Život pod horským velikánem (2010) (TV film)

Parádní záběry, nepříliš "záživný" příběh Toniho podnikání. Ta novinářská snaha všude a za vším vytvářet něčí osobní příběh mě rozčiluje, i když ve zprávách ještě o něco víc než tady. Škoda, že kvůli kecům pětičlenné výpravy a plkům dopředu nachystaným na kameru není prostor pro zajímavosti, detaily, statistiky. Jenom na přírodu se koukat dá. A rada pro dabingové studio ČT: až budete zase někdy dabovat čtyřleté dítě, skočte si pro někoho do školy, opravdu to s hlasem dospělé nevypadá dobře.

Chobotnice - Série 4 (1989) (série)

Jedině poslední díl čtvrté série, 24. celkově, a pro většinu z nás vlastně poslední díl seriálu má úroveň, vytyčený první řadou. Celé čtyřce dominuje geniální hudba Ennio Morriconeho, ačkoliv se v několika málo motivech opakující, vyvolávají mrazení. Celé je to od opuštění Sicílie v první řadě jen plácání prázdné slámy a natahování stopáže, ve čtvrté řadě ještě nesmyslně umocněné protažením jednotlivých dílů na stopáž celovečeráků. Českým tvůrcům také nikdy neodpustím, že mezi trojkou a čtyřkou přeobsadili Gaetana Cariddiho v dabingu, a skvěle nenápadného Tomáše Topfera nahradil (samozřejmě mrazivě přesný a úžasný) Přeučil. Kdyby v první řadě nemluvil postavu novináře Santamariu, neprotestuju. Stejně tak skvělý Vinklář se po prvních dvou řadách převtělil z Ravanusy do Loutkáře, ke škodě vytrénovaného ucha českého diváka (stejně tak si Gedžitka Eva Spoustová střihla roli Corradovy dcery Paoly a ve čtvrté řadě pak dceru Loutkáře, k přeobsazení došlo v mnoha případech, což celkem chápu, protože se v seriálu vystřídalo velké množství postav, ne všichni jsou ale tak snadno postřehnutelní a rušiví). Jinak ovšem dabing na špičkové úrovni, a zážitek z prvních 24 dílů velmi mocný. V jednom z dílů čtyřky navíc svléknou krásnou Simonu Cavallari, a já si marně srovnávám, jestli byla ze všech Corradových žen tou nejhezčí. Asi ano. Zmínil bych ještě mužného Luigi Di Fiore v roli policisty jezdícího na motorce.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Nízkorozpočtovka ze slovenských hrádků by se snad zkousnout dala, ale ať se na mě Nvota a spol. nezlobí, dabovat tohle do čeština, pokurvit synchro a ještě tam nasázet naprosto nevhodné výrazy, to fakt ne. Pánové by měli vědět, že huba se v pohádce neříká, a v soubojích se nezabíjí.

Lehký dotek (1989) (TV film)

Klasicky otravné "sportovní" drama s kulečníkem, co mu tady říkají pool na 9 koulí, s otřesnou Whoopi, jejíž sexappeal by se dal přirovnat k přischlé šlupce od banánů. Zajímavý je brněnský dabing vzniklý 1994, plný neoposlouchaných jmen. Tvůrci zaslouží pochvalu jedině za to, jak vyřešili finálový zápas, tohle klišé bývá v podobných filmech zlatým hřebíkem do rakve.

Gangster Ka (2015)

Bjelac výborně, ale označovat Čermákův výkon za "lvový", to bych si netroufl. Jeho postava je naprosto plochá, až na pár výbuchů vzteku a přehlídku vulgarit toho moc ze sebe nedostane. Zajímavé je obsazení Jaromíra Hanzlíka na týraného otce. Čapka jako vyšetřovatel moc nevypadá, stejně tak mi neseděl Pyško jako mafioso. Na druhý díl se ale podívám rád, ačkoliv dokumentarity tu bylo opravdu moc, takhle hraný film vypadat nemá. Tímto způsobem se divák možná leccos dozví, pod kůži se mu to ale nezařízne.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Film jsem viděl v době, kdy jsem ještě nepsal komentáře ke všemu, ale pamatuju si jedno: Leonardo DiCaprio tímto filmem přesvědčí, že je naprosto vynikající herec.

Den kobylek (1975)

A cenu Miss sympatie určitě nezískává... Karen Black. Proč tuhle kyklopku angažovali do role femme fatale, na jejíž postavě nejen v Hollywoodu všechno stojí a padá, to nepochopím. Nesympatický zjev umocňuje ošklivá role, a taky hodně šílenství, jemuž některé postavy propadají. Začátek a konec jsou dva zcela odlišné filmy, zatímco konec má až katastrofický přesah, začátek je klasickým vypravěčským opusem o budování amerického snu. Prostředek filmu, v němž se perou kohouti, a vříská Faye, stojí za starou belu. Dobrý dabing ČST Praha. Bill Atherton sympaťák redfordovského střihu. A jestli jsem dobře viděl, v jednom záběru hoří plakát k filmu Ziegfeld Follies.

Hořký měsíc (1992)

Emmanuelle Seigner už jsem někde obdivoval.... Ostatní jsou tu proti jejímu sexappealu dost do počtu, a Polanski si některé scény prostě odpustit nemohl. Ještě že tak.

Dostihová horečka (1976)

Konečně se setkávám s pravým Pomajzem. Pomalý rozjezd, ale jenom co tý bandě začnete fandit, velmi dobrá zábava. Původní dabing, jenž by měl být svatý. A taky soudce, který "má pochopení". Ústřední hudební motiv!

Dobrodružný výlet Orient-Expresem (1985) (TV film)

Nemůžu si pomoct, ale zase jednou překombinované množstvím postav pobíhajících vlakem. Kdyby jich byla polovina, pořád by to bylo dost. Poctivý český dabing staré školy. Začátek je trochu ukoptěný a konec protahovaný, takže v součtu zklamání.