• Krátkometrážní

Heinrich Himmler: Profil masového vraha (2008) (TV film)

Chudák a zbabelec bol ten Himmler, poslušný kojot ešte väčšieho psychopata. Dokument však nie je ani zďaleka komplexný a v podstate väčšinu času sa venuje len holocaustu. Nie je to málo, ale v medailóniku by som chcel vidieť vývoj danej osobnosti, ako vyrastal, ako žil, čo ho zrobilo tým vrahom. Škoda.

Drak se vrací (1967)

Úsporný režim na dialógy, veľmi lyrické, dosť otrasná hudba, no proste verná kópia diela, až teda na tú hudbu. Chrobákovo dielo je vysoko hodnotené pre svoju literárnu hodnotu. Podľa mňa nie celkom hodiacu sa na obrazovky, to nie je román ktorý si krásne natočíte. Ten obsah je orientovaný na preciťovanie slov na papieri, tej spomínanej lyriky. Vášaryovej tu bolo žiaľ pramálo a text sa ani učiť nemusela, sotva vyslovila vetu.

Něžná mafie (1997) (TV film)

Presne podľa názvu. Gangsterka na nežný až bábovkový spôsob, ale stále pozerateľné, hlavne kvôli Nastassji. Dnes už film nevzbudí také emócie ako kedysi a žiadny Krstný otec to nie je, ale predsa len dobre zobrazí, ako na tej Sicílii dlhodobo vládli ozbrojení páni v oblekoch. Bol by som zvedavý, aká forma mafie tam vládne dnes.

Lidská společnost (2019) (seriál)

To je taký odvar z The Leftovers, že až. Vlastne ani odvar to nie je, to je ako keď si idete zrobiť čaj, nalejete si vriacu vodu, ale zabudnete dať lúhovať vrecúško. Veľmi nesympatické postavy na atraktívnosti nepridali a ich správanie tiež stojí za bezďákovú bagandžu. Takíto blbci by v izolovanej spoločnosti neprežili ani jeden deň a nie to, že si ešte aj vlastný súdnu tribunál dokázali zriadiť. Film prechádza od mysterióznosti až k citovým afektom a frustrácii zo sexuálnej abstinencie.

Patrola (2012)

Lepší v danom žánri je asi už len Training Day, vlastne v prevedení toho istého režiséra. Výborne zahrané a skvele zobrazené prostredie amerických "no-go zón", kde policajt reálne zápasí o život v podstate každý deň. Vidím, že niektorí spochybňujú, že film odráža realitu, ale dovolím si nesúhlasiť, stačí si pozrieť štatistiky kriminality, vrážd a zranených policajtov na hraniciach s Mexikom a v podobných oblastiach okupovaných neprispôsobivou menšinou živiacou sa predajom drog a inou nelegálnou činnosťou. Veď koľko len slávnych rapperov prišlo v prestrelkách o život. Film sa mi páčil aj záverečným malým prekvapením, no mal ostať pri predposlednom zábere. Posledná scéna v aute bola úplne zbytočná.

Krásné lži (2010)

Audrey Tautou. Nechovám k nej veľké sympatie. Keby nemala veľké čierne kukadlá, tak s tým hríbikom by mohla hrať len odvar z Fantaghira alebo reklamu na hrnce. A že romantická komédia? Ani jeden jediný krát sa tu nedalo zasmiať, to nie je komédia ani s prižmúrením Kyklopovho oka. A romantika je tu dosť pritiahnutá za vlasy, ten údenáč nepasoval ani k matke ani k dcére.

Marco (2021)

Som prekvapený ako dokonale rozprávajú českí Cigáni po dánsky či anglicky. Veľmi vzdelané a kultivované to osoby. V každom prípade Oddelenie Q ostalo pochované. Vymeniť tak dokonalý kásting a urobiť z napínavej detektívky úplne priemernú kriminálku, to dokáže len idiot chtivý novôt tam, kde to vôbec nie je treba. Vraj spisovateľovi sa nepáčilo stvárnenie jeho postáv. Tak ja neviem, ale to, čo sme videli doteraz bola dokonalosť sama. A keď sa mu to nepáčilo a toto má byť to pravé orechové, tak potom jeho kniha a predstavy stoja za prd.

Malý kousek nebe (2011)

Na začiatku voľná liberálna komédia, na konci tlačenka na slzy a záver, ktorý ponúka len plač, hoci mohol byť z kategórie happyendu, ako bežne v romantických komédiách vídame. Taká bola voľba tvorcov, mňa ale po rokoch zaujalo to, čo som kedysi tak nevnímal. Tá liberalizácia filmu. Hlavná hrdinka je v podstate feministka, nezávislá, veganka, sexujúca ostošesť a hlavne nezáväzne. Jej doktor je mexický Žid. Bohyňa je černoška. Objaví sa aj teplý černoch a povinne sa museli objaviť aj transvestiti. Nebolo to tak tlačené do popredia ako dnes, ale už tam muselo byť z každého súdka trošku. Takzvaný plazivý prístup.

Vražedné zaslepení (2020) (TV film)

Film mal dobrým predpoklad byť hororom. Už od začiatku tu máme dom, podivný pár, pivnice, skryté chodby... Škoda, že toto nebolo zámerom. Že to ostalo pri klasickom TV thrilleri, ktorému chýba patričná kvalita a skĺzne do afektovaných prejavov jednej psychopatky. Hlavnou výhodou bolo, že hlavná herečka sa v niektorých momentoch podobala na Amy Adams. Samozrejme výzorom, nie herectvom.

Ted Lasso (2020) (seriál)

Za tri časti som sa ani raz poriadne nezasmial a tak napriek dobrému hercovi aj téme to nechávam ležať. Myslím, že by nebol celkom zlý nápad to natočiť ako celovečerák a vtesnať tam to najlepšie zo seriálu do dvoch hodín. A trochu vycibriť tie fóry.