Po pravdě řečeno, měl jsem dost velký strach z toho, že mne bude "Kmotr" nudit. S tříhodinovýma stopážema sice problémy nemám, ale když jsem četl o tom, že by se příběh dal shrnout do tří vět a první půlhodina je akorát svatba, zmocnily se mne obavy. Teď mohu říct, chvála bohu, zbytečně! "Kmotr" je totiž jeden z nemnoha filmů, které bych mohl sledovat celou věčnost. Přes svých 170 minut nemá jedinou nudnou chvilku a neustále dokáže něčím překvapit a zaujmout. První půlhodinu se sice odbývá svatba, je ovšem prostříhaná s návštěvami zvaných i právě zrovna celkem nezvaných hostů dona Corleona. A příběh by se možná dal shrnout do tří vět, ovšem za podpory nádherných obrázků a silných dialogů výtečně napsaných postav v podání jedněch z nejlepších herců, to člověku ani nepřijde. Marlon Brando na svoji životní roli čekal dlouho. I kdyby se ve všech svých "předkmotrovských" i "pokmotrovských" rolích mohl přetrhnout, u většiny diváků bude navždy don Vito Corleone, hlava rodiny, kterému respekt přímo sálá z očí. Al Pacino ještě celkem chlapecky naivní přerůstá v druhé polovině v předobraz svého otce, čili přesně v to, čemu se do té doby vyhýbal. James Caan opravdu působí jako největší bouchač a ranař rodiny, muž, v jehož blízkosti se člověk může cíti bezpečně (pokud na něho nezaútočí :-)). Robert Duvall se ukázal coby elegantní a uhlazený Tom Hagen zřejmě také v životní roli a Diane Keaton je prostě k sežrání. Díky nádhernému vyprávěcímu tempu a (svým způsobem) sympatickým postavám jsem se dokázal přenést do období, kdy byla válka na spadnutí, fandit celé rodině a hnusným krysám Carlovi a Turkovi přát co nejbídnější konec. Závěrečná pointa je elegantně jednoduchá a právě ve své jednoduchosti o to údernější. "Kmotr" vtrhl do Hollywoodské kinematografie jako uragán a zapříčinil, že film už nebyl takový jako dřív. Dodnes můžeme filmovou epochu dělit jako na tu před "Kmotrem" a po "Kmotrovi". 100%.(17.3.2009)

Gangsterka ako lusk! Superlatívov mi napadá celá kopa, no myslím, že si stačí pozrieť po ostatných hodnoteniach a prečítať pár komentárov a budete mať jasný obraz o dokonalosti tohto snímku. Spomenúť musím ale hlavne herecké obsadenie, výkony sú nezabudnuteľné, hlavne Brandov unikátny rečový prejav vo filme. Marlon Brando mafiánsky boss ako vyšitý a spolu s Alom si neviem predstaviť dosadenie iných hercov. Strhujúci dej, ani na chvíľku nenudí, čo nieje v trojhodinovkách častým zvykom. Zhltol som to na jeden šup. 95%.(26.3.2006)

Teprve stříbrné plátno mi konečně umožnilo pocítit velikost tohoto skvostu, který mi v omezené a mělké ploše televizní obrazovky přišel vždy jaksi rozvláčný a bez hloubky některých dalších Coppolových děl. Byl to, samozřejmě, omyl. Kmotr je neobyčejně robustní epikou, ryze narativním filmem, jehož monumentálnost je plná jemných detailů a scén vystavěných s architektonickou precizností (způsob, jakým režisér mistrně kombinuje různé složky vypravování, aby umocnil intenzivní napětí, je jedinečný). Nelze ho konzumovat po částech, nelze u něj vypnout pozornost. Coppola je intenzivní, scény do sebe logicky vplývají (prolínačkový střih není samoúčelný) a fascinující je sledovat proměny postav, které jakoby s filmem stárly a radikálně se vnitřně přetvářely. Kmotr je "film-život", radikální manifest fiktivního času, který svou sevřeností a silou dokáže zcela ovládnout ten aktuální. Podmanivý, kontemplativní zážitek, který to plátno velké skutečně potřebuje.(12.1.2011)

Sledovat Kmotra po takmer 30 rokoch v bluray kvalite je naozaj zazitok. Sledovat vsak 3 hodiny to, co som uz 4 krat citala v kniznej podobe, uz take uzasne nie je. Musim ocenit toto majstrovske dielo, avsak fakt, ze som ho nemohla pozriet na jeden sup so zatajenym dychom, tak ako to bolo u knihy, sa musi niekde odrazit a u mna je to zrazenie jednej hviezdicky. Ale aj napriek tomu, skvely film.(21.9.2009)

Kmotra snad ani nemá cenu komentovat. mohl bych totiž postupně vyjmenovat veškeré filmové stavební kameny a přidat k nim zvýrazněný a dvakrát podtržený přívlastek FAMÓZNÍ. Režie, scénář, herci, hudba, kamera atd. jsou maximálně vypiplané a těžko na nich najdete nějakou chybu. The Godfather patří mezi největší klenoty veškeré světové kinematografie a po umělecké stránce zcela překonává původní román Maria Puza, který bohužel poznamenala autorova snaha zalíbit se co nejširší čtenářské mase. - 100%(20.9.2007)

• - Rok před filmem byla vydaná propagační desková hra ''The Godfather". (GreatestFan)

• - Natáčelo se od 29. března do 6. srpna 1971 v Dominikánské republice, Itálii a ve státech USA – New Jersey, New York a Kalifornie. (Varan)

• - Vo filme nie je vysvetlené, vďaka čomu sa Michael (Al Pacino) mohol vrátiť zo Sicílie domov. Bolo to preto, že člen rodiny Bocchiochiovcov, odsúdený na trest smrti, vzal na seba vinu za vraždu kapitána McCluskeyho (Sterling Hayden) výmenou za peniaze pre svoju rodinu. (Dado)