Štiky (2018) (pořad)

Myslím, že prezident Eman má jasnou volbu pro další státní vyznamenání za kulturní povznesení tohodle národa. Taky by mě zajímalo, jak velké procento populace potřebuje sledovat a srovnávat se s něčím takovým, aby se mu na chviličku ulevilo od života, který žije. /Tak jsem se zpětně podíval na sledovanost pořadu a z toho vyplývá, že na začátku bylo zvědavejch 700k diváků, během pořadu odpadlo 300k a dokoukalo to asi 420k diváků/. Chápu tu obrovskou vlnu hejtu, ale v prvním díle musím ocenit slušné řemeslo tv štábu, celkem zajímavé prolínání šílenější a normálnější poloviny rodiny. A konečně musím uznat, že z rozhovorů staré Štikové se svým manželem mne mrazilo a doteď nedokážu sám v sobě určit, jak to vlastně vnímám. Směšnost, ubohost, živočišnost, hloupost, předvádění se, amaterské hraní, skutečné emoce, okamžiky upřímnosti, šílenství, ......to vše v tak rychlém sledu, že člověk jen čumí v úžasu. Otázka do jaké míry jsou to pro peníze předstírané karikatury a do jaké míry je to opravdový náhled na tyhle osoby. Kdo se to ale odhodlá zjistit sledováním většího počtu dílů, ten si zcela jistě psychicky ublíží, protože celý koncept projektu cílí a rozvíjí to nejnižší v divákovi. Trilogie o Homolkových se mi nezdá zas až tak vzdálená i když 2 hodinový film přiznaně hraný herci o stejných věcech zcela jistě obohacuje a nenutí k osobnostnímu rozkladu jako zde nadepsaná realityshow.

Pacific Rim: Povstání (2018)

Přijde mi hloupý posuzovat tenhle blockbuster jinak než v rámci subžánru. A ten si definuju přesně určenou cílovkou - chlapci 8 - 12 let, velký podíl ze zisku tvoří prodej hraček, kterému film dělá reklamu, hrdinové řešící problémy pochopitelné cílové skupině, což znamená že jsou zde postavy ve věku starších sourozenců, podle mého geniální nápad spolupráce dvou lidí na řízení a boji obrovského robota s příšerami - geniální v tom, jak přesně zasahuje chlapeckou imaginaci. Film si nehraje na nic jiného, než čím je, nesnaží se oslovit diváka mimo věkovou hranici 8-12. Akce je technicky kvalitní, odlehčená a vrámci možností i originální. Oproti prvnímu dílu je zde větší důraz na asijský trh, absence dospělých, ale jinak se jedná o to samé. Divím se uživatelům, kterým se nelíbil už první film od del Tora, kteří si dobrovolně pustí tohle a následně to hejtují. To o nich ledasco vypovídá. 5* pro malé kluky a odpad pro ty ostatní, že se na to vůbec dívají.

Rudá volavka (2018)

Lawrence si tentokrát nechala luk a šípy mezi plyšáky, vytunila svou vadžínu a pustila se do loktovaný v systému stylizovaného KGB, které mi splývá s postapo totalitou vyhládlých válek. Několik vadžinálních komb muže potěší a dívky inspiruje. Velký důraz na tempo a efektní scénky za cenu špatně vystavěných charakterů a celkové logiky, což by nevadilo, jen kdyby se to nebralo tak vážně.

Outland (1981)

Klasický westernový příběh nacpaný do kosmické lodi. Šerif, záporák, nájemní vrazi, naháněčka, střílečka. Potěší charismatický Sean a především skvěle hláškující doktorka v podání Frances Sternhagen. Vůbec dialogy jsou překvapivě přímočaré a dobré /s výjimkou úplně zbytečných keců s manželkou, které kdyby scénárista vynechal - dobře by udělal a já čtvrtou hvězdu dal/. Velmi slušná výprava a hudba od legendy. Akční scény z dnešního pohledu dost zestárly. Kdyby to Hyams pouze napsal, vynechal "mám tě ráda /rád říkačky" a režii předal někomu lepšímu, mohla to být klasika. 70%

Nepřátelé (2017)

Určitě filmový zážitek tohoto roku. Silně melancholický až depresivní western s trochou filozofování, s minimem akce a s absolutní absencí humoru a jakéhokoli jiného odlehčení. Snad jen občasný krásný záběr na krajinu a celkové téma odpuštění a smíření trochu vyvažuje dominantní smutek s téměř výhradně vyhořelými postavami. Ale to základní rozporcování severní ameriky v 19. století asi žádná velká legranda nebyla. 90%

Všechny prachy světa (2017)

Kamera, uspořádání obrazu, výkon Pulmmera zaslouží obdiv. Těžko uvěřitelná "vyjednávací" scénka o půjčce, kde dojde téměř k metafyzickému obrácení Marka Wahlberga na stranu dobra. Rozvleklost a zbytečnost některých scén a vypravěčsky odfláknutá poslední čtvrthodinka. Lepší to už asi nepude rejžo. Nakup pruty a hybaj na Floridu.

12 hrdinů (2018)

12 Rambůůů opět v Afganistááánůůů. Znovu hloupé, propagandisticky černobílé, ale nikoli tak zábavné jako Slyova guilty pleasure dobrodružství. Do takového filmu je dobrých herců škoda a tady jich bylo celkem dost.

Brooklyn (2015)

Červená knihovna po všech stránkách řemeslně zvládnutá. S výjimkou mdlého scénáře. Skvělá hlavní herečka.

Maudie (2016)

Film, který mi udělal velkou radost. Takže pro tentokrát neřeším jak moc je tenhle životopis naivní malířky přislazený. Film například úplně ignoruje zvládání artritických bolestí, které jsou podle mého možná hlavním bodem života takhle silně postižených lidí touto krutou nemocí. Ústřední herecká dvojka je vynikající. Určitě jeden z filmových zážitků roku.

Teror (2018) (seriál)

Po prvních dvou dílech oceňuju výpravu, atmosféru a herce. A především jakousi těžko definovanou nevstřícnost k divákovi. Filmové obrazy, které jen tak z hlavy nezmizí, nedoslovnost a nejednoznačné, ale přitom zajímavé charaktery. Po prvních dvou dílech celkový dojem za 100%. S přibívajícími díly kvalita zpracování neklesá. Problém je spíš v délce celého vyprávění. Jedná se vlastně o komorní příběh a dle mého by seriálu slušela poloviční stopáž se 4 díly bez uměle naroubované "mystické" linie, která je přidána právě a pouze z natahovacího důvodu. Extra sympatie za pokus o "dobovou" angličtinu v dialozích. 80%