Rozchod! (2006)

Nečakane pôsobivé, decentne vtipné a v rámci možností majúce hlavu a pätu, čo sa na americké romantické komédie moc nevidí a plusom je aj to, že dokážete chápať obe strany hlavného rozpadajúceho sa páru. Mojím favoritom bol ale flegmatický Vince Vaughn a skrz svoje opodstatnené dôvody bola pre mňa Anistonka stále tá ,,bad bitch", ktorú by asi nikto nechcel mať za vlastnú ženu. Našlo sa aj zopár trápnych momentov (premotivovaná šéfka, naťahovaná večera s priblblou rodinou a otravným spievajúcim švagrom), ale dalo sa to obstáť, možno aj z dôvodu, že tu neboli nasilu pchané gagy každú scénu. Za mňa 65%.

Mamma Mia! (2008)

Jeden z tých lepších muzikálov, nabité slávnymi hereckými tvárami spievajúcich slávne pesničky od ABBA a práve tie sú najväčším lákadlom. Neznášam muzikály, ale toto je výnimka, ktorú dokážem ľahšie stráviť. Dvojka je podľa mňa úplne zbytočná, pretože všetky ich najslávnejšie piesne prespievali už tu. Za mňa 70%.

Barva z vesmíru (2019)

Film má slušnú dávku napätia a vie vytasiť obstojné gore kreácie, podobajúce sa na tie, akými v roku 1982 debutovala Carpenterova Vec. AVŠAK... tá disponovala okrem dodnes neprekonateľnými efektmi aj postavami, ktoré vedeli logicky uvažovať a ktoré nemuseli tlačiť zbytočne na pílu, aby boli aspoň trochu sympatické. Úprimne, radšej si pozriem mrznúceho Kurta Russella, ako bojuje s metamorfovaným mimozemským parazitom, než jačiaceho Cagea, odhrýzajúceho si z mimozemšťanmi pokazenej úrody a šomrajúceho nad pobytými Alpacami. Je to trochu na škodu, ale ako herca i človeka mám Cagea rád, ale občas mi to jeho cholerické vyčíňanie vadí vo filmoch, ktoré majú byť vážne a nemusia byť zbytočne len nejakou satirou na daný žáner. Okrem toho, doteraz neviem, čo si mám myslieť o tom hroznom dievčati. Nápad s votreleckou svetielkujúcou farbou absorbujúcu jej okolie a živé organizmy je dobrý a celkom sa aj vydaril, ale vyslovene ma Color out of space nijako neohúril, ale pochopím, ak niekoho áno.

Apostle (2018)

Keby mi raz niekto povedal, že tvorca legendárnych akčných Prepadoviek natočí najlepší folk horor všetkých čias (lepší dokonca od starého Wicker Mana), považoval by som ho za blázna, ale je to skutočne tak. Apostle je čistokrvný horor, ktorý nešetrí brutalitou a mnohými gore scénami, ktoré z hlavy len tak nevymažete a každým okamihom prichádza s novými nápadmi a zakaždým má čo ponúknuť. Prvá hodina mi prišla taká obyčajná,  kedy sa hlavný hrdina infiltruje do sekty a spoznáva jej chod aby zachránil svoju sestru, ktorá danej sekte skončila v rukách. Následne ako sa dopátra k zdroju ich fanatizmu, začnú sa diať zaujímavé veci a z dobového ,,detektívneho" trileru prichádza ostrý a nefalšovaný horor, ktorý mám ešte doteraz v pamäti a ktorému som sprvu chcel dať plnú paľbu. Dan Stevens ako ,,Apoštol" je dobrý, naoko ako šialenec u ktorého čakáte, kedy sa v ňom tá beštia prebudí a skosí všetkých redneckov, ale jeho postava má bohužiaľ svoje hranice, ale aj dobrý motív a temnú minulosť takže som s ním bol spokojný. Zaujímavejší sú tu záporáci v podaní Michaela Sheena a Billa Minera, ktorý sa predbehujú v tom, kto z nich je väčší diabol a to mám rád. Nápad s uctievaním ježibaby a lá krvilačnej Matky Prírody je tu skvelo dotiahnutý a aj to finálne nečakané vyvrcholenie stálo za to. Brutalita tu opäť prekročila hranice fantázie a Evans iba dokazuje, že toto remeslo ovláda a je celkom na škodu, že neprodukuje viacej filmov, pretože talent teda má. Perfektná atmosféra, husiu kožu vyvolávajúca hudba a skvelo zobrazený fanatický kult, ktorý je nepredvídateľný, schopný zosadiť svojho aktuálneho vodcu, len aby prepadlo zvráteným praktikám toho druhého. Na druhú stranu vzťahy medzi postavami, za mňa predovšetkým medzi Stevensom a jeho sestrou mi prišli nedotiahnuté a keď už sú lepšie medzi zápornými postavami, než medzi tými kladnými, niečo je zle a preto nedám piatu hviezdu (zatiaľ). Hlbšie emócie by tu neboli na škodu, ale v podstate o tie až tak nejde, keď všetko ostatné tu funguje na jednotku. Neviem z akého dôvodu tento film upadol do zabudnutia ale to sa týmto skrytým klenotom občas stáva a myslím si, že je to tým, že nie je skoro vôbec typickým mainstreamovým hororom. Takéto filmy sa točia raz za desať rokov a bol by som rád, keby sa točili častejšie. Podobne ladená sektovská mäsiareň ako pomerne nedávny a nečakane inovatívny Wrong Turn. Za mňa 85%.

Host (2020)

Kvalitné ľakačky, napätie a kategorizované postavy v spleti démonickej hrôzy, ktorú sme už videli x krát a ktorá v podstate ničím neprekvapila. Ale na druhú stranu nejde ani o nič zlé akurát väčšia dĺžka by tiež nebola na škodu. Dojmovo niekde v strede čiže tak za 3*.

Netvor (1998) (TV film)

Sympatickí hrdinovia, miestami vážne pôsobivá atmosféra (hlavne vo vytopených uličkách starej základne, geniálne žraločie monštrum s realistickými vzhľadom (nedám dopustiť na staré dobré praktické efekty) a dobre padlo aj to televízne preťahovanie a prestávky v napínavých momentoch. Na ten ľahký rozpočet a častú obyčajnosť je Gillardov Netvor istým spôsobom unikátny, ale k legendárnym Čelustiam má stále ďaleko. Netvorovi chýba osobitý autorský štýl, tematická hudba a občas aj logika, čo v Spielbergovej klasike nechýbalo. Ten vojenský oddiel je tu úplne zbytočný a pozostáva z babrákov, pretože za celý čas humanoidnému žralokovi neskrivili ani vlas, nehľadiac na to, že sa miestami prezentovali ako tí machri z Aliens. Giancarlovmu bláznovi som nedokázal prísť na chuť. Absolútne nechápem, prečo sa z neho stal po toľkých rokoch blázon, keď pred 25 rokmi bol v tíme, ktorý to monštrum stvorili a bol normálne pri zdravom vedomí. Linku s uctievačmi netvora a posadnutosť tej černošky by som úplne vymazal, iba stagnovala celý príbeh. A ten dookola opakovaný statický záber na prímorské mesto s horami ma toľkokrát rozosmial :). Kvalita filmu viackrát pokrivkávala, na druhú stranu vždy keď bol na scéne žralok, stálo to za to a celkovo celé dianie na opustenej základni boli dobré, než tie fádne na zvyšku ostrova. Spôsob, akým sa hrdinovia na konci vysporiadali s netvorom, bol dosť chytrý. Filmový Netvor je solídne monštrózne sci-fi, ktorý mohol byť určite ukážkovou klasikou, ale namiesto toho upadol zbytočne do zabudnutia predovšetkým kvôli tej kvalitnej nevyrovnanosti a hromadou zbytočných medzier, čo je pri tak unikátnom monštre celkom škoda. Za mňa 60%.

Lake Mungo (2008)

Lake Mungo miestami zamrazí. Celkovo idea, že dievča uvidí vlastného ducha a tým vlastne zistí, že zomrie, je dobrá. Realitou sú aj konšpirácie, ktoré sa objavujú pri pátraní po duchoch, ale tu ich bolo na môj vkus až moc a kazili po čase dojem, obzvlášť pri fejkových záberoch mŕtvej Alice na fotkách. Autentickosť sa ale na druhú stranu cení a tým tento mocumentary horor exceluje, nie však tak, že by sa vyzdvihoval nad iné, štylisticky lepšie horory, napríklad ako Poughtkeepsie tapes alebo Blair Witch Project. solídne 3*.

Štvanec (2003)

Utečenec 2.0, alebo nepriame pokračovanie slávneho trileru bez Harrisona Forda, v ktorom vytrénovaný Tommy Lee Jones a chladne nebezpečný Benicio Del Toro lovia jeden druhého ako rozzúrení tigri s naostrenými čepeľami vo vlhkej upršanej severoamerickej divočine pod taktovkou dnes už zosnulého režisérskeho esa Williama Friedkina. Štvanec je drsná trilerová jednohubka s dvoma hereckými pánmi, ktorí si tu dávajú na frak ako rovnocenní súperi. Film sa moc nesnaží zo seba urobiť niečo viac, na druhú stranu mu chýba väčšia komplexnosť jeho postáv (Torova rodina je tu len tak ako päsť na oko a nijako neprehlbuje jeho postavu človeka poznačeného vojnou majúceho skutočný vzťah k svojej rodine), ktorá by moje hodnotenie zdvihla aspoň o hviezdu vyššie. A postráda určitý jedinečný štýl, ktorý Friedkin aj v tých najzabudnejších filmoch aspoň sčasti dokázal načrtnúť.

Skrblík (2006) (TV film)

Jedna z tých menej hláškovitých francúzskych komédii, ktorá na druhú stranu dokáže rozosmiať a zamraziť zároveň, vzhľadom k problémom, ktoré sa Charlesovi okolo jeho nového domu hromadia a zlej finančnej situácii, do ktorej čoraz viac prepadá. Daniel Prévost ako prefíkaný realitný maklér ale nemá chybu a rovnako tak aj duo neschopných robotníkov. Ten dom je darček, ktorý by azda nikto nechcel. Za mňa 70%.

Invalida (2023)

Na slovenské pomery slušné a konečne asi prvý krát za veľmi dlhú dobu ku kvalite filmu nemuseli dopomôcť filmársky skúsenejší a zručnejší českí susedia. Dobrý nápad ako nasrať invalidného chlapa, ktorému život a okolie znepríjemňujú všetci, či už je na invalidnom vozíku alebo nie. Ako čierna akčná komédia, oprierajúca sa o myšlienky, že aj keď človek nemá nohy, stále má zmysel žiť a strieľať historickými zbraňami odporných gaunerov :). A kamarát Gabo v nacistickej uniforme je sympaťák, ktorý by vlastne celý príbeh vklude zvládol utiahnuť aj sám. Invalid je okrem iného aj dôkazom toho, že sa dá natočiť lepší, kvalitnejší a zábavnejší film bez takých okukaných hereckých tvárí ako sú Maštalír či Koleník. Za mňa 75%.