Suprhrdina (2008)

A jo, tahle parodie nakonec měla i docela zajímavý nápad, hlavní hrdina nebyl zas až tak na zabití a parádních momentů zde bylo více než v některých stupidních teenagerovských komediích, takže Superhero Movie zas až takový propadák není. Bohužel je tu vždycky problém s hranicí trapnosti a i v tomhle případě film několikrát ucukl až pod ní. Takže průměr.

Gran Torino (2008)

Tenhle film je hotový zázrak. Ne, nejsem z něho tak nadšená, ale když tolik lidí je ... Pro mě je to jeden z dalších filmů, který sází na hodně silné téma a příběh, ačkoliv základní vyprávěcí linie nepřináší nic nového (někdo je nějaký - někdo se vlivem okolí zlepší - okolí si ho zamiluje, on si zamiluje okolí - začne se to trochu hroutit - hrozná katastrofa - ještě větší katastrofa - „happy“ end) - podobný styl filmů už tady byl tolikrát. Ovšem Clint Eastwood i přesto do tohohle snímku vdechl něco navíc, díky čemuž to všechno tak zatraceně dobře funguje. Aspoň podle reakcí ... já jsem ale bohužel dost na vážkách.

Agora (2009)

Oba příběhy (náboženské „rozepře“ i Hypatiino filosofování) byly velmi poutavé již ve své podstatě, formální stránka jim tedy příliš ublížit nemohla. Jsou tu tedy rádoby smutné scény samozřejmě podbarvené zarmoucenou hudbou, ale vzhledem k jisté závažnosti obsahu není zas tak nepochopitelné, že se ho tvůrci snažili mírně doladit. A že jsou zde ukazovány věci většině více než jasné - to nikdy není na škodu. Někteří si z tohohle snímku odnesou něco hlubšího, ale ty, kteří v něm nic takového nenajdou, by mohla nadchnout poutavost vyprávění, hudba, výprava či i herecké obsazení.

Čtvrtý druh (2009)

Není vcelku zas tak důležité, jestli to, co je na plátně, je pravda či fikce. Stejně jako Záhada Blair Witch má na mě i Čtvrtý druh nepříjemný účinek - nechutné mrazení po celém těle a určitá bezmoc vůči něčemu hodně nepochopitelnému. Záběry, u kterých by divák na tyhle věci nevěřící prskal smíchy a kroutil očima, byly velmi dobře doplněny těmi „autentickými“. Vyčítat tomuhle filmu jeho pohollywoodštění nemohu, protože pro mě mu to ani za mák neublížilo. A bylo mi celkem jedno, hraje-li si se mnou režisér či ne, sráželo mě to přesto dost. Ale jistě, pro někoho kdo na takové věcí hodně věří, je to asi silnější kafe.

Piráti na vlnách (2009)

Film nacpaný pitomýma klišé a rádoby vtipnými scénkami, který k účasti přilákal spoustu známých i ne tak známých hvězdiček - rozhodně však skvělých herců. A netuším, je-li to jimi nebo je to nějakou ukrytou energií tohohle filmu, ale všechno v něm fungovalo naprosto dokonale (stejně jako v Lásce nebeské) - tenhle film je skvělý rock´n´rollový nářez! Jen si nejsem jistá, mělo-li by to stejný účinek i na takové řekněme třetí podívání (to už mi Láska nebeská přišla trochu trapná), ale ... k čertu s tím!

Mary a Max (2009)

Nádherný příběh, nádherná vizualizace a skvělá hudba. Moc milý film.

Dolanův cadillac (2009)

Říká se, že je King těžko zfilmovatelný, a ve valné většině případů je to bohužel pravda. Proto jsem pokaždé na filmy podle jeho knih děsně zvědavá, jestli náhodou už se neobjeví někdo, kdo by měl ten správný čuch a um. Bohoužel, ale Jeff Beesley tím vyvoleným není. Možná by byl, kdyby se držel trochu více předlohy. V tomhle filmu chybí to šílené napětí, které je v knize přítomno několikaletému plánování, přípravám i těch nejmenších detailů. Hrdina jakoby se ze dne na den rozhodl a do týdne to měl hotovo. Film je taky více zaměřený na okolnosti spíš než na samotný čin a díky tomu se z tohohle filmu stal „obyčejný“ kriminální příběh (obyčejný není jen díky unikátnosti činu). Oproti předloze je hrozně plytké a víceméně o ničem.

Číslo 9 (2009)

Hodně velké zklamání. V animaci, která byla vskutku skvostná, s časovým ukotvením a velice zajímavým katastrofickým pozadím, měl tenhle film obrovský potenciál - ten však zůstal nenaplněn. Čekala jsem něco hodně netypického, ale dostalo se mi obyčejné příběhové kostry, která je shodná snad s každým animákem pro děti (žel bohu i s hodně „dospěláckými“ filmy). Animace sama za sebe by si zasloužila hvězdičky 4, ale vzhledem k tomu, na co byla použita ...

9 (2005)

Animace je výborná, příběh samotný už tak úžasný není, ale Ackerovi se podařilo zachovat zde určitou tajemnou atmosféru, kterou jeho celovečerák silně postrádá. Takže super.

Je to i můj život (2009)

Téma rozhodování se mezi životem svým a životem někoho blízkého či mezi tím, kterou ze svých dcer budu jako matka více chránit, to není vůbec špatné a tvůrci se toho chopili poměrně statečně. Jen možná škoda, že se ho nedrželi do konce. Bohužel, i tenhle film je zkažený už nechutně zavedenými klišé jako jsou zpomalené záběry na pláži při západu slunce, k nimž hraje tesklivá hudba, nebo přemoudřelá slova vypravěče. Aby byl film aspoň trochu na úrovni, není nutné se těmhle nedostatkům úplně vyhnout, jen je vhodně ukočírovat, což se tady nepovedlo, takže i přes poměrně zajímavou ústřední myšlenku může tenhle film zapadnout do šuplíku „fuj“.