A.I. Umělá inteligence (2001)

Nejrozmáchlejší sci-fi Spielberg mě překvapivě nebavil tolik jako například Válka Světů, přesto mu dám ale o jednu hvězdu vyšší hodnocení. Nese totiž neskutečně moc. Příběh rozmáchlý napříč tisicíletími podává obrovskou kupu myšlenek s nejedním a nejednotným poselstvím. Dále jsme svědky několika pokusů o poklonu a zároveň citaci mistra Kubricka (hloubka příběhu a vyšroubovaný závěr jak z Odysey, prostřední vypsychovaná třetina jak z pomeranče) a též Spielberg prezentuje a cituje to nejlepší ze sebe (nápad s oživením z JP, rodinné hodnoty na pozadí velkého dobrodružství, pohádkové vedení herců, puštění uzdy mistru Williamsovi). AI obsahuje prostě tolik, že i přes nemálo výhrad a částečnou nudu nemohu jít pod čtyři hvězdičky a jeho výpovědní hodnota se dá srovnat jen s největšími klenoty žánru (2001, Matrix, Interstellar, svět ST).

Dlouhá míle (1989) (seriál)

Kvalitní produkce v dobrých kulisách s uvěřitelnými herci a pevnou režií. Ke všemu mi je téma seriálu velice blízké a po dlouhé době jsem nějaký z českých seriálů neodsoudil po deseti minutách a viděl kusy z více jak dvou dílů. Bohužel mě to až tolik nevzalo, i když závěr je vypečený 'jako ze života'. Lepší tři.

Ďáblův advokát (1997)

Famózní závěr u mě vytáhnul tenhle relativně komorní thriller hodně vysoko. Na plnou palbu mi chybělo větší vtáhnutí do děje hned odpočátku. Avšak akurátní režie, celková myšlenka a hlavně to, co převádí ústřední herci (nejen trio, ale i Nielsen, Ivey, Jones..) v čele s Al Pacinem, který prostě dokazuje svojí extratřídu, mi dělalo obrovskou radost. Při finále jsem se několikrát zasmál blahem nad ve všech ohledech perfektní sekvencí. Jedinou 'objektivní' chybu filmu vidím v názvu, jak již zde bylo několikráte zmíněno.

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

V jednotlivostech nám Seth MacFarlane servíruje diamanty. Jako celek se mu ale rozsypávají po podlaze a jeho nový film se tudíž stává značně nekonzistentním. Občas i na mě byly některé vtípky už přes čáru, nebo působily zcela zbytečně. Naopak tenhle kousek určitě stojí za to vidět kvůli Charlize Theron, Liamovi Neesonovi a N. P. Harrisovi. Též díky často důvtipně použité hudbě (skryté i v pouhých popěvcích) a nářezovým náhlým skřekům na plátně. Jen do té hlavní role bych šoupnul někoho charizmatičtějšího a též někoho, koho budu víc žrát. Takový M. J. Fox v době BTTF trilogy by byl optimální. Lepší tři, legrace kopec, rozhodně však slabší než Méďa.

Svítání (2009)

Pojďme našroubovat skvělé herce, originální nápad a zručnou režii na mizerný scénář! Uf, k takhle předvídatelné záležitosti jsem se už dlouho nenachomítnul. Škoda přeškoda. Samozřejmě, dnes je už těžké něčím překvapit, neboť všechny zvraty, linie, příběhy, nezvraty, postupy, lekačky jsme již viděli neščetněkrát, chápu. Ale je prostě škoda, když dopředu hned víte, že přijdou ... a oni přijdou. To vás pak ani nezachrání ultimátní Dafoe, uvěřitelný Hawke a osudová Karvan. Slabších 50 % zachraňuje rozumná i zajímavá pointa.

Raubíř Ralf (2012)

Neortodoxní námět, fámozní rozjed a spousta nápadů se vzápětí začne utápět v průměrnosti, až skončí v absolutně klasické šabloně, která se na oko snaží vypadat odlišně. Bohužel se tvůrci nakonec podrželi povinného amerického mainstreamového vlivu a nevydali se odvážnou cestou pánů Lorda a Millera z Cloudy with a Chance of Meatballs. Tihle dva jsou pro mě králi současné komedie, ať už animované či hrané. Bohužel to nejsou tvůrci Wreck-It Ralph, přestože téma, ruku v ruce s nápadem, je milionové.

Interstellar (2014)

Monstrózní pocta hardcore scifárnám a vůbec celému žánru od jeho vzniku napříč minulým stoletím a začátkem současného, s hordou citací a párem brutálních, originálních scén. Nosné myšlenky jsou silné, zřetelné, ale to mně vůbec nevadí. Nolan to dokázal a znovu mě se svým hvězdným (bratr, Zimmer, Caine..) tvůrčím týmem totálně rozsekal. Půjdu na to do kina znovu - napoprvé IMAX._Napodruhé už normální kinosál v multiplexu a nic mi z dojmu neubylo. Ba naopak. Vytanulo na povrch, jak scénář Interstellaru je neuvěřitelně vypiplaný. Ani jedna scéna zde totiž není navíc, nebo zbytečně dlouhá a všechny repliky, dialogy atd. jsou báječně napsané. Užíval jsem si každou minutu projekce (celkově mi film utekl ještě rychleji), a přes veškerou prvotně vyhlížející doslovnost se jedná o opravdu nevšední (naporsto vše, co může toto slovo obsahovat) zážitek. Interstellar se stává lidskou dcerou Odysey, která má jako ona ambici vyprávět mohutný příběh s multižánrovým přesahem napříč stoletími, galaxiemi a dimenzemi._Napotřetí monitor v mém pokoji a možná nejlepší zážitek. Rozmáchlý věděckofantastický (kde první půlka slova má skutečně opodstatněný význam), filmový opus, který dokonale spojuje intimitu a osudovost. Každá scéna má své místo. Intenzita, osud a krása. Jdu si dát Interstellar na profilu minimálně do TOP 20.

Odplata (1999)

Prostě nářez. I když došlo k přetáčkám, tenhle film je unikátní, zábavný, hutný a nezaměnitelný. Herci koncertují i na malých prostorech, aby skrze hláškující harmonii vymazlili Odplatu úplně do hladka. Mňam.

Robocop (2014)

Po velice dlouhé době jsem viděl remake klasiky, který měl smysl a nedrží se striktně dnešních blockbusterových standardů. Bohužel je nový Robocop tak úplně neopustí, což je nejvíc cítit v závěru, který je skutečně odfláknutý (SPOILER nemyslím tím finální monolog S. L. Jacksona). Všichni herci ale byli příjemně výrazní a dobří, proto se nakonec přikláním k lepšímu průměru. Mrzí mě transparentní dušení Padlihových nápadů, z čehož vyplývá i zjemněný rating.

22 Jump Street (2014)

Lord s Millerem přebírají žezlo po Abrahamsovi a Zuckerech. Mají dokonce svého Gravese, Nielsena a Sheena. Ústřední duo si rozumí, jako by to snad víc nešlo. Ve své obraznosti, zábavnosti a kreativnosti jsou na vrcholu. Takhle hravý a nadupaný hraný film už dnes v široké produkci nenajdete.