Bobule (2008)

Hodinu a půl trvající spot na propagaci Moravy. Což mně nevadí, já mám Moravu ráda. Zato nemám ráda tenhle film. Na komedii mi to přišlo málo vtipný a na cokoliv jinýho příliš suchý. Náznaky vtipu zprostředkuje červené autíčko známé značky a Lukáš Langmajer. Svižně to uplyne, ale nic moc to nenabízí - až na to víno, ale to osobně radši ochutnávám než se na něj dívám. Slabších 60%

Hrdina jedné noci (1935)

Skvost to není, ale díky Vlastovi Burianovi je to opravdu komedie a ne jen pokus o ni. Trochu mi ale vadilo, že to má hodně useknutý konec, ještě pět minut před koncem by vás nenapadlo, že to tvůrci vezmou takhle hopem. Konec má gradaci přímo nadzvukové rychlosti. 60%

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Pro všechny věkové kategorie s lidskými problémy. V jedné desetinně komedie a ve zbytku drama na způsob Hollywoodu. Vyznění filmu je jednoznačné, ale forma kterou to tvůrci natočili je poněkud roztržitá. Myslím, že hlavní zásluhu na pointě filmu má střihač, protože režisér skáče mezi dramatem, komedií a pseudoproblémy, které by v reálném světě nenastaly, bez plynulosti. Každý takovýhle "přeskok" místo černohumorného vyznění má tendenci spíše k nucenému "znásilňování" předchozího. Vůbec mám pocit, že děj neplyne moc samovolně, jako kdyby ho někdo tlačil jak čtyřicet let starého trabanta, kterému cestou do kopce upadlo kolo. Přes pár skvělých dojemně hlubokých momentů a pár scén, kdy vám vyletí koutky úst nahoru, je to nuda. Nepromyšlený film, jehož hlavní devízou jsou herecké výkony v čele s výborným Ryanem Goslingem, díky němuž jeho postavě nakonec rozumíte zdaleka nejvíce. Zmatený film, který zalili hollywoodskou omáčkou (použitelnou pro každou příležitost, něco jako uho - unvierzální hnědá omáčka - ve školní jídelně), aby držel při sobě a který bloudí stejně jako jeho hrdinové. U toho filmu, na rozdíl od postav, to ale asi předem nikdo neplánoval. 60%

Zkažená úča (2011)

Je fakt, že Zkažená úča nejede v zaběhlém schématu romantických komedií a neřídí se podle předem dané osnovy. V mnoha směrech je to netradiční komedie... Diaz je rebelka a její postava stejně jako postava Timberlakea a Segela není plochá naopak hýří barvami. Ač postava Diaz nenabízí zase až tak vtipný potenciál je spíše zábavně nekonvenční. Postava Lucy Punch je zápornou postavou, jež nenabízí ale nic - je plochá a samoúčelná. Na tenhle snímek jde dokonale použít spojení osobitá klišovitost - netradičnost spojená s do očí bijící samoúčelností. Rozpaky a to velké, jedna z mála současných komedií, která měla našlapnuto stát se zapamatovatelnou. A kde mě doopravdy mrzí, že tvůrci nešli až na dřeň a vlastní vizi utopili v komerečnosti. 60%

Ptáci v trní (1983) (seriál)

Ptáci v trní jsou poněkud sladkobolně točeny. A zdůrazňuji točeny, protože původní knižní předloha Colleen McCullough má sice typické atributy romantického románu, ale ve spoustě věcí je zcela objektivní a dotýká se skutečného života obyvatel Austrálie, kteří hospodařili na farmách a obrovských plochách zemědělské půdy. A jejich denním chlebem byla drsnost a práce do úmoru. A právě v tomhle je obrovský nedostatek seriálu - bere si z knihy jen to hlavní - romantickou linku a odstřihává hlubší líčení obyčejného života a celou plejádu sourozenců Meggie (počínaje nejmladšími sourozenci - dvojčaty - skrze niž - jakožto povinné brance - byla vystižena nálada Australanů v době druhé světové války), atd. Bohužel to ubírá seriálu na důvěryhodnosti a celkové reálnosti. A možná právě proto, že romantická linka není ničím odlehčena jeví se poněkud rozvlekle. Ač seriál co do kvality má, do dnes již kultovní románové předlohy, hodně daleko a podává poněkud zkreslený pohled, přesto je důstojnou adaptací a může se pochlubit vynikajícími hereckými výkony. 70%

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Na rozdíl od štědrovečerní Micimutr je Tajemství staré bambitky opravdu pohádka s pravými pohádkovými motivy. Dobrými a zlými skutky. A nutno podotknout, také se spoustou narážek na dnešní politiku. Princ v podání Tomáše Kluse je mile roztržitý a sympaťak ve všech ohledech. Díky bohu tu nikdo nepřehrává jako v Micimutr (tam to Dykovi teda pořádně nesedlo...). Kdybych mohla volit, jako štědrovečerní pohádku bych si pro tento rok 2011 bez váhání vybrala Tajemství staré bambitky před Micimutr. Na staré pohádky to sice nemá, ale mezi těmi novými patří mezi to lepší. 70%

Zeptej se prachu (2006)

Jestli si dobře pamatuji, tak styl psaní Johna Fanteho - autora knížky Zeptej se prachu (vyšla jako druhá v pořadí tetralogické série, kde je hlavním hrdinou Artur Bandini) obsahuje hloubku bez sentimentality, bez kýčovisti a především jeho nedílnou součástí je humor. Úskalí této poněkud pozměněné adaptace je v tom, že nezachovává základní předpoklady díla - bere si z knížky jen něco a dělá z toho v prv řadě romantiku se sladkobolnou příchutí, kde v zásadě není vystižena ani pravá tvář vztahu mezi Arturem a Camillou. Netvrdím, že je nutné držet se románové předlohy zuby nehty, ale pak musí přijít schopný režisér a scénarista s vlastní vizí, inovací. Jenže ta tady evidentně nepřišla. Vznikl tak hollywoodský kleštěnec bez hlubších emocí s unyle až jaksi nezúčastněně hrající Salmou Hayek (proč sakra nepředvedla herecký výkon jako ve Fridě?) - hraje osudovou vášnivou ženu. Až na to, že je vášnivá a žhnoucí stejně jako kamna v srpnu - místo, aby žhnula, je chladná, místo, aby stejně vášnivě milovala a nenáviděla, je jí to víceméně jedno. Do tohodle filmu by se hodily vnitřní vtipné monology hlavního hrdiny (obdobně jako v knize jsou sledovány jeho vnitřní pochody) - odlehčily by tak těžkopádnost snímku, který ve výsledku strašně dusí svojí šablonovitou touhou po opravdovosti prožitku, hloubky a emocí alá Hollywood. 40%

Prázdniny (2006)

Po všech stránkách milý film, pohlazení po duši, že ve spoustě šlamastyk nejste sami. Přes všechny možné romantické i neromantické linky preferuji vztah mezi Winslet a Wallachem. Vztah vysloužilého scénaristy, starého milého pána a mladé smutné, ale energické slečny z Anglie mezi kterými vznikne neobvyklé přátelství. Nejlepší bod celého filmu. Před Kate Winslet smekám herečka, která umí zahrát prakticky cokoli. A Eli Wallach je pořád tím skvělým hercem, jakým býval. Diaz byla docela dobrá, jen ten začátek, kdy se rozchází s přítelem ji nešel zahrát moc věrohodně. Jinak spokojenost, má to chyby, ale i vnitřní kouzlo, které u filmu hledám především. 80%

Kaktusový květ (1969)

Takovéhle romantické komedie se už dneska bohužel netočí. Jedna z klasik žánru. Vynikající scénář s úžasnými hláškami a výbornými herci. Jeden z mých filmů z poličky srdeční záležitosti. 100%

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

No chvíli mi trvalo než jsem se téhle atmosféře dostala na chuť, ale pak už to bylo docela jiné kafe. Na české poměry velice nezvyklé a průkopnické a ač má Jirka Strach za sebou již první vlaštovku v žánru český thriller Ďáblovu lest, tohle je tak trochu jiný styl. A mně upřímně řečeno tak trochu připomínal filmy podle knih Dana Browna (z místa A na místo B a pak podle dalších indícií na místo C a sem tam se seknu), což nemyslím jako výtku jen jako přirovnání. Původní knihu Miloše Urbana jsem nečetla takže porovnávat nemůžu. Každopádně oceňuji bombastickou vizuální stránku - takle vynikající kameru jsem v českých vodách od dob Kytice neviděla. Vizuální stránka, režie vytvářející jedinečnou atmosféru, snad jen by to vyznění bylo lepší, kdyby se to trochu "natáhlo" dvoudílný film by nebyl tak mírně zběsilý. Líbilo se mi to, akorát se přiznávám ten konec, tomu něco chybělo - myšlenku to mělo úžasnou, to vyznění, ale jakoby to tak trochu postrádalo na samém konci to pravé vyvrcholení postupné gradace, tolik potřebné pro thriller s mysteriózními prvky. 70%