Kluci jsou zpět (2009)

21.2.2010 ~ Představte si šťastnou australskou rodinku. Ona starající se matka, on sportovní reportér a jejich malý syn. Domeček na odlehlém idylickém australském místečku, všichni se mají rádi, všechno je perfektní až do chvíle... ~ ...kdy zasáhne svině život a najednou zůstávají jen on a jeho syn. Příběh otce a jeho, sic očekávané, leč ne zcela zvládané role. Roli právě otce. Toho, kdo obstarává domácnost, kdo se stará, kdo je ve skutečnosti hlavou rozbité rodiny. A jak pomoci malému pochopit, že se maminka nevrátí, když jeho samotného to vykolejilo. ~ A aby toho nebylo málo, bývalka mu na krk hodí jeho prvního syna. Syna, kterého s matkou opustil právě kvůli té, která najednou není a schází. Anglánek v Austrálii se svým novým mladším bratříčkem a nedobrovolně teprve nyní "novopečeným" otcem. ~ K tomuhle filmu mě dovedl jeho soundtrack. A jsem tomu rád. Výborný film v pěkném prostředí, i když z té Austrálie tu moc ukázáno není - protože to není pro děj podstatné - a s příběhem, který dává smysl. A kupodivu i s Clivem. Tomu jsem jeho roli dokonce i více méně věřil, což, vzhledem k mému vztahu k tomuto herci, považuji za velký pokrok (ještě z něj něco bude :D ). ~ Velké plus za hudbu, velké plus za absenci očekávaného happy-happy endu - ne, tohle spoiler vážně není. Ovšem i tak je "v košíku" plno dramatičtějších dramat, tohle australsky-komorní nebylo vůbec špatné, tři hvězdičky si to rozhodně zaslouží, čtvrtou dám za hudbu Hala Lindese.

Pohádky na dobrou noc (2008)

Asi jsem vážně na "silnější" snímky, takže tohle mě nějak neoslovilo, škoda. Občas je tam dobrý nápad a vtip, který je ale vzápětí sražen trapnou scénkou či výkonem. Na druhou stranu, je to mnohem víc film pro děti a těm se to možná bude líbit, i když je to takové "nějak divně sestříhané". Sandler si spíš měl střihnout něco dalšího ála "Reign Over Me".

Čistá práce (2008)

** za film. Standardní britská bankovní vyloupávačka. Nějak mě už ale unavuje oslavovat zloděje + * za motivaci dle skutečných událostí.

Air Force One (1997)

Konina. Typicky americko-prezidentsko-slaďácko-hrdinská konina. Ale Indi je Indi, toho nic nerozhodí ;)

Dvojí hra (2009)

20.2.2010 ~ Hodně nudná a nezajímavá špionská variace na Pan a paní Smithovi. ~ K tomu si přičtěte americko-neměckou koprodukci a navíc ještě "hvězdné" duo Robertsová & Owen a je jasné, jakých kvalit tohle mohlo dosáhnout. ~ Průmyslová špionáž. To je taková ta věc, kdy jedna firma něco vyvíjí pod pokličkou a druhá konkurenční chce vědět co, aby na to mohla co možná nejrychleji reagovat. A takové dvě společnosti my tu máme. A každá má své špiony. Džůlii a Klajva. Každý na jiné straně barikády. A nebo taky ne. Ve filmu je to totiž záměrně natolik zapletené a se skoky do minulosti a současnosti obou špionů, že by to nemělo být hned tak jasné. Jenže je a navíc je to nudné. Tyhle dvě hvězdy nepovažuji ani moc za nějaké hvězdy, takže když se objeví a navíc spolu v jednom filmu, co si hraje na špionskou krimi komedii, je jasné, na jak kvalitní podívanou se lze těšit. A ono to tak i bohužel je. ~ Nejen že chemii mezi oběma herci nikdo uvěřit nemůže, ono nelze uvěřit ani vzdáleně té hyper špionské technologii a navíc polovina filmu, kdy vyjde částečně najevo, o jaký přípravek se jedná, je perfektní WTF moment. Asi to mělo znít vtipně, ale když to v tu chvíli vypnete, o nic se nepřipravíte. Jednoduše tu jde o špionskou hru s informacemi na druhou. ~ No, podívat se na to dá, ale vnoučatům už o tom vypravovat nebudete. Ne, že byste se styděli. Ale proto, že už si nebudete pamatovat, že byste kdy tenhle spektákl viděli. Díky za zapomnětlivost.

Bez práva na chybu (2007)

14.3.2010 ~ Válečných filmů už bylo natočeno hodně, takže je z čeho vybírat. Některé jsou výborné, některé jsou slabší, ale je jich dost a dost. Je tedy zvláštní, když se někdo rozhodne natočit film, u kterého autoři musí dopředu vědět, že na Oscara za nejlepší cizojazyčný film aspirovat dílo nebude a ani nemůže. ~ Pravdou asi je, že pokud zrovna nejste Timur Bekmambetov, asi se na vás pytle rublů (dolarů?) nesypou a tak si musíte vystačit s málem. S bolestným málem. A z 'Bez práva na chybu' to málo je cítit, film je jím pročpělý a zápach je to o to palčivější, že ono si to s tím málem nevystačí. ~ Pány herce neznám, nikdy jsem je neviděl a pokud ano, neprotlačili se mi do paměti dostatečně hluboko. Bohužel výkony herců, příběh a vůbec celé vyznění filmu mi přišlo poměrně amatérské. Nevědět, že se jedná o film z roku 2007, byl bych ochotný uvěřit i roku výroby '95. Celé to byla dost nuda a tak mi bylo i celkem jedno, jak dopadnou oni tři partyzáni, jak dopadne "vedoucí" továrny, co bude s vězni a vůbec. ~ Třeba je to na ruské poměry kvalitní historický film oslavující chrabré partyzány a odvážné činy vězněných rudoarmějců, ale v takovém případě by bylo nutné najmout nějaké herce a nikoliv ochotnické divadlo z místní vesnice a nenatáčet v místním rozpadlém JZD. Jediné plus jsem viděl v herci ztvárňujícím zástupce německého velitele a jeho choutky 'zastřelit si svého rusa'. Ten jediný v celém filmu hrál. ~ Ale abych nehaněl jen samotný film a jeho protagonisty, musím podotknout, že několik, a to pořádných, úderů na hřebíček do rakvičky má na svědomí i český dabing. Nechat dabovat nějakého pětačtyřicátníka dvanáctiletým dítětem může nechat jen blb a nebo 'strejda režisér'. Český dabing mi tu připomínal proslulé polské dabingy. Sice jsme tu měli na každou postavu jeden hlas a hlasy kupodivu i seděly k pohybům pusy, ale výběr hlasů celému filmu nasadil korunu. ~ A vůbec, jděte si pustit něco jiného, tohle za ten čas vážně nestojí, fakt ne.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál) odpad!

Tak jsem zaslechl, že Nova chystá něco nového, výborného do PrimeTime (index očekávání/hodnocení 70%). Evropa po tom blázní (65%), hlavně na Slovensku jsou z toho paf a podtrhnuto to bylo rozhovory na kameru (55%). A co že to bude? Turecká (50%) telenovela (30%), která má JEN! nějakých 180 dílů (35% = snad to rychle odvysílají a bude klid). Hlavní zápletkou je, že hlavní hrdince umírá manžel (30%) a ona zůstává sama, chuděra jedna nadějná architektka krásná modelka na tamní poměry (stále 30%) se svým malým synem (stále 30%), který má ale leukémii (15%) a ona musí sehnat peníze (17%). Šancí pro ni je její šéf a zaměstnavatel, který jí chce peníze dát/půjčit za to, že se s ním vyspí (15%), což ona hrdě odmítá. ~~~ Viděl jsem úryvky prvních dvou dílů, jak jsem chodil z pokoje do kuchyně a zpět. Byl jsem svědkem skvělých hereckých výkonů (10%), brilantních duši i srdcervoucích dialogů (5%) a až esotericky úchvatné hudby, která je černým koněm při vyhlašování cen za nejméně vkusný a nejvíce se nehodící hudební doprovod k čemukoliv od telenovely po záběry spálené topinky (1%). ~~~ Jiný kraj, jiný mrav. V Turecku jsou z toho možná na větvi, tady jsme ale trochu jinde, geograficky i smýšlením a v drtivé většině případů i vkusem. Skutečně věřím, že Nova, ano TA Nova, co i ze zpráv udělala srdceryvnou ubohost, si dělá jen srandu.

Inkoustové srdce (2008)

Poměrně oddechový, zvláštní druhý díl něčeho, co první díl nemělo. Efekty, na kterých se šetřilo, schlamstly poměrně velkou část rozpočtu, což je na filmu vidět. Stardustu to ale konkurovat nemůže ani v nejmenším, což je škoda. Takový druhý Zlatý kompas - není to vyloženě děsné, ale vnoučatům o tom vyprávět nebudu.

Kocour v botách (2009)

17.11.2010 ~ Amerika své 3D více méně pokořila a už si s touto technologií může vyhrávat jako zběhlý profík. Ostatní filmaři v ostatních zemích ale nemají takové možnosti a tak si s 3D snaží hrát po svém. Pomalu, jednoduše, levně. Bohužel prozatím i dost blbě. Zatím se mi do rukou dostaly dva takovéto technologické testy výdrže diváka. Jeden jak druhý byl katastrofou. ~ Tím prvním zjevením byl pokus z českých luhů, hájů, putyk a ToiToiek - Kozí příběh. Nebyl nijak zajímavý, nijak hezký a namísto vtipem sršel trapností, nechutností, nedodělaností a nedomyšleností. Něco podobného, takřka skoro na chlup, se jali odzkoušet i filmaři z tzv. romantické Francie. Ačkoliv se jedná o dvě díla ze dvou různých zemí různých kultur, oboje stojí za prd, velebnosti. Bohužel pro Kocoura, na rozdíl od Kozy jsem tohle ani nedokoukal, resp. ne celé. Musel jsem přeskakovat po úvodních cca. 15 minutách, protože bylo jasné, že je to to stejné, jako právě 'Kozí příběh'. Tedy divná plovoucí animace "ála Polda 5", panďuláci hnusní (včetně princezny - o slečnách, dívkách, paních i dámách jen v dobrém, ale tohle se fakt nepodařilo, stejně jako s Mácou v 'Kozím příběhu'), Jedině kocour byl jakž takž koukatelný. Vtipů jsem moc nepostřehl, ačkoliv bylo z některých scének jasné, že by se mělo o vtip jednat, jen nebyl vtipný. Díky Bohu chyběly nechutné "kozí" trapnosti, ale příběh stál i tak za prd. Jde o zkopírovaný příběh Kocoura v botách, proti tomu žádná, ale je to protkáváno rádoby modernou, což se sem absolutně nehodí. Princezna je blázen do tančení a to tak velký, že má v zámku i svůj vlastní sál a po večerech chodí trsat do hospody ožralům (už tam chyběla jen tyč). Bohužel dohromady s nepovedenou animací jde o další a navíc nechtěný nevtipný vtip. V průběhu příběhu i během tanečních "kreací" je děj doprovázen francouzsky nazpívanými více či méně známými písničkami, které se sem ale zase nehodí, jsou tu naprosto zbytečné a v příběhu totálně nepodstatné. Jen se tím podtrhuje pitomost a lacinost celého animáku. Mladší publikum by tuhle koninu mohlo ještě nějak "akceptovat", ale byla by to ztráta času. Jděte raději ven, s kamarády, drahou polovičkou, dětmi, v jakémkoliv počasí, byť sebehnusnějším, stále to tak bude lépe ztrávený čas. ~ Vždyť podobnou animaci měla už Karcoolka a i když to nebylo nic objevného, alespoň to mělo nějaký náběh na vtip a humor a nějaký, na hlavu postavený, příběh, tak proč něco tak ulítlého nešlo udělat i tady?

Delgo (2008)

Vypadalo to jako filmečky z nějaké herní adventury nebo pohádkového RPG sestříhané do jednoho filmu. Kvalita animace, spád a příběh by tomu odpovídal.