• Krátkometrážní

Howlův kráčející hrad (2004)

Není nad to, když vás váš oblíbený režisér nezklame a ZASE natočí nádherný film přesně ve svém stylu. Doba pokročila - máme mikrovlnky, mobilní telefony a internet, ale Miyazaki točí pořád stejné, poctivé filmy jako před dvaceti lety. V dnešní době plné renderování a digitálních efektů působí klasicky kreslený příběh s nádhernou hudbou jako šálek večerního kakaa v zimě (odpusťe mi to klišé, ale vážně to tak je :-)). Howl je jiný a zároveň stejný jako ostatní Miyazakiho filmy. Ústřední témata jsou univerzální a věčná - láska, souzení, odpuštění a napravení. Fantazie autora nezná hranic a vám nezbývá než se velikosti jeho génia podřídit a tiše sledovat co přijde. Jako velké plus vidím i drobnou změna v naléhavosti - v dobách, kdy to nebylo moderní Miyazakiho filmy výrazně upozorňovaly na válku, důležitost ekologie apod. Teď, když je to v podstatě módní trend, režisér už neapeluje tak silně jako dřív, což určitě není na škodu.

Comeback (2008) (seriál)

Novácký pokus o první český sitcom. Humor, který většinou předvádí Tomáš Matonoha mám rád, ale tady se prakticky nevyskytuje, stejně jako alespoň průměrné herecké výkony. Jak už bývá u televizních seriálů poslední dobou zvykem, je to vážně krize a jediným (alespoň trochu) zajímavým hercem je Martin Dejdar, který je už od záčatku (nejspíš i scénáristy plánovaným) tahounem seriálu. Sitcomy nejsou jenom o humoru, ale i o charakterech na které se rádi podíváte znovu a budete se na ně těšit do dalšího dílu. V Comebacku žádný takový není (až na zmiňovaného Dejdara) a to je problém. Bohužel i typický "sitcomácký smích" následující po gagu působí (alespoň na mě) v kombinaci s češtinou neuvěřitelně divně, ale to je asi jenom nezvyk. Po pilotním díle maximálně 1-2*. EDIT: Po pár prvních dílech musím hodnocení radikálně pozměnit :-) Pořád to není žádná sláva, ale úroveň zatím neklesá podobně, jak jsme zvyklí u českých seriálů. Některé vtipy jsou slabší, některé lepší, ale pořád je to jediný český sitcom. 3* za kvalitu a 1* za odvahu tvůrců.

Stalo se (2008)

Stalo se je pro mě dalším letošním zklamáním. Mluvilo se o návratu Shyamalana a vznikl film, který je nudný, nenapínavý a plný špatných hereckých výkonů (dokonce i Mark Wahlberg, kterého jsem začínal mít rád a v posledních filmech exceluje, je neuvěřitelně neuvěřitelný a místy působí až směšně). Chápu, že to režisér a scénarista v jedné osobě myslel dobře: největší strach nemáme ze zabijáků v maskách nebo nechutných příšer, ale z věcí, které jsou "normální" a běžné a najednou se začnou chovat jinak. Alfred Hitchcock toho mistrně využil v hororu Ptáci a podobně to asi zamýšleli Shyamalan...nechci spoilerovat, takže jenom řeknu, že to, co zvolil jako "původce strachu" je směšné a ani chvíli jsem se nebál. Závěr, kterému chybí pointa je jenom smutnou tečkou za tímhle filmem. Podobně jako Tetsuo vlastně ani nevím proč dávám 2*...snad jenom proto, že je plno ještě mnohem horších hororů.

Temný rytíř (2008)

Možná je lehčí zahrát vyšinutého záporáka než upřímného dobráka, ale i přesto podal Ledger asi nejlepší herecký výkon, jaký jsem kdy viděl. Vážně je to taková bomba jak se všude píše :-) Krok s ním ale drželi i ostatní herci a celkově to všechno fungovalo tak jak má. Rozpolceného Bruce Wayna mi bylo líto a z Jokera jsem měl husí kůži a skoro jsem cítil jeho propocené líčidlo. Už samotný jeho hudební motiv - stále se zesilujícící zvuk sirén - je naprosto geniální; tak prostý a tak funkční. Stačí když začnou houkat a víte, že "teď to nebude dobrý." Christopher Nolan skvěle zvládl už svůj první batmanovský film a pokračování s titulem Dark Knight dovedl téměř k dokonalosti a zvládl u toho zachovat styl i atmosféru jedničky. 1. místo v žebříčku IMDB a tudíž nejlepší film na světě je podle mě hodně nadsazené a o Batmanovi rozhodně nemůžu říct, že jsme neviděl nikdy nic lepšího; zároveň ale pochybuju, že si tohle vůbec někdy řeknu...hodnotím naprosto jistými pěti hvezdami.

Saw 3 (2006)

Tak to už je moc...SAW 2 sice byl stejný jako jednička, ale pořád měl tu hutnou atmosféru a měl aspoň trochu zajímavě napsaný scénář. Trojka už je jenom naprosto nudné vykrádání předchozích dvou dílů po všech stránkách, včetně té režijní. Oběti už tentokrát prakticky nemají šanci na přežití a tak jsme svědky nechutných vražd s předem jasným koncem. Herci se topí v průměrnosti a zajímavý charakter, u kterého chápete motivaci jeho jednání asi v celém filmu nenajdete...1* jenom proto, že jsou i horší horory...a na čtverku se asi nikdy nepodívám.

Prosíme přetočte (2008)

Díky bohu je Michel Gondry zpátky. Po nádherném a neuvěřitelně nápaditém filmu Věčný svit neposkvrněné mysli přišel Gondry s Naukou o snech, která kritiky poměrně nadchla, ale mě vážně zklamala. I když byla plná Gondryho hravosti a jednoduchých (ale o to roztomilejších) triků, celkem jsem se nudil. Be Kind Rewind mě ale zase dostalo a splnilo má očekávání. Jack Black tentokrát sice přímo neexceluje, ale roli městského retarda zahrál od srdce, tak jako on hraje asi všechno. Nápady, jak kluci "ošvédovávají" filmy a točí remaky jsou k popukání a v posledních 15 minutách zase film dojme téměř k slzám. Gondry je dospělý s duší dítěte a nejspíš i proto je tenhle film tak příjemný a milý. Nebýt fanda filmů, je to možná jenom za 4*, ale kvůli tématice musím přidat a tenhle film si to rozhodně zaslouží.

Devil May Cry (2007) (seriál)

Devil May Cry je pro mě velkým zklamáním. Všechny epizody se odehrávají podle jednoduchého scénaře: Objeví se démon, Dante ho zmasí. Navíc vždycky během asi dvaceti sekund a bez jedinýho škrábnutí. 3 díly to snesete, pak už je to nuda. Navíc mně přijde, že všechno v DMC už jsem viděl jinde. Asi největší podobnost je samozřejmě s Hellsingem, jenže ten je zkrátka mnohem stylovější. Hlavní postava Danteho tak¨, jak ji známe z her by se Alucarovi z Hellsingu určitě vyrovnala, ale v seriálu prostě má těch flegmatických a tvrďáckých hlášek málo. Velká škoda....aspoň je to ale hezky kreslený.

Pahorek (1965)

Pahorek je psychologické syrové drama z prostředí vojenské věznice. Asi nikdy jsem ve filmu neviděl tak dobré herecké výkony u VŠECH protagonistů a pokud jste shlídli Zelenou míly vězte, že "zlý strážný" z tohoto filmu nesahá tomu z Pahorku ani po kotníky. Film nabírá tempo a graduje od začátku až do dechberoucích závěrečných 20ti minut a mně ještě teď běhá mráz po zádech.

Život pod vodou (2004)

O tomhle filmu jsem vůbec nic nevěděl. Kamarád ho donesl se slovy "je to nějaká komedie s Billem Murrayem, tak na to kouknem" a já musím říct, že tak příjemně překvapen už jsem dlouho nebyl. Od začátku to mělo moc příjemnou komorní atmosféru a humor byl...prostě Murrayovský :-) Inteligentní, suchý, neprvoplánový a trefný. Stárnoucí zbohatlá hvězda mezi oceánology Stev Zissou se v krizovém středním věku musí vyrovnat se ztrátou popularity, smrtí přítele, nedostatkem štěstí i peněz, ale hlavně se sebou samým. Jeho nafouklé ego dostává jednu ránu za druhou a Bill si musí přiznat, že už není ten fajn chlapík co býval. Neuvěřitelným překvapením, byl Owen Wilson a Cate Blanchett. Oba dva zrovna moc nemusím, ale Owen tentokrát nemusel dělat grimasy a přiblblé vtípky a kupodivu mu role velice sedla, stejně jako Cate, která zahrála roli, která mi byla ze všech jejích rolí nejpříjemnější. Ani jeden nevybočovali z týmu jinak poměrně neznámých herců, o "jakovždyskvělém" Billu Murrayovi nemluvě. Zkrátka a dobře byl to příjemný oddechový film prokládaný roztomilou animací, se skvělým podvodním soundtrackem a scénami, které rozesmívaly i dojímaly. 90%

Divoké vlny (2007)

Až příště někdo zase natočí animák o tučňácích asi budu hodně váhat, protože po zklamání z Happy Feeta přichází druhé zklamání z Divokých vln. Nápad udělat animák jako dokument plný rozhovorů je skvělý a určitě (mezi animovanými filmy) originální, ale to bylo skoro jediné co se mi na tomhle filmu líbilo. Jediná zajímavá a vážně vtipná postava je Kuře Joe a i když jsou jeho hlášky dost prvoplánové z nějakého důvodu fungují. To, že si tučňák Cody vyřeže prkno z agáve a naučí se "vážně dobře" surfovat během tří dnů kritizovat nebudu a filmu to odpustím, protože je hlavně pro mladší diváky. Jako celek to ale nestojí za nic. Příběh je předvidatelný od začátku až do konce a navíc hlavnímu tématu - velkým závodům - je podle mě věnováno strašně málo času a všechno je až příliš rychle vyřešené. Jediná věc, kterou si budu z filmu pamatovat je nádherně animovaná voda a scény v ní, bez kterých bych svoje slabé 3* asi ani nedal.