Chobotnice - Série 3 (1987) (série)

Třetí řadou startujeme v klášteře, sem se pravidelně uchylujeme, děj se ale stále častěji vrací na Sicílii, kam patří. Třetí řadě dále dominujeme hudební motiv, postavy jsou zajímavější (zejména skvělý Tono s kamennou tváří ), ale objevují se i jisté nelogismy, nebo chcete-li scenáristická zjednodušení (zejména vyplenění kláštera mě naštvalo, jednodušeji to zvrátit nešlo). Konec řady je vyloženě zklamáním, čekal jsem pořádnou gradaci. Na scéně se objevuje Giuliana de Sio, kterou si většina z nás po prvním shlédnutí před lety s Cattanim napevno spojila (aneb kdo si pamatuje jeho manželku..?). V dabingu se vystřídá ještě větší počet skvělých umělců (Holý, Zahajský, Preiss, Teplý, Urbánek).

Cattiva (1991)

Film, ve kterém se nahá objevila Giuliana de Sio, známá jako Giula z třetí řady Chobotnice.

Chobotnice - Série 2 (1986) (série)

Druhá řada je dlouho nijaká, a z prvních dílů vyčnívá jenom ještě rafinovanější a hlavně rozsáhlejší hudební motiv, aby ne, na pomoc přispěchal velký Ennio. Corrado rychle střídá místa pobytu, ale všude přináší jen smrt. Na pozadí stojí tajemný muž, ale on, stejně jako mnohé další postavy (velká dabingová jména) po několika tazích končí, mafie je mocná. Druhá série slušně vrcholí, ovšem už dlouho je jasné, že se čeká na další řadu. V této chybí osudová žena, hraběnka Olga (Florinda Bolkan) jí není.

Dovolená na úrovni (1985) (TV film)

Milá letní zastávka na cestě na dovolenou. Řehoř byl snad nejmilejší a nejpřátelštější herec, nepamatuju si, že by někdy hrál záporáka. Na rozdíl od kolegů se mi výkon Ondry Malého moc zamlouval, stejně jako letní atmosféra (ale aspoň nějakou scénu mohli natáčet, když svítilo sluníčko, je to takové zamračené). Pyško nevadí, Trněná aspoň ukáže vnady.

Dáma ví, kdy přijít (1992) (TV film)

Až na odfláklej střih moc pěkná jednohubka s dvěma mistry, z nichž větší už bohužel dávno není mezi námi. Cupákův projev v tomto dílku je úžasný, ostatně jako kdekoliv jinde. Námět na jedničku, jednoduchej, uvěřitelnej.

Sedmero krkavců (2015)

Nejlepší pohádka poslední doby, která si na nic nehraje, podařilo se dosadit pasující herce a Martha, jakkoliv jí někdy nemusím, předvádí úžasný pantomimický výkon. Doporučuji pustit, až zase "naše" televize spustí na Vánoce každoroční kanonádu trapností (zejména NOVA, která celý vánoční program zreprízuje přes rok a každý rok dvakrát).

Svůdná krása (1996)

Čarukrásná Liv a její pečlivý letní výběr milence v kopcích mezi vinicemi. Léto, erotika (Weisz!, Tyler) a milá postava pana Maraise, směs angličtiny, italštiny a francouzštiny, titulky Anny Kareniny. A atmosféra, na základě níž dávám pětihvězdičkové nejčastěji. Kouzelná je i scéna, kdy jde Lucy po večírku k Alexovi, aby jí schválil nabíječe, a oba si myslí, že dnešní noc je ta pravá.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Není to zábava, je to očistec. Původní dabing (Adamíra, Jirásková, Cupák, Procházková) je samostatným uměleckým dílem a tentokrát rozhodně není nutné tento mnohooscarový film vidět v originále (čestná výjimka). Když už je řeč o české verzi, Jiřina Jirásková měla svou úlohu jasně nejtěžší a zhostila se jí geniálně, a její fyzická podobnost s ET je též zarážející. Tři hvězdy jsou ale maximum, protože zábava se nekoná.

Dobrodružství s Blasiem (1974)

Kromě dabingu Miloše Kopeckého tam není pěkné nic. Místo scénáře se asi improvizovalo, trabanty a škodovky se tam prohánějí po náměstí a barrandovští a defáčtí filmaři tehdy měli práci. Možná bych jim dal radši placené volno, protože Blasius se prostě nevydařil.

Let Sfingy (1984)

Mrkvička, Preissová v dabingu, a úžasný hudební motiv v jinak nepříliš záživném dobrodružství z pouště. Nic víc pozitivního napsat nelze, protože dobrodružné, napínavé nebo výpravné to prostě není. Ostatní postavy jsou tu v rolích záporáků a trochu překáží.