Zvuk metalu (2019)

Ale ono to vůbec není o metalu! Mě to nevadí (a dokonce to spíš vítám), ale už vidím ty davy metalistů, kteří od toho čekali nějakej hardcore odvaz a dostali hluché drama, chachá. Mě to teda překvapilo a jsem tím docela nadšenej. Za prvé skvělý herecký výkon Riz Ahmeda, o kterém jsem si myslel, že to je nějakej pákistánskej sráč, ale je to fakt v pohodě týpek (a to bubnování asi neumí jenom kvůli roli). Jinak film je dobré vidět a je dobré vědět, na co se připravit, kdyby se vám to jednou stalo. Ty utlumené zvuky imitující nedoslýhluchost, pozdvihují film minimálně o jeden level. Možná proto to má ten zavádějící "metal" v názvu - že ty zvuky s implantátem zní tak "kovově". Mám dojem, že až uvidím jinej film o hluchotě, třeba V rytmu srdce, bude to oproti tomuhle jenom patetická sračka.

El Diablo (1990) (TV film)

Podle toho názvu to dává trochu naděje, ale ta se brzo vytratila. Televiznost z toho čiší všemi směry a i když se to snaží být humorné, zasmál jsem se jedině tomu, jak pořád střílí své koně. Aspoň, že tam byl Louis Gossett Jr., jehož drsňácký zevnějšek (a hustě červené dásně) a neortodoxní westernové chování to alespoň trochu zachraňují. A nečekané umírání postav se taky dá považovat za plus. Ale jinak je to ale úplně blbé a naivní a za pár týdnů nebudu vědět, o čem to bylo.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Toto není typickej Lynch. Je to tak atypickej Lynch, že je to asi jeho nejnormálnější film. Je to tak normální film, že zde nenajdete nic, nad čím byste si lámali hlavu a nechápavě s ní kroutili. Dějově sice nejde poznat, že se jedná o lynchovinu, ale přesto zde náznaky jsou - kamera a způsob nasnímání, dialogy a některé postavy. A Badalamenti, kterého jsem sice moc nezaznamenal, ale to beru jako pozitivum, že mě nerušily nějací fidlaři. Celé je to laskavě pomalé, s nejednou chytrou myšlenkou, která by se dala citovat. A nutí vás to k zamyšlení nad svým životem. Můžete ho rekapitulovat. Můžete se zamyslet nad svým vztahem k rodině. Můžete politovat ostatní, kterým štěstí nepřálo. A nakonec si řeknete, že ještě tu hůl nad současným světem lámat nebudete. Ano, přestože je to tak normální a nezvyklý Lynch, pořád je to nadprůměrný film, který si mě získal. Ne tak, jak jeho ostatní šílenosti, ale i tak. A navíc je to podle pravdy, což jsem netušil, i když na to koukám již podruhé. Richard Farnsworth, skvělý výkon, já bych mu toho Oscara dal. Pro tuto roli byl doslova zrozen. Škoda, že rok po premiéře byl naopak zemřen (sám se odpráskl kvůli rakovině v pokročilém stádiu).

Klan Gucci (2021)

Já módě nerozumím a snad ani nechci. Díval jsem se na to ze tří důvodů: 1) Ridley Scott, 2) herecké obsazení, 3) myslel jsem si, že tam bude nějaká mafie a víc intrik. K tomu hereckému obsazení - jako první mě napadá Jared Leto, což je ta horší stránka. Nejen, že skutečnému Paolovi se zase až tak moc nepodobal, ale nepochopil jsem, proč si tvůrci do této role vybrali zrovna jeho, když měli jistě na výběr z typově mnohem podobnějších herců a nemuseli se potom tolik srát s tou maskou (která teda byla opravdu dobrá). Navíc to, jak ho ztvárnil, z Paola udělalo pěknou karikaturu (a idiota) - to jeho herectví se mi prostě vůbec nelíbilo. S ostatními problém vcelku nemám, akorát Lady Gaga jsem myslel, že mě opět uchvátí jak v Zrodila se hvězda, ale úplně uchvacující nebyla. Byla dobrá. A pak mě hned z počátku filmu úplně ochromila ta do očí bijící chyba, když na přední sklo skútru nečitelně naškrábe své číslo 534 364, ale v dalším záběru to je už pěkněji napsané 534 634. Číslo přes celou obrazovku a oni to takhle nechají, ajaj. Taky mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, že v době, kdy se to odehrává, má jméno Gucci už dlouholetou historii. Jakožto módní neznalec jsem myslel, že to bude o tom, jak celé impérium vznikalo z ničeho atd. Rozhodně se mi ale líbilo to povedené retro. Nejen prostředím, ale i zvolenou hudbou, která (i když to byly staré vykopávky z dob, kdy většina produkce stála za prd) byla zrovna z těch, které mám docela i rád. Co dodat? Myslím, že by mi nevadilo, kdybych tento film neviděl. Jsem prostě už takovej. Stavěnej pro jiné žánry a témata.

Gen D (2012) (TV film)

Lidé ať jsou jací jsou (kteří tady teda jsou), tak nikomu z nich tuto nemoc nepřeji (a teda ani žádnou jinou a už vůbec ne horší, aby bylo jasno). Lidé jsou zde různí - světlí, tmaví, chudí, nezodpovědní až flegmatičtí, jednoduší, pracovití, sportovně založení, kudrnatí, vousatí, tlustí, hubení, pobožní, nemocní, malí, velcí, s rodiči, od kterých to zdědili, s rodiči, kteří jsou příbuzní - a tady najdeme různé kombinace takových lidí. Jeden to bere s nadhledem (protože se mu to ještě nerozvinulo), druhý se dočká transplantace jater (a tím se mu to zlepší) a třetí mluví jak Jolanda (a její temný princ s nejhorší diagnózou se uzdraví). Zajímavé je, že ani jednou v dokumentu nezazní žádná zmínka o upírech. Nejvíc symbolické mi přijde okopávání míčem správně démonické bubákovité postavy, která je nakreslená uhlem na zdi starého kostela, nebo smažení volských ok. Každý si tam ale tu symboliku musí najít sám, chch. Škoda, že nám neřeknou o tomto onemocnění více faktů - uniklo mi, proč se to jmenuje Gen D. Spíše sledujeme, jak se jednotlivé rodiny snaží s touto nemocí vypořádat. A pak si i trochu zapánbíčkaříme.

Tygr a drak: Meč osudu (2016)

Stejně jako první díl, je to moc pěkně udělané na pohled, ale souboje opět ovládly poletuchy. A jiné fyzické nemožnosti. Story není moc originální, prostě banda jedněch proti druhejm. Jenom se nestačím divit, kolik to muselo stát peněz, přitom taková blbost.

Porodní bába (2015)

To je snad ještě horší, než kniha. Za prvé z těch dvou milenců udělali dost neviňátka. Ta hlavní síla knihy jsou myšlenkové pochody a vnitřní pocity, kterými se snaží ospravedlnit různé krutosti a ohavnosti, které provádí - ať sebevíc amorální, z jejich pohledů pochopitelné. Tady nic takového není a v podstatě dostaneme jen romantickou linku na pozadí válečných zločinů, která vůbec není tak "bizarní", jak by měla. Její slepá zamilovanost a postupná otupělost z jeho strany chybí, stejně jako vyobrazení různých tělesných detailů, lidského chtíče, touhy a sexu a plození a umírání a znásilňování a lhostejnosti. Taky všechno ostatní, včetně různých postav a událostí nebo osudu ženské hrdinky, je osekané. Je to prostě špatně natočený film, který se snaží, aby se nám postavy zalíbily, což by ve skutečnosti neměly. Vlastně mě zaujal jedině Tommi Korpela, který se do role hlavního nácka hodil dokonale. Jo a pár povedených zpomalených záběrů.

The Lone Gunmen (2001) (seriál)

Na to, že je to z univerza Akt X je to velmi primitivní, až hloupý seriál. Dobře to jde vidět na nové postavě Jimmyho Bonda, který je přesně takový... a není to vtipné, ale opravdu hloupé. Nerdovitost, vzhled a rozpačitost trojky Osamělých střelců má asi působit komediálně, ale ni. Taky záhadná Yves není vůbec žádná přidaná hodnota, protože tam leze jakoby na truc, aby vás většinou nějak srala. Celá ta atmosféra mi spíš připomínala kvalitou nějaké epizody pana Monka. Co mi přišlo zajímavé, tak když v pilotní epizodě předpověděli téměř identický útok letadlem na World Trade Center jen pár měsíců před skutečným útokem. Pak mě naštvala poslední epizoda All About Yves, kde se sice objevil i Mulder a ještě "Man in Black" Morris Fletcher, ale skončilo to jako "To be continued..." a my víme, že žádné "continued" už nebude. Klidně by mi stačilo, kdyby ještě ten jeden díl dotočili, aby to nějak uzavřeli. Ale opravdu by mi stačil jen ten jeden, za víc to totiž nestojí.

Zakázaný pomeranč (2021)

Dokument zcela jistě těží z popularity nepochybně/nezpochybnitelně kultovního Mechanického pomeranče a protože ho populuji i já, nechal jsem se zlákat. Co nám to dalo? Informace o kulturním a politickém pozadí ve Španělsku v době, kdy se to tam nesmělo promítat. Mluví tam o tom různí lidé, kteří možná jsou nějaké španělské osobnosti, ale nevím jaké. Většinou jsou staří a různě škaredí - samej ksicht nebo ksichtka a mezi nima vyniká jeden obzvlášť šilhavej, prostě pamětníci doby. Malcolm McDowell jako vypravěč sice taky přihodí nějakou tu informaci do placu, ale jinak je to samá película sem, película tam. Já si z toho vzal to, že všichni byli a jsou z toho ultraviolence zbytečně moc šokovaní. Já když to viděl poprvé, spíš mě to pobavilo a nadchlo tou stylizací a vším, ale rozhodně mě to nijak neznepokojovalo. Myslím, že není dobrou vizitkou, že nejlepší částí tohoto dokumentu jsou scény z komentovaného filmu.

Invaze: Operace Mincemeat (2022)

Vedení války pomocí klamu - zajímavé téma. Ale zde zbytečně natahované a zdramatizované. Hlavně ta romantická linka je tam jakoby naprosto vnucená a asi jen proto, aby tam hrály i jiné ženy, než jedna stará. Neříkám, že film nebyl zajímavý - tato epizoda z druhé světové války si zaslouží pozornost. Ale ztrácel jsem se v tom plánu, jak a kudy má mrtvola putovat, aby se dostala, kam má. Zajímavější mi nakonec přišlo spíše to, že se tam jako postava objevil Ian Fleming, který zde sbíral inspiraci na svého Bonda. Ale jinak zpracované hezky a dalo se na to podívat.