.

Ducháček to zařídí (1938)

Mít tak takového Ducháčka dnes...co by za to kdo dal. A to myslím jak v reálném životě, tak jako herce. Každý film, ve kterém Burian hraje a který je o hlavně o Burianovi, by právě bez něj byl poloviční. Scénář je prostě dokonalý. Jan z Rokycan a to není milostivá paní...a spousta dalších hlášek, to je důvod, proč ho stále sleduji, kdykoli ho vysílají a zrovinka můžu. A stále s klídkem tvrdím, že tato komedie je lepší, než celá řada současných pokusů o komedii.

Sám doma 3 (1997)

Opravdu nerozumím, proč po mega úspěšné jedničce a dvojce tvůrci šli do dalších třech dílů. Tím spíše s takovou kvalitou. Když pominu, že ve třetím pokračování nehraje ani jeden z původních herců, je zde špatné téměř vše. Kvalita herců šla rapidně dolů. Tím spíš scénář, který je dost béčkový. Mě se nelíbí ani hudba. Ta je velmi podprůměrná. A pokračujeme dál. Samotný příběh je spíše trapný. Lupiči honí autíčko a nemohou ho dohonit? Ani v opravdovém autě? Opravdu? Tvůrci se snaží, aby zlodějíčci prošli podobnými útrapami jako ti v prvním a druhém dílu. Jenže zde to jaksi nefunguje. Herci se tváří podobně jako jejich kolegové z prvních dvou dílů, ale jsou v mimice tak nějak slabší, nepřesvědčivější. Přičemž nic není originálního. U sténání vydávají podobné zvuky, jako jsme už dvakrát mohli slyšet. A co je nejhorší, někdy reagují naprosto nelogicky. Filmu taky ubližuje velmi špatný střih. Tak například na muže něco padá a on se ještě dvacet vteřin kouká, jak to na něj letí. A neuhne. Buď se měl aspoň pokusit uhnout, aby to nepůsobilo tak trapně, nebo měla být celá scéna o pár vteřin kratší. Kevin jim v předchozích dílech ani nedal šanci. Těch nelogických situací v podobě zlodějů je celá řada. Je jasné, že se chovají tak, aby na pasti narazili a ne že na ně narazí, protože se na určitou cestu zcela logicky vydají. No...skončím tím, čím jsem začal. Nechápu, jaký smysl měli další tři díly. A už teď se bojím čtyřky a pětky, které jsem si stáhl.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Will Smith je sám o sobě záruka kvality. Tenhle film se ale celkově povedl. Líbí se mi celý příběh jako takový. Protože ona to zase taková utopie není. Dnešní moderní muži se opravdu neumí seznamovat a dnešní moderní ženy jim to bohužel moc neulehčují. Oslovit ženu není lehké a některé jsou opravdu k nedostihnutelné. Jak ale Will Smith praví, každá ženská je jen ženská. Spousty pravidel a pouček, které svým klientům doporučoval, opravdu platí. Takže i to na filmu oceňuji, že to není klasická komedie se spousty nesmyslů a ženských a chlapech. Je zde celá řada kvalitních a vtipných dialogů. A stejně kvalitních a zábavných scén. Celkově se mi líbí i herecké výkony. Vidět hysterák Evy Mendes byl jedinečný zážitek. Ostatně, pro ni tohle byla docela neobvyklá role a mě se do ní hodila. Podle mě jí docela sedla. Škoda jen, že v jedné věci jsou všechny romantické komedie naprosto, ale naprosto stejné. Dva se dají dohromady, chvíli spolu chodí, pak se rozejdou, aby se v závěru filmu samozřejmě opět dali dohromady. Takže i zde máme naprostou "novinku." Dle stejného scénáře se tedy odehrává i tento snímek. Jinak jsem se ale pobavil a byl jsem uspokojen.