Děti z Duranga (1999)

Souhlasím s komentářem politika. (Ale kdo by kdy čekal, že se něco takového vůbec dá říci, aby to nebyl oxymoron? ;-))

Howlův kráčející hrad (2004)

Krásný film, který mě oslnil skoro tak jako Miyazakiho klenot Cesta do fantazie a hned po ní můj nejoblíbenější film od tohoto režiséra, řekla bych. Náladový Howl je perfektní, Sophie je hezky praktická a pragmatická (ale kdyby se hlavní postava hned na začátku zbláznila ze své kletby, jak by možná udělala většina lidí, film by z toho moc nebyl :)), celkově jsou postavy - a nejen ony - výborně zpracované. Nechybí humor, láska, válka, trocha napětí... Zkrátka všechny ty ingredience, které diváci milují :). A Zámku v oblacích tato směs jednoznačně vychází.

Vampire Hunter D (2000)

Kdyby mě včera tak nenadchla Laputa, nejspíš bych dala D poctivé 4*... Takhle zatím zůstávám na 3*, přeci jen mezi těmito dvěma anime rozdíl je, ale Vampire Hunter D se mi líbil. Příběh je sice jednoduchý a přímočarý, ale to je koneckonců u prakticky každého akčňáku. A D je alespoň docela originální akčňák. Konec, který všichni chválí, mi sice od chvíle pod stromem přišel předvídatelný, ale byl hezký. MALÝ SPOILER: Jen jsem nepochopila, jestli se Charlotte promění, nebo zemřela. Copak je rozdíl v tom, jestli člověka kousne ten či onen? Zřejmě je... KONEC SPOILERU Celkově - pěkný film.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Skvělý dobrodružný film, science fantasy stříknutá steampunkem. Pokud čekáte další Cestu do fantazie nebo Pricenznu Mononoke, budete možná mírně zklamáni, protože se dočkáte něčeho výrazně jiného. Laputa je poctou všem dobrodružným příběhům, obsahuje všechny jejich nejlepší ingredience (včetně výborného záporáka) a každého, kdo má tento žánr rád, potěší. Sice nevíme, jak se piráti dozvěděli o levitačním krystalu, a jejich proměna v klaďase možná někomu přijde přehnaná, ale k žánru patří. Plně zasloužené 4*!

Hrdina (2002)

Vizuálně krásné, poetické, ale forma je opravdu postavena nad obsah. Začátek je rozvláčný a divák moc neví, co má čekat. Behem první "série flashbacků" začne tušit, o co hrdinovi opravdu jde. A má pravdu. Pak už jde jen o to, jak to skončí. Film sice má poetiku, myšlenku i krásu, ale ač jsem chviličku váhala, na 4* to u mě nedotáhl. Ty si nechám pro Tygra a draka, který byl sice možná komerčnější, ale opravdu mě vtáhl do děje a okouzlil a nebylo mi jedno, jak jednotlivé postavy dopadnou.

Úžasňákovi (2004)

Supermovies are not dead! U Úžasňákových jsem se výborně pobavila a ty 4* jsou naprosto zasloužené. Nemohu vytknout žádnou zásadní chybu a ráda se na film podívám znovu. Nicméně, na mou milovanou Kung fu pandu ani Úžasňákovi nemají, i když skoro...

Fanoušci (2009)

Přestože jsem starwarsačka a všeobecně scifisticky založená, nakonec jsem po váhání mezi 3 a 4* sáhla po 3*. Fanboys je film, u kterého se zasmějete, pobavíte (obzvlášť pokud se vyznáte ve sci-fi; mimochodem, Kashyyyk byl úplně nejlehčí otázka jejich kvízu!), ale zřejmě nic víc. I když se snaží tvářit částečně vážně (Linusova nemoc), moc mu to nevychází. A tak je tu bláznivá, až puberťácká komedie s vtipnými odkazy na slavné filmy, ale i přesto, že nejsem zklamaná, se nemohu zbavit dojmu, že se z toho dalo udělat mnohem víc.

Byt (1960)

Pěkný film, který u mě ovšem měl tu smůlu, že dřív jsem viděla představení Sliby chyby na námět filmu v Divadle pod Palmovkou. Děj byl stejný a v divadle se mi to líbilo víc. Proto jsem uvažovala i o 3*. Byt se pro mě nachází někde na hranici mezi 3 a 4*. Verze na prknech, která znamenají svět, má jasné a zasloužené 4*.

Cesta do fantazie (2001)

Poetické, originální, kouzelné, poutavé a vizuálně krásné... Nemám pro Cestu do fantazie žádné špatné slovo. Nádhera.

Hvězdné války podle Turka (1982)

Jedna hvězdička za krásnou (vykradenou z Indiana Jonese) hudbu a za pár záchvatů smíchu. Opravdu obskurní podivnost... Vzhledem ke zdejšímu hodnocení, které je málokdy něco jiného než 5* nebo odpad!, není divu, že je to momentálně druhý nejrozporuplnější film v žebříčku... Co potom musí být ten první?! A pozor - asi to má i pokračování: http://www.csfd.cz/film/233973-dunyayi-kurtaran-adamin-oglu/