Zajatec ze Zendy (1952)

Pohádka pro publikum neurčitého věku odehrávající se v neurčené zemi v neurčitém čase. Střílí se tu sice revolvery z doby cca WW2, a monarchie si potrpí na ceremonie, ale nic moderního tu není, spíš středověkého, jezdí se na koních, svítí svícnem, na hrad vjíždí padacím mostem. Jedna hvězda minus je za Deboru Kerr, jejíž princezna Flavie je poněkud přestárlá, druhá celkově za málo dobrodružný/příliš přebarvený děj ve stylu Robina Hooda a Hollywoodu éry Errola Flynna. Velmi povedený dabing z Brna (ROD pro Markízu) s Danielem Dítětem, Zdeňkem Junákem a Radkou Přibyslavskou.

Arabeska (1966)

Sympaťák Peck, kráska Loren, napětí, akce, dobové prostředí, špióni, Manciniho hudba, a stejně to nefunguje naplno. Proč, to se asi přesně nedozvíme, někdy i skvělé suroviny jednotlivě nechutnají uvařené dohromady. Je to jenom náhoda, nebo Alan Badel v brýlích nápadně připomíná Petera Sellerse (jsem si celej film myslel, že to je on). Neměl v tom původně hrát? Pochválit musím i brněnský dabing, v roce 2002 už se takhle kvalitní práce jen tak nevidí (Daniel Dítě, Radka Přibyslavská). Neoposlouchané hlasy, Dítě na Pecka = pecka.

Winnie the Pooh and the Honey Tree (1966)

Část celovečerního filmu z roku 1977, tvořící z něj přesně prvních 25 minut. Tenhle kraťas asi dabing nemá, a tak doporučuji odkazovaný film.

Severní Kyklady, modrobílá poezie (2008) (TV film)

Andros, Mykonos, Delos, Tinos, Paros, Antiparos. Zase jako vždy, všude musíme vidět církevní slavnosti, noční tancovačky. Kam jet na pláž, který ostrov má nejhezčí přírodu, nejlepší treky v horách - to se nedozvíte. Proč ani v severní, ani v jižní části (dva dokumenty) není Syros (je jen zmíněn díky Hermopoulis, hlavnímu městu souostroví), je mi záhadou. Zase plky o suchu, nehostinné krajině, problémech se zavlažováním. Člověk by měl pocit, že africký výlet na Saharu je proti Kykládám procházka oázou. Ve skutečnosti všude teče pitná voda (lze pít!), je tu dostatek olivovníků, vinic a zemědělské půdy. Netuším, proč pořad převzala i ČT, protože původní komentář v dokumentu ABCD čte Libor Terš.

Kosmo (2016) (seriál)

To jako fakt? Baldýnský za peníze daňových poplatníků? Národ malých zmrdů zastupuje opravdu dobře! První díl ODPAD, druhý 3*, třetí 4*. A do třetice to konečně šlo i bez vulgarismů nejvyšší třídy. Vtipů přibývá, ale ačkoliv se posádka jakkoliv snaží, prim hraje tajemník. Ctvrtý dál slabší, pátý zase vysoko.

Šerif a mimozemšťan (1979)

Asi si to muselo přijít. Po všech policajtech, dobrodruzích a dalších sympatických hrdinech musel přijít za Budem mimozemšťan... Námět je fakt debilní, a kromě tradičně dobrého soundtracku není Italům co pochválit. Začátek je extra stupido (včelař naháněný armádou), pak naděje v klukovi co tvrdí, že je odjinud, ale ve zbytku filmu jen honička s armádou a pár fackovaček přes předřezané stoly. Jiří Zahajský jako druhý nejlepší dabér (po Rudovi) dělá co může, Spencerovi ale pomoci nemůže. Ruce pryč, šetřete svůj filmový život.

Jižní Kyklady, kouzelné ostrovy (2008) (TV film)

Sifnos, Naxos, Amorgos, Folegrandos, Santorini. Jižní Kyklady. Rozdělení je trochu podivné, protože Paros leží hned vedle Naxu a v rámci dokumentu je řazen do severní části. Zmíněn je i Syros s Hermopoulis jakožto správním střediskem souostroví. A pak to začne, pár zajímavých informací (nejvyšší hora, několik jmen významnějších obcí, na každém ostrově se opakující plky o suchu a přesto úrodné půdě), výběr místních podnikatelů a jejich výrobků, a polovinu záběrů tvoří lidové slavnosti, které jsou turistům naprosto ukradené, protože drtivá většina z nich se koná v půl roce turistického klidu, a tak je nikdy na vlastní oči spatřit nemohou ani kdyby chtěli. Netuším, proč pořad převzala i ČT, protože původní komentář v dokumentu ABCD čte Libor Terš. Zase se nedozvíte, kde jsou pěkné pláže/vzdálenost k hotelům, jaké jsou tu komunikace a nic praktického pro letní dovolenou. Záběry pěkné, stále se opakující, hodně z letadla.

Edison (1940)

Přeci jenom poněkud vypozlátkovaný životopis (té úspěšné) části T. A. života. Spencer je výborný, ale mně se nejvíc líbili ti jeho dělníci/kamarádi v dílně. Takhle si představuju strojaře, co pracují rukama. Chvíli je to i docela napínavé, i když naštěstí víte, že to dobře dopadne. Původní dabing s excelujícím Petrem Kostkou tomu dává dobovost, které dnešní režiséři nikdy nedosáhnou.

Pat a Mat ve filmu (2016)

Opravte mě, ale nebyli A je to dřív spíše nešikovná dvojka s dobrými invencemi? V tomhle filmu mi připadá, že většinu věcí dělají šikovně, akorát vymýšlí strašný hovadiny. Tvůrci neměli licenci na původní hudbu (viděl jsem verzi určenou na vývoz)? Epizodičnost není na škodu, protože koukat se na 80 minut v kuse dost dobře nejde, v němém filmu jste uspáváni. Příště ale radši seriál, a s původní hudbou, prosím. Animace parádní.