Zubaté ostří (1985)

Příjemnou devízou tohohle filmu je, že ať už jste jakýkoliv superpolicejní machr a "vždycky bezpečně a hodně brzo poznáte vraha", tady ještě 30 vteřin před koncem nevíte, čí tvář se ukrývá pod kuklou. Pořád je to 50 na 50. A to je dobře, protože lepších filmů od soudu už jsme viděli hodně, lepších detektivek, slaďáků i thrillerů taky, ale dohromady a s tou dávkou napětí pomalu uvolňovaného až do konce to celkem funguje. Jenom Glenn Close bych vyměnil za atraktivnější právničku. Dobrý dabing z Barrandova narozený ještě před revolucí.

První republika (2014) (seriál)

Sakra, co to v tom hraje za herce? Většinu z nich vůbec neznám, rozhodně s nimi nemám společné projekty. Začátek pilota hrozivě rozpačitý, pak se to trochu zlepšilo, ale mrzí mě hlavně neschopnost tvůrců vyprávět jinak než pitomě, všechno jde ve flashbacích případně trapných replikách a situacích (za všechny hospoda), a o vtipy by se fakt pokoušet neměli, nebo to dopadne jako s tou kadibudkou. Čekal jsem seriál plný historických reálií, a rozhodně důstojnější projekt, a dostal jsem (zatím, další šance asi nebude) telenovelku po česku, která se ohání mapováním vzniku republiky. Ta válečná scéna víc než yperitem smrděla nízkým rozpočtem, byla vyloženě k smíchu, a ležérní příchod bratra četaře tomu vyloženě ještě pomohl. Něco se povedlo, úmysl byl snad dobrý, ale většina je bída._______Edit po druhém dílu: Koho proboha napadlo udělat hlavní postavy z lidí, kteří řeší, jestli si k snídani namažou lívance marmeládou z borůvek nebo třešní, a jestli pan A miluje paní C, přestože ona je provdána za pana B, když ve stejné době lidi chcípali hlady, protože kapitulace v Compiégne se chudáci nenajedli a prvorepublikový aparát se ještě dlouho rozjížděl pomalu. Jediný historicky zajímavý prvek je ten motiv dluhu vzniklého v neprospěch českého továrníka u c.k. armády, který zcela pochopitelně odmítla republika zaplatit. A opakovat už ve druhém díle scény z první části (zasnoubení) je vychcanost.

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Jdu po stopách Jirky Stracha tak nějak napřeskáčku, takže po Santiniho jazyku mohu konstatovat, že Ztracená brána znamenala pokrok. A teď k filmu: vztahy mezi postavami jsou fakt tragické, holká co s někým trtká asi těžko bude druhý den olizovat prsty bývalýmu, navíc Zuzana Kajnarová se mi prostě nelíbila. Hudba se mohla víc krotit a Molnárová předabovaná jednou z nejprofláklejších dabérek, kterou když večer budete přepínat televizi napříč kanály, uslyšíte snad pokaždé (Andrea Elsnerová), vyloženě rušila. Tak nějak pořád podle stejné mytické šablony, pane režisére.

Můj pes Killer (2013)

A jde to i bez hudby. Autentický zvuk (líbil se moc!), už méně pěkná autentická kamera. Naprosto nepředvídatelný a rychle uteklý film. Jistě, některé scény jsou herecky nezvládnuté, občas to působí křečovitě, ale jako typicky festivalový film na velkém plátně a s pořádně osolenou hlasitostí to může fungovat skvěle, asi jako předloňský cinema mundovský Je to jen vítr a už míň ještě o rok starší Cigán, též promítaný na CM.

Země dinosaurů (1988)

Otravný dabing po roce 2000, pohádka spíš fakt jen pro mrňousky nebo ty, kterým nebude vadit neustálé vyřvávání jmen jako Nožička.

Outlaw Women (1952)

Podle IMDB velmi těžko uvěřitelný námět, úsudek zřejmě vychází z toho, že by na Divokém západě mohlo existovat město ovládané ženami. Asi je to pravda, na druhou stranu o to lepší zpestření pro fanouška westernů. Zápletka není příliš kombinovaná, ale lepší bude, když ji ani synopsí neprozradím. O pěkné dívky tu není nouze, ovšem pozornost si zaslouží jistě nejdrsnější zapálení sirky v dějinách feminismu.

The Naked Jungle (1954)

Během natáčení nebyl zašlápnut jediný brabenec. Film se dělí na dvě části, v té první sledujeme psychologické drama války muže a ženy, kteří chybovali, protože toužili milovat. Ve druhé se vše prudce žánrově stáčí do dobrodružného (s přesahem hororu, kde byl potenciál větší /ohlodané kostry/). Líbilo se mi prostředí, trochu malované, trochu umělé (podle imdb se jen výbuchy mostů točily na Floridě, jinak ateliér) a samozřejmě konstrukce plantážníkova snu - tohle je moje království, tady vládnu, tohle jsem všechno vybudoval - a ty tu chceš co? Naivní detaily ignoruju, protože jako celek mi to fakt sedlo, za což asi nejvíc herecky může skvělý Charlton Heston.

Fallo! (2003) odpad!

Začíná to být stereotyp. Můj třetí Tinto Brass, a můj třetí odpad. Ten člověk zjevně není normální, a já vám i řeknu, co mu je: naprosto mu chybí vkus! V pornografii i erotice už jsem viděl leccos, ale aby se mi dělalo šoufl při koukání na nahatou ženskou, to tu ještě nebylo. Kolegové nemají pravdu, většina žen ve filmu je docela pohledných, některé jsou i docela mladé. Jenomže to na co jsme zvyklí z eroťáků a péček semdesátých let (v nichž to s radostí a noblesou tolerujeme až vyhledáváme) už dneska natočeno prostě vypadá jako hnusná úchylárna, asi jako patlání výkalů v obličeji. Chlupy jsou naprosto všude, dialogy kravina a jako povídky by to neotiskl ani Dikobraz.

Youngblood (1986)

Otřesná záležitost, ale také "výborný" případ součtu snad všech existujících žánrových klišé. Máme tu klasického loosera, který touží po osobním úspěchu, respektu od soukmenovců a srdci ženy, a to všemu navzdory a nejvíc i přes posměch těch, co jsou lepší prostě jenom v tom, že se někde objevili dřív (třeba ve frontě v sámošce) a tak si otvírají na bažanta hubu. Je to sportovní téma, takže budeme svědky zázračných výkonů natrénovaných přes noc, mnoha hloupě nedomyšlených zkratů, proher, postupné přeměny z despektu ve velké přátelství. Kolik už takových jsme viděli. Ovšem konec je fakt hroznej...

Čilé týny a horké džíny (1975)

Může být něco sladšího, než Gloria Guida chodídí zásadně na vostro v polorozhalené košili? Ano, Gloria Guida chodící zásadně na vostro v nezapínatelné tunice. Co na tom, že si ji vypůjčila od Ilony "Ciccioliny" Staller, která tehdy taky neměla co skrývat. Naštěstí! Protože na druhou stranu nemůže být nic blbějšího, než je tenhle film (já vím, bohužel může, ale tak aspoň pro tentokrát). Čekejte humor na úrovni mixu Fantozziho a nových komedií Zdeňka Trošky. Nečekejte nic víc. Ale koukat se na holky dá, i s tou přiblblou dokolečka hrající nasládlou hudbou. Doba, kdy všichni pornoherci povinně nosili kníry, asi na principu suchýho zipu...