Ztracená země (1961)

Patrně stále ještě v ovlivnění rebelské generace mladých mužů (anebo přímo Jamesem Deanem) vzniklo tohle drama o nevydařeném polepšení jednoho rozervance. Život Glenna Tylera je popsán velmi povrchně, dostáváme se k němu, už když je vinen a s podmínkou na krku. Část, kdy ho svádí sestřenka přes koleno Noreen (ale on jí neohne přes koleno), patří k nejzajímavějším. A pak ještě část v motelu, kde svádí kurátorku. Konec je trochu dost vyumělkovaný.

Špinavá záležitost (1981)

Tři a půl. Protože tempo není žádné a napětí chybí. Nejsme ani v nejistotě, kdo je vrah nebo pachatel. Pokud si nepřečtete dopředu obsah, můžete zpočátku lehce tápat, proč a co se to děje, pak se ale galérka vyjádří a už jste v obraze. Příjemný dabing z Barrandova a hodně es i v malých rolích (Heřmánek, Kanyza, Novotný, Trávníček). Ve filmu to nebylo řečeno, ale podle všeho se natáčelo v Le Havre.

Podezřelý (1987)

Je velmi málo výborných filmů ze soudní síně, a Podezřelý k nim spíše nepatří. Skoro celý se odehrává u soudu! Cher by mohla být nahrazena jakoukoliv jinou herečkou, stejně tak Dennis Quaid, a nic by se nezměnilo. Vyšetřování je tak trochu dílem náhody. Liam Neeson ve filmu nemluví. První dabing, ČNTS NOVA 1994.

Flashdance (1983)

Hudební legenda, ať se kolegové vztekají, jak chtějí. Zastoupení 80´je absolutní. Doba ocelová - pittsburghské železárny a svářečka Alex. Chybí mi tu erotika (výstup od naproti se nepočítá). Naivita filmem cloumá, a dá se to jen jednou. Původní dabing Barrandova už pro HCE režii Jiřího Stracha. Neseděl mi Vašinkův starší hlas, ale když se mrknete, kolik bylo Nourimu, hádali byste mu o patnáct míň.

Poklad z Yankee Zephyru (1981)

Výborné dobrodružství, ke kterému ale příliš neseděla postava ztvárněná Donaldem Pleasancem - za všech okolností, i pod přímou palbou, pokřikující opilec. Scénáři bych vytkl jedině použití odstřelovacích pušek - na tuhle vzdálenost, kterou ukazují ve filmu, by se do "tanku" nebo člunu prostě muselo trefit i dítě. Výborný barrandovský dabing (Bartoška, Zdeněk Dítě!, Soňa Dvořáková, Moravec). Scenérie New Zealandu i hudba na jedničku.

Prožít si své peklo (1977)

Drsný. A pro nás je drsný i to, že zhruba od třetiny filmu díky schopnosti poznávat hlasy víme, kdo je vrahem (to jsou ty staré české dabingy! perfektní práce Barrandova). Konec je maličko zesnadněným únikem z pečlivě psychologicky propracované hry (od vraha). Právem v žebříčku nejlepších filmů.

Sezn@mka (2016)

Čekáte to horší. Když se dokážete naladit na "poslednichDesetLetStaleStejneHerectviJirihoLangmajera", tak to snesete dobře. Product placement v hlavní roli, a pak pár hubených koček (kromě Jaroslavy O.) Několik vtipů ujde, několik dalších nebezpečně připomíná Troškovy Kameňáky (ale vono je to vlastně to lepší, co v poslední dvoudekádě natočil, tak co). Rádobyvtipné hlášky, u kterých asi tvůrci zkusili, jestli se z nich stanou hlášky (chovat jak Američan k teroristům). Je poznat, že film točila režisérka, podle konce. Travel service dovezl štáb na Kanáry, a nezávidím jim ani Kanáry, ani tu cestu s nejdražší lowcostovkou světa. Vondráček 50 % přehrával, ale ty zbývající 4 % docela dobrý. Hodně tomu pomohl hudební doprovod, zvláště pasáže, kde překryl dialogy.

Za řekou je Texas (1966)

Musíte to pouštět jako westernovou parodii. A budete se bavit, nejvíc asi s indiánem a Deanem Martinem. Alain je roztomilý, Rosemary krásná a mladá indiánka hrubohlasá. J.R. Ewing by čuměl, co indiáni nechtěli. Kromě stupidního nájezdu Komančů na vozovou hradbu (tradiční klišé indiánských filmů) jsem se dobře bavil, třeba když poručík s kavalerií neviděl indiány. Nebo hořící čelenka.

Alfréde, Alfréde! (1972)

Smolař se nezapře, a teď si to představte. Do určitého věku si ani nevrznete, protože jste příliš slušný a nesmělý. Pak někoho potkáte zrovna ve chvíli, kdy už pro vás kompromisy nejsou problém. A Marie Rosa vám udělá ze života kůlničku na dříví. Výborný Ondřej Vetchý (tohle spojení napadlo Elmara Klosse?) v Hoffmanově těle vám barvitě popíše, co taková šílená ženská umí. Zábavná, a velmi hořká komedie o jednom nepovedeném manželství. Téma rozvodu by v dnešní době už nešlo takhle do šroubku rozebrat, a ta základní premisa - vzal jsem si ženskou, která mě ničí a chci si místo ní vzít svou sestřenku, ale rozvod není možný, tak starou musím zabít a už předem si připravit polehčující okolnosti abych nedostal moc velkej flastr - je geniální. Já bych si na rande šesti sice vybral tu zrzku, Alfrédovi se ale nikdo nemohl divit, že mu to bylo jedno. Hiking jako fenomén volného času.

Tři mušketýři 2 (1974)

Úplně stejné, co jsem psal o jedničce. Nelíbí se mi kombinace humoru a píchání kordem, děj je zbytečně překombinovaný a oslí můstek v podobě Toweru... to už asi nevěděli, kudy z bryndy. Nejslabší scénou dobývání hradeb. Herecká sestava parádní, dabing z Barrandova 1976 taktéž.