• Krátkometrážní

Citadel (2012)

Cronenbergovská variace aka panelákový Mordor, kam ani Frodo neleze bez bouchačky. Zdaleka nejpůsobivější je atmosféra, v níž se bohužel všechno ostatní dost ztrácí.

Que Dios nos perdone (2016)

Dvojice ve složení "španělská coververze Rain Mana" a "pocem, mam nerva, dostaneš přes držku" vyšetřuje sérii vražd znásilněných seniorek, přičemž je zajímavá svou surovou civilností i asociálně zasviněnou povahou. Klasika žánru z toho nebude, ale dobrá podívaná k dostání rozhodně je.

Dokonalost (2018)

Vezmi ryzí extrakt korektnosti a přelij ho do kýble pošahanosti. Hotová noční můra konzervativců a sbormistra Kulínského, která je ve své výpovědi kouzelně nekompromisní i přesto, že se nebere zase tolik vážně.

Bajo la Rosa (2017)

Trochu vykonstruovaná růže. Ale chvílemi kvete moc pěkně.

Room (2015)

"Protože já a mami nevíme, co máme rádi, rozhodli jsme se, že ochutnáme všechno." Brie Larson je možná dobrá Captain Marvel, ale určitě je lepší mami. A ten malej je skvěle napsanej i zahranej.

Uvězněni v čase (2007)

Fajn časocestovatelská blbina. Plán trasy nakreslen pěkně, kombinace fungují, sem tam vtip. Zbytek napsalo pětileté dítě. (:

Syn temnoty (2019)

Na farmu spadne ̶m̶e̶t̶e̶o̶r̶i̶t̶ kosmická loď, v níž sladce spinká ̶b̶u̶d̶o̶u̶c̶í̶ ̶S̶u̶p̶e̶r̶m̶a̶n̶ malý mimozemský zkurvysyn. Adoptují ho zde žijící ̶m̶a̶n̶ž̶e̶l̶é̶ ̶K̶e̶n̶t̶o̶v̶i̶ manželé Breyerovi a snaží se ho vychovávat jako obyčejného chlapce. Pak se všechno zkomplikuje, jelikož chlapec v sobě nalezne ̶p̶o̶t̶ř̶e̶b̶u̶ ̶c̶h̶r̶á̶n̶i̶t̶ ̶s̶l̶a̶b̶š̶í̶ touhu vykuchat původní obyvatele planety. Promlouvá k němu ̶d̶o̶b̶r̶o̶ ̶j̶e̶h̶o̶ ̶r̶o̶d̶i̶č̶ů̶ zlá mimozemská loď a navíc si uvědomuje, že díky svým nadlidským schopnostem může ̶l̶i̶d̶s̶t̶v̶o̶ ̶s̶n̶a̶d̶n̶o̶ ̶c̶h̶r̶á̶n̶i̶t̶ házet baráky na všechny prolhané hajzly, kteří neměli úctu ke zbytkům emocí v jeho emzácké autistické kebuli. Ve finále to není tak dobrý film, jak být mohl, každopádně není ani tak špatný, jak jsem slyšel - reverzní Kal-El je prostě zase nová variace ke všem těm příšerám, kyborgům, nemrtvým a démonům, kteří ve slasherech a jiných filmech lovili člověky dosud. Škoda jen, že scénář nepřekvapí absolutně ničím (vyjma až nečekaně brutálních scén). Dokonce si myslím, že by se výjimečně hodila i delší stopáž - jelikož téma "koukej co se stane, když začne vyrůstat psychopat z uťáplého dítka, které v sobě objevilo schopnosti Supermana" v sobě má obří multižánrový potenciál - každopádně chápu, že za šest mega si nevyskočíš tam, kde potřebuješ spoustu triků.

Tělo (2012)

Kombinuje se tu zhusta jen proto, aby na konci vylezla provařená pointa, která zpochybňuje nutnost i motivace všeho předchozího. Každopádně do té doby je to fajn tahání diváka za frňák, jemuž nechybí napětí i důvodná podezření všeho a všech. Pak přijde nevyhnutelné "a proč se tohle stalo? A když už se to stalo, proč se pak stalo tohle?" No, škoda. Pozdější Contratiempo frčí na podobném principu, ale - SPOILER - dokáže o dost lépe vystřihnout i zdůvodnit všechny motivace a intriky, přičemž všechno zastřešuje zoufalstvím jedince v boji proti korporátnímu / mediálnímu / jakémukoliv kolosu.

Neviditelný (2020)

Podařená jednohubka za pár korun, která si na nic nehraje - po Upgradu a Neviditelném už nic nebrání vzniku termínu "whannellovka". Tenhle chlapík má (po odpoutání se od Jamese Wana, byť první Saw se do téhle škatulky náramně hodí taky) talent dělat malé věci, jimž je vlastní milá nekorektnost a nekompromisnost. Ve výbavě sem tam efektní režijní/kamerový nápad. Proč ne.