Pardon Us (1931)

Hodně dlouhé, takže tu 96 minut verzi si neumím představit. Přechod z němé éry je ještě hodně znát, někteří komici ještě hrají jako dřív a kamera jim v tom hodně napomáhá, za všechny učitel zvláštní třídy James FInlayson. Zvláštní je část, kdy L+H žijí na plantáži maskovaní za černochy, a spolu s nimi zpívají a stepují (téhle části je věnováno hodně času). V době, kdy film vznikl, byl asi hodně aktuální (prohibice, nouze o práci). Laurelovo sykání je laciný, ale fungující fór. Zabijáka Tygra hraje Walter Long.

Bláznivá komedie 2 (1991)

Podobně jako v jedničce, jenom ještě více epizodněji. Kolísá nikoliv úroveň jednotlivých minipříběhů, ale jednotlivých scének v příbězích. Oceňuji, že vše je volně spojenou a tvůrci si docela dali práci s detaily. V jednom místě jsem se ale zasmál opravdu od srdce, to se jedničce nepovedlo. Opět první dabing (Postránecký, Zavřel).

Bláznivá komedie (1990)

Můžete spojit koho chcete, ale na tohle zkrátka a dobře musíte mít náladu. Asi polovina vtipů je trapná hodně a zbylých 40 % trošku, takže si vypočtěte, jak moc se vám to může líbit. Pořád ale lepší dobrejch 10 % filmu, to každý nemá. Pochválím první dabing (Postránecký, Zavřel).

Laurel a Hardy se žení (1931)

Povedená groteska. Olieho tchán James Finlayson nemá pro výběr své dcery uznání, Stan zase nemá odhad na velikost automobilu potřebného k provedení únosu a smírčí soudce Ben Turpin má už trochu unavené oči :-) Hůůůůůů!

Sukničkář (1979)

Nevím, jestli šibalský úsměv stárnoucího Jeana Rocheforta ospravedlní skutky, které jeho postava činí. Když ale odhlédneme od morální stránky, jde o svižnou komedii, u které se nudit v žádném případě nebudete.. Když vás bývalá žena nenahání, protože ví, že vás zrovna hledá ta současná, a vy jste zatím u nové... EDIT po zhlédnutí s původním dabingem: Frej ve druhém je dobrý, Schánilec v prvním taky. Ale ostatní hlasy a obsazení v původním jsou prostě zajímavější (Bohdalová, Lábus, Sejk, Moravec).

Dívka Rosemarie (1958)

Takový Jerry Cotton styl, jenomže echt West Germany. Jezdí se tu nejlepšími Meďoury, na ulicích hraje Mario Adorf s Jo Herbstem na tahací harmoniku a balalajku, recepční a portýři dělají pasáky a ženy co se nestydí, budují kariéru přes postel. Dívka Rosemarie není film napínavý, ale má nepopsatelné kouzlo své doby, umocněné pěknou BW kamerou. Pozadím příběhu je hospodářský poválečný rozmach strhující s sebou lidi a jejich nedostatky.

Faustine et le bel été (1972)

Lásky mezi kapkami deště po francouzsku, lehce líznuté Peeping Tomem. Poetika válcuje všechno, následována štiplavou zápletkou a velmi decentní a půvabnou erotikou. Ústřední postavou a pozorovatelkou příběhu je Muriel Catalá, dále je tu románek mezi nevlastní matkou Joachima a Florenta Clarie (Claire Vernet taktéž nahá), blondýnou Ariane (Marianne Eggerickx) zamilovanou do dělníka podobného mladému Tondovi Navrátilovi, doplňte si mladičkou Camille (Isabelle Adjani). Není to každý s každým, což je z hlediska stavby napětí a vývoje děje moc dobře. Některé scény jsou opravdu hodně hot, i bez erotiky. Letní atmosféra na plný dojem.

Smích z ráje (1970)

Pro mě nikoliv neznámá herecká sestava, alespoň tedy částečně. Nejvíc mě bavil Leslie Phillips (Radek Brzobohatý) jako sukničkář, dost dobrý byl Michael Hordern (Miroslav Moravec) jako nešťastný rádoby kriminálníček - oba herci jsou výjimečně podobní svým dabérům (aneb tak se má dělat dobrý dabing). Výborný byl i pracovní pohovor Thory Hird, naopak hodně nudný byl bankovní úředníček Ronnie Corbett. A tradičně silný J R Justice, britský Werich, kterého baštím všude. Dabing ČT 1993 výborný. Původní film v původním českém znění nemůžu sehnat :-(

Jeptiška (1966)

Utrpení svatého Pavla minutu po minutě. Kdyby se Zuzanin zapeklitý život v tomto filmu skládal z hodinky po klášterech, a pak hodinky dalšího žití necírkevního, neřeknu ani amen. Ale pozorovat dvouhodinovou přestřelku mezi pár hábitářkáma, kde se fakt neděje víc, než že nejdřív holku šikanujou, a pak by ji máter nejradši vobtáhla, to je moc i na zapřísáhlýho ateistu, kým jsem já. Zkratkovitost velmi zajímavé (a v porovnání s pobytem v klášterech nikoliv zanedbatelné) části Zuzanina života je trestuhodná, všechno to narvali asi do dvou minut. Ale sper to ďas, je to hlavně děsně nudné.

Policajt v Africe (1978)

Bud Spencer mluvící hlasem Rudolfa Hrušinského - a je vám jedno, že zápletka je jako obvykle měkká a rvačky příliš okatě nahrané. Nelíbil se mi ani trochu střih (kromě tradičně nepovedených triků včetně těch střihových) a ani záběry kamery, naopak skvělé jsou lokality, chytlavá hudba a už zmíněný dabing, jehož herecké obsazení je skutečně skvostné (za všechny Stanislav Fišer, Eva Hudečková).