Strašidla (2016)

Jedna hvězdička za zatím neokoukanou Saru. Naopak to, co předvedla Tereza Kostková, tomu se říká totální neherectví, Prkenná podlaha je proti ní modurit. Celé je to strašidelně strojené, ne jenom Trošku. Dobrých nápadů je tu jako obvykle hodně, ale těch špatných ještě víc. Rááááádio Impuls! Bronislava neznám, a i když mi celou dobu trošku připomínal Poláška, jeho hejkal by se skousnout dal. Pak si ale vždycky vzpomenu na Kostkovou (a chudáka Dvořáka, takhle debilní roli si asi nezasloužil, i když byl v té celé bídě až docela miloučkej) a házel bych kamením.

Strašidla ze Spessartu (1960)

EDIT 2016: Druhý díl Strašidel sklízí možná větší úspěchy než první. Dočkal se dabingu dříve než jednička a jeho tvůrci si s ním opravdu vyhráli, což je patrné už v úvodních zpívaných (!) titulcích. Strašidla pro mě docela překvapivě bodují i jako muzikál, resp. spíš hlavně v této kategorii, a je to samozřejmě díky skvělé práci týmu ČST Praha. Vyhrát si někdo takhle s filmem v dnešní době a podobně jej obsadit, jdu na to do kina i za čtyři kila. Trikově na rok 1960 geniální!

Výkupné (1975)

Hodně debilní plakát k filmu, podle něhož si The Terrorists na první pohled zařadíte mezi westerny (ačkoliv se odehrává na zasněženém severu, přesněji v Norsku). Skvělý námět, úžasný dabing, škoda trochu televizní kamery (až na výjimky) a ušmudlanosti některých scén (kolem vily atašého). A lituju trochu nepřehledného konce. Od začátku to má spád, fandíte Šónovi, aby to proti byrokratům i teroristům dotáhl do konce, tipujete, v které minutě před koncem to s velvyslancem sekne a čekáte překvapivé zvraty. Jestli budou, to doporučuju zkouknout na vlastní oči, ovšem pozor, vyhněte se dalším zbytečným dabingům a sežeňte si verzi s mistry Cupákem, Třískou, Štepánkem, Moravcem, Brouskem a Sklenčkou.

Vstup zakázán (1959)

Musím hodnotit níž, než padesáti procenty námětu se shodující později natočený Boty plné vody. Konkrétně se v oné shodě jedná o povídku Pronásledování, která je ve Vláčilově provedení méně napínavá, ale zato poetičtější. Hledání malého chlapce bylo hodně natahované, září tu Sklenčka a koneckonců sympatie sbírá i Vladimír Hrubý coby nešťastný voják-zadřenec. Miloš Kopecký ve filmu nehraje, jenom tu dabuje vraha ve vlaku.

Smrtelné historky (2016)

Český WTF. Kaktusák je tak za 2*, Maják za odpad a třetí čoud trip Velkej chlap za 1*, když budu hodnej. Nelíbilo se a kdyby Kaktusák nebyl první povídkou, asi by to jen málokdo dokoukal.

V květnu si dělej, co chceš (2015)

Uvedení filmu v české tv distribuci moc nechápu. Žádné herecké eso, žádný silný příběh. Z historického hlediska má tenhle film asi velký význam jen pro Francouze. Okupaci Německem lze zachytit mnoha způsoby, tady je hlavní dějovou linkou příběh muže a jeho syna a jejich nedobrovolné rozdělení a snaha o znovusetkání. Jakého vyvrcholení se kolega Malarkey dočkal, asi nechci vědět, ale hlavní postavy opustíme v okamžiku, kdy se může kdykoliv cokoliv stát, takže kulka nebo šrapnel jsou poměrně pravděpodobnou budoucností. Příjemná hudba od Ennia.

Brazil (1985)

Nevím, jak dlouho tohle natáčeli nebo pak odkládali, ale celkově se jedná o ztrátu času. Větší hovadinu aby člověk pohledal. Terry měl asi hodně slušnej matroš, když tohle vymýšlel. Vystříhat z toho veškeré snění (a tím to zkrátit asi na polovinu), soustředit se plně na dusnou orwelovskou budoucnost a nevymýšlet zbytečně složité kulisy, dalo by se to dostat asi na půlku hodnocení. Takhle ale se plníme hovny. Jako režisér má ode mě Gilliam zatím 3x* a 1x**, no nic moc.

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Neměl jsem rád ani komixy, které se občas v různých časopisech objevily. Ve všech příbězích malého a velkého se pořád omílají Galové, Caesar a divočáci. Supr dabing s Fišerem a Lábusem, ale o čem tahle pohádka je, to už 15 hodin po filmu nevím.

Hospoda ve Spessartu (1958)

Edit 2016: Nestárnoucí klasika, písničky jsou sice takové nezhudebněné, ale dialogy a texty z dílny K. M. Walló, to je hitparáda tehdejšího jazyka. Dabingový výkvět. Pohádka pro dospělé, s mlhou v lese. Film, který kromě pár střihů u soudruhů prošel. Hezký zámek postavený na jezeře. Liselotte Pulver byla kočka.

Jak jsem uspořádal Ameriku (1974)

Proč se někdo rozhodl reflektovat sociální situaci a rasové otázky na popředí příběhu s popleteným panem účetním? Kromě skvělého původního dabingu (sice Brabec na Villaggia, ale Miloš Kopecký jako kuplíř Alex Biondi) není co chválit. Po nadějném začátku vše skončí v černošských ghettech.