• Krátkometrážní
  • Sportovní

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Celou dobu jsem na to koukal a celou dobu jsem měl naprostou radost. A pokud bych měl čistě odhadnout, jaký film považují lidé za svoje guilty pleasure, tak Catch Me If You Can bude na samém vrcholu, protože ať už se podívate na kvalitní zpracování, dokonale zahrané postavy (DiCaprio s obrovským charismatem), originální příběh, který je sám o sobě šílený, protože se opravdu stal nebo třeba na hudbu Johna Williamse, která tomu dodává patřičné emoce, tak na tomhle film není nic, co by šlo nenávidět. Tohle je ten případ, kde se na to můžete koukat stále dokola a stále se Vám to bude líbit. Tady Spielberg zabodoval ve velkém. 5*

Nevyzpytatelné cesty Boží (2022)

Nemám ani tak problém s filmem jako s režisérem Pauloem, který mě opět nedokázal přesvědčit, že patří do vybrané skupiny elitních režisérů. Stejně jako v Contratiempu tu máme psychologickou podívanou, tentokrát z prostředí blázince, což filmu samo o sobě dodává strašně moc, co se týče atmosféry je to dokonalé, i postavy jsou skvěle napsané a na Bárbaru Lennie se opět kouká jedna báseň, ale jasným problémem je tu vedení scénáře, které se mi úplně nelíbilo, gradace samotného filmu ve druhé polovině měla být daleko ale daleko intenzivnější, a s tím i poslední twist, který byl tak zbytečně předvídatelný a laciný, což zapříčinilo, že tenhle film ani nemůžu brát jako něco víc než jen další psychologický film, který to měl dobře rozjeté, ale ve finále nenaplnil očekávání. A zbytečně dlouhá stopáž tomu taky rozhodně nepomohla. Celkově to špatné není, ale pachuť zůstává velká, tohle mohlo být vyšperkované k dokonalosti. Slabší 4*

Šílená noc (2022)

Letošní Die Hard a Home Alone zaobalený v kabátku Tommyho Wirkoly, jenž se mohl ještě více urvat ze santovských řetězů tak, jak bych to právě od Wirkoly čekal. David Harbour jako Santa byla naprosto dokonalá volba, ale když zrovna není na obrazovce, tak je to jen bezvýznamná výplň, která čeká na další Santovskou akci, naštěstí si Santa s kladivem rozumí a nadělil nám nějaké ty krvavé dárečky v podobě hlav nepřátel. Lepší 3*

Americký zabiják (2017)

Taková ta rutinní akční béčková záležitost, na jedno podívání a zabavení neškodné, ale šťourat se v tom víc, tak ten snímek zadupu do země. Herci tu potěšili. Čisté 3*

Pretty Woman (1990)

Naivně jednoduchý film, ale zároveň také po právu největší kultovní klasika samotného žánru, díky které má ústřední dvojice Gere/Roberts dnes status hereckých legend, ostatně stejně tak jako celý tenhle tradiční vánoční snímek. Strašně sympatický film. 5*

Super-Blb (2022)

Francouzské Žhavé výstřely 21. století. Geniální a vtipná souhra všemožných gagů, především na MCU a DC, která není nijak přeplácaná a na sílu dělaná, ale všechno z tohohle filmu vychází naprosto plynule, což je společně se skvěle vybranými herci hlavní silou filmu. A sláva, že je stopáž 85 minut, tohle si člověk může pustit desetkrát a desetkrát se mu to bude líbit. Zábava zaručena. 5*

Fargo (1996)

U Farga mám extrémně rozpačité názory - talent bratří Coenů se tu nedá upřít, herci se tu vyznamenali (především Steve Buscemi jakožto "the funny looking guy"), nejvíce potěšila asi minutová scéna s vystoupením Josého Feliciana, kde se nabručená eskort holka kouká po Busconim jako kdy už teda půjdem nahoru, to bylo parádní. Několik těch akčnější scén je správně krutých, i když jich tu mohlo být víc, každopádně je to dle skutečných událostí, tak bych to ještě oželel, ale co nenechám být je fakt, že to celé dohromady prostě nefunguje. Těžko se to popisuje, všechny aspekty filmu jsou dobré, ale dohromady nefungují, a proto mi bylo jedno, jak to dopadne. A taky jsem nepobral toho Číňana a jeho účel, od té jeho schůzky v Raddisonu to šlo dolů. Nominaci na Oscara nepobírám už vůbec. Slabší 3*

Casino (1995)

Casino je pro mě ten nejlépe vyprávějící mafiánský film vůbec, to je něco neuvěřitelného, jak tady Scorsese ve třech hodinách dokázal odvyprávět celý tenhle mafiánský svět, ve kterém se divák celou dobu doslova cítí jako kdyby stál vedle De Nira, vyhrával miliony dolarů v jeho kasínu a stál v poušti vedle vykopaných hrobů ostatních mafiánů. Tohle je moje definice zábavného mafiánského filmu se vším všudy, je to přesný opak Goodfellas, který působí zbytečně utahaně, Casino je ještě o půl hodiny delší, taky se v něm převážně vypráví, ale ve výsledku působí daleko akčněji. V Goodfellas byl highlightem Joe Pesci, Casino je bezkonkurenčně De Nira, který si to tu ukradl pro sebe a líbil se mi tu jako snad žádná jiná mafiánská postava. A překvapivý konec s výsledným monologem potvrdil, že tahle kultovka rozhodně patří mezi jeden ze tří nejlepších Scorseseho filmů, div ne výš. 5*

Víly z Inisherinu (2022)

Rozhodně nejdepresivnější McDonagh nám tu předvádí, jak se točí vztahová dramata, navíc na pěkném irském ostrově, kde atmosféra houstne minimálně desetkrát tak rychleji. U tohohle typu filmu jsou nejdůležitější herci a ty se tu předvedli. Dvojka Farrell/Gleason si tu mezi sebou nic nedaruje, a že zachází až do extrémů. Jim dobře sekundují Barry Keoghan a Kerry Condon, na které se tu dobře kouká. Je to hodně utahané, rozhodně ne pro každého, ale fanoušci režiséra by měli vidět. Čisté 4*

Trojúhelník smutku (2022)

Být to ukončeno druhou částí na lodi, tak je to za jasných pět a nejspíše bych teď psal o nejnovějším filmu roku, sekvence kapitánovi večeře a "po" je jedna z nejlepší nekomediální komedie, co jsem za hodně dlouhou dobu měl šanci vidět. Především přestřelka citátů Woodyho s ruským boháčem je naprostým highlightem. Samotný námět o rozdílech vyšší/nižší třídy a rovnosti dle mého nikdy nevyjde z filmařské módy, tady to Östlund zvládl na výbornou, zaobalil všechno do zábavného kabátku, přidal zkušené herce společně s nadějným mládím a světe div se, kvalitní podívaná. Čisté 4*