Mary Poppins (1964)

Vítejte v umělém světě Walta Disneye, ve světě, kde kýč si podává dveře s patosem a ochotou vymačkat slzy i z uschlého listu v parku, který je mimochodem stejně umělý jako celý Londýn. To je tak, když se Británie točí v kalifornském ateliéru. Písničky jsou chytlavé, ale muzikál by měl mít alespoň jeden větší motiv, a sorry, tím čekání na jiný vítr opravdu není. Po zhlédnutí filmu Zachraňte pana Bankse už se vůbec nedivím autorce knižní předlohy, že tak dlouho odolávala. Takhle bych to taky nechtěl. Na svou dobu trikově převratá záležitost, ale dnes spíš kýčovitá ohavnost. Ocením alespoň skvělý dabing z brněnského studia Špilberk, dělaný pro Novu v roce 1994. Dal mi vzpomenout na Drahomíru Kočovou alias Pamelu Ewingovou.

Chlapec a jeho pes (1975)

Postapokalyptické věci můžu, ale tohle teda ne. Je to tmavé, je to nesmyslné a jako vrchol všeho to má odfláknutý dabing z Barrandova, kdy menší postavy promlouvají anglicky a přesto je nedbale nalípnutý dabing (těch několika málo herců, co nadabovali xkrát tolik postav), a štěky pro jistotu nenadabovali vůbec. Jediný mluvící pes, který má u mě šanci, byl Falco. Překvapivě vysoké hodnocení místních strejdů.

Démoni (2007)

"Pozreté kvôli Kerekes, ktorá nesklame (áno, je tam vyzlečená). Inak trápnosť nad trápnosť, pri niektorých replikách a scénach som sa ja sám už cítil trápne,.." - asi tak. Jenom bych ještě dodal, že málokdo má skutečný talent zachytit kamerou opravdu trapné situace, ovšem ze života. Na obranu tvůrců nutno poznamenat, že to se jim jako jedno z mála věcí povedlo. Minimalistická hudba by se ještě dala zkousnout, ale zfušovaný (pardon, autentický) zvuk dost vadí, postavám není moc rozumět. První povídka má ještě nějakou hodnotu, druhá je trochu umělecká a třetí je hrozná.

Šílená láska (1985) odpad!

Co všechno musí divák snést, aby se mohl podívat na svlečenou Sophie Marceau? Nebo jinak, co všechno zvládne vydržet? No, dokoukat tenhle film rozhodně ne. Opravdu jsem se snažil, ale když se ten magor vyblil v kuchyni a já čekal kdy proskočí tím oknem, došlo mi, to snaha "počkat až se to rozjede" je marná a lepší to nebude. Zbytek od 37. minuty proklikán kvůli Sophie. Tempo je skutečně šílené, ale všechny postavy se chovají jako magoři (proč proboha k tomu ta teatrálnost a strojená divadelnost?) a když potkají někoho, komu není divné že se chovají jako idioti, je to proto, že se za moment i on začne jako idiot chovat. Aha, vono je to podle Idiota? Tak co se divím! Do odpadu s takovými pokusy!

Operace Banzaj (1983)

Žádná extra pecka, vtipů je málo a humoru se až tak nedaří. Kdyby ubrali rozmělnění v počtu letů a soustředili pozornost na neodvratné setkání, dopadlo by to líp. Naštěstí je tu původní dabing z Barrandova, který v osmdesátých letech nikdy nezklamal.

Krásný příběh (1992)

Férovost zapichování něčeho do bezbrannýho býka je asi stejná jako pověstná cikánská férovka (tři čtyři ozbrojení Romídci na jednoho neozbrojenýho, ale o to víc překvapenýho bílýho). Než se dostanete alespoň k náznaku srozumitelnosti, uteče dobrá hodina. Nejhorší mnou viděný Lelouch, a ačkoliv mi ještě z jeho díla zbývá nakoukat hodně, rozhodně ho nic "nepřekoná". Začátek a veškeré "římanské" scény vyhodit, autory hudby popravit (nikdy bych nevěřil, jak můžou být Gipsy Kings nesnesitelní) a režisérovi dát medaily, pokud prokáže, že se v tom scénáři alespoň orientačně dokázal vyznat (sázím se, že nedokázal, a výsledek tomu odpovídá). Za dabing se na Vapet nedá zlobit, je tradičně katastrofální, takže bez překvapení. Ježíši, tohle ale byla hovadina, tříhodinová hovadina.

Don Jon (2013)

Scarlett je tu nejzmalovanější v kariéře a ani postupné zkočičkování jí moc nezachrání. Na Julianne Moore už se v souvislosti s čímkoliv spojeným se sexem nedá dívat. No co si budeme namlouvat, na cokoliv, kde se ve sto slovech objeví 80x fuck a 15x shit nebo pussy, se nedá moc koukat. Kdyby to nešlo do kin a běžné distribuce, snad by to zachránily ty surfovací pasáže, ale takhle pár rychlých střihů, pár diskoték a pár shybů bez pomoci, a máme tu holomajznu roku, která mi připomene podniky typu Hlavně nezávazně či Samec. Ne že by Joseph Gordon-Levitt s jeho tílky byl nějak na zabití, chvílemi to jako parodie na romantickou komedii vážně funguje, problém je hlavně v tom, že jen chvílemi.

Dobrý ročník (2006)

Přestože se to odehrává v Londýně a Provence, je to na mě nechutně hollywoodský. Vývoj se bohužel dá tušit, dabing a dialogy nestojí za nic a trochu jsem se u toho nudil. A Marion Cotillard se v roce 2006 měla povinně svlíkat ve všem kde se jen objevila, ale to by asi nebyla romantická rodinná komedie, že...

It's a Girl! (2012)

Jaké tři nejhorší slova může slyšet dítě hned po narození, když se to stane v Indii? It´s a girl! :-( Dokument zajímavý a zdrcující tématem, ovšem čísla by šlo divákovi předávat i jinak než obrázky jak pro prvňáčky, výpovědí žen mohlo být více. Taky bych se zaměřil jen na jeden z dvou v tomto trendu významných států a vyhnul se tak srovnání, které mi přišlo poněkud zjednodušené.

Tres60 (2013)

Ukousal jsem si všechny chlupy na levý ruce, a voni pak přijdou s takovou kulišárnou. Nelíbil se mi počáteční přesah do komedie, protože konec se stáčí hodně jinam. Lahůdková je Geraldine Chaplin, celkově je to takové mysteriózní krimi béčko s trochu zvláštním (a nemůžu se rozhodnout, jestli podělaným) koncem, ovšem na Saru Sálamo bych se dokázal koukat snad i v animovaným zvířecím pornu s polským rychlodabingem. Je to určitě nejšťavnatější španělská kočička současnosti, důkaz místo slipů tady. Hlavního padoucha, kterého hraje Joaquim de Almeida, budete nejspíš znát, hrál například restaurátora ve filmu Dobrý den, Babylónie. Raúl Mérida tu představuje hezounka typu Paula Walkera, který se nudí na přednáškách a tak (souhrou hodně debilních náhod, které se vrství a vrství) se rozhodne na vlastní pěst trochu detektivovat (když už jsou benga tam líný a neschopný). Samozřejmě odhalí zločin století, všechno jde jako na drátkách a on asi bude brzy slavný. Nebo ne? Ale jak říkám, ty chlupy jsou pryč a navíc dvakrát svlíkli Saru Sálamo.