Bookmaker (2023) (seriál)

S každou epizódou sa zlepšoval môj pocit. Bookmakeri Ray a Danny nesršia prvoplánovým humorom, humor vychádza zo situácií, do ktorých sa dostávajú. Občas sú absurdné, občas sú dokonca dojímavé. Po prvom diele sprevádzaným len opatrným úsmevom (na seriál som narazila náhodou), sa v posledných častiach zmenil na úprimnú zábavu a radosť. Dvaja páni v hlavných úlohách mi pripomenuli staré časy, keď si sekundovali a dopĺňali sa na scéne dvaja komici a vystačili si.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Prvých päť minút som chcela „fylm“ vypnúť, množstvo fekálneho humoru ma valcovalo. Po desiatich minútach som sa rozhodla dať mu šancu, s pocitom, že ide o paródiu na všetko okolo futbalu. Potom sa na scéne objavil malý Richard (Jakub Jenčík) a začalo to mať inú atmosféru. Konečný postreh – veď to bolo celkom dobré!

Tenhle příběh je pravda (2021) (seriál)

Fajn, bolo mi cťou zoznámiť sa s menom Kevin Hart, doteraz som ho nepoznala. Ukázal, že vie zahrať svoju rolu. Jeho herecké výkony sú slušné, ale ako inak?  Veď je to príbeh o Kevinovi Hartovi, ktorý hrá Kevina Harta. Wesley Snipes mu dobre sekunduje. Pozitívom je, že minisériu zvládnete za jedno popoludnie a jednotlivé časti sú krátke, dej sa odvíja rýchle. Čo mi prekážalo, bola predvídateľnosť deja a veľmi som sa nezabávala. Neuveriteľne bohatý komik spustí sériu neuveriteľných udalostí a celý čas ma presviedča, že na peniazoch záleží. Tento pocit nevyvrátil ani jeho vrelý vzťah k synovi. Záver však prekvapil.

Je mi ze sebe špatně (2022)

V polovici si poviete – je to hnusné a ľutujem, že som sa do tohto filmu pustila. Pocit zhnusenia je ale presne to, čo sa v divákovi má uhniezdiť. Signe a Thomas sú narcisti obidvaja, súperia o pozornosť sveta a Signe ide ďalej, až za hranice normálnosti. Asi to má byť výpoveď o stave nášho sveta, blízki nie sú schopní počúvať sa? (Signe po prvom pobyte v nemocnici: „Len tri návštevy a 56 reakcií?“) Odkazy na moderné umenie, modelingové agentúry, podporné skupiny, internetový obchod, kde sa dá zohnať všetko...

BlacKkKlansman (2018)

Flip Zimmerman: „Pre teba je to krížová výprava. Pre mňa je to práca.“ Ron Stallworth: „Ty si Žid. Nenávidia ťa. Neštve ťa to? Prečo sa správaš, akoby si nemal v hre prsty?“ Nedokážem posúdiť, aká časť tohto filmu je pravdivá. Ale od prvej do poslednej minúty ma film zaujal. Ten nápad je tak šialený, že mi v popise filmu chýba žáner komédia. Aj keď čierna. Veľmi čierna. (Černoch v KKK!).

Ricky Gervais: Armageddon (2023) (pořad)

Ricky Gervais si nedá povedať! Jeho humor je drsný, nekorektný a kašle na akékoľvek hranice, kam si dovolí zájsť. Tentokrát sa mi jeho show páčila viac. Dokázala som nájsť zjednocujúcu myšlienku. SLOVO. To, čo sme s ním urobili, nás nerobí múdrejšou generáciou. Témy sú kontroverzné, ale pointa spočíva v tom, aby ste to, čo Ricky hovorí, nebrali doslovne.

Úsvit (2023)

Eliška, alias Helena Hauptová je krehké vtáčatko, ktoré však dokáže zanôtiť peknú melódiu. Práve ona vyniesla film o úroveň vyššie. Zábery, ktoré potešia, či už na prírodu, rozostavané baťovské domy, či kostýmy a dizajn interiérov. Vyhýbam sa filmom, ktoré ma chcú poúčať o rodovej ideológii a nasilu presviedčajú o rovnosti všetkých 72 pohlaví (či koľko ich dnes máme). Tu bol príbeh vytvorený citlivo a neurážal nikoho. Nájdeme ukážky obmedzeného myslenia ľudí, predsudkov, ale aj pekné momenty – láska rodičov k Sašovi, napriek jeho hendikepu – tvorili odkazy z doby, kedy sa mal film odohrávať, na súčasnosť. Pre ma bol zaujímavý aj výber roku – 1937. Ešte bolo ticho a sloboda.

Nech svět světem (2023)

G. H.: „Konšpiračná teória o tienistej skupine ľudí, ktorí riadia svet, je príliš lenivé vysvetlenie... najmä keď pravda je oveľa desivejšia.“ Amanda: „Aká je pravda?“ G. H.: „Nikto to nemá pod kontrolou. Nikto neťahá za nitky.“ Na záver konštatujem, že film sa mi páčil, ako celok. Páčilo sa mi herecké obsadenie (až na dcéru Rose, vôbec nevyzerá ako dievčatko), celý film zahralo sedem hercov. Myšlienka o apokalypse bola zaujímavá a prekvapivá, prekážali mi však viaceré situácie, ktoré neboli vysvetlené, dotiahnuté do konca alebo až pritiahnuté za vlasy. Už len ten tanker, ktorý na začiatku uviazne na pláži, mohlo by sa niečo také stať, ak zlyhajú navigačné systémy?

Neapol - život pod vulkanickou hrozbou (2021) (TV film)

Čosi buble pod povrchom... Zlovestné a zapáchajúce sírou. Flegrejské polia. Napriek obrovskému nebezpečenstvu tu žijú milióny ľudí a keď naozaj sopky uvoľnia nahromadenú masu energie, nebude veľa času. Následky pocítime aj vo vnútrozemí Európy. Dokument obsahujúci veľa zaujímavých faktov, o ktorých som netušila. A viete čo? Budem spať aj napriek tomu dobre. Človek nemôže vedieť, aké katastrofy (a nielen prírodné) sa ešte odohrajú a to je dobre.

Barbie (2023)

Tak ako je plytká a povrchná, anorektická bábika Barbie, taký istý pocit vo mne zostal po filme. Áno, má to myšlienku, určite sú ľudia, ktorí po filme tlieskali nadšením. Vo mne však zostal pocit znechutenia. Vlastne som tú jednu hviezdičku dala za pani Ruth a záverečné titulky. Aby som čestne priznala pravdu, ja som už pred filmom bola zaujatá a bála sa, že vo mne vyvolá presne tieto pocity. Niektoré filmy vyvolávajú takéto rozporuplné stavy – niekto ich miluje a niekto iba krúti hlavou.