Vyznání Anny Elliotové (2007) (TV film)

Anna Elliotová je můj druhý nejoblíbenější román od Jane Austen - po Pýše a předsudku. Anna Elliotová je nejkomornější příběh, svým způsobem hodně osobní, pocitový až s náznaky melancholie. Je to román, který nabízí naději i víru, výrazně většinu románu (filmu) spíše nostalgickou atmosféru a pocit, že ten vhodný čas už dávno minul. Osobní pocit a neochvějné kouzlo, ne náhodou je Anna Elliotová posledním dopsaným románem Jane Austenové, který však bohužel vyšel až po její smrti. Možná nejvýrazněji je zde patrné rozložení společnosti té doby. Přenést atmosféru knihy se zde i díky hereckým představitelům povedlo opravdu výborně. 100%

Chuck (2007) (seriál)

Já ho prostě miluju, nejen Chucka Bartowskiho alias Charlese Carmichaela (i když přiznávám, že Zachary Levi je prostě k zulíbání a jeho mimika a pohyby v Chuckovi jsou geniální), ale celý tenhle seriál. Mám ráda Caseyho, který s Morganem tvoří nezapomenutelnou dvojici stejně jako Jeffster (obzvlášť Jeff se nedá popsat, toho prostě musíte vidět :-D ). Scénáristé tu odvedli neuvěřitelně kvalitní práci - přímočarý humor se střídá s odkazy a parodiemi na nejeden filmový "akčňák" a špionážní film. A parodie na úvodní znělku ze seriálu Dempsey a Mackepeacová je jen jeden z mnoha opravdu geniálně vymyšlených odkazů.Chuck je taková svižná seriálová lahůdka, kde se pořád něco děje a kde hláška sviští jedna za druhou, podpořená výbronými představiteli a skvěle napsanými postavami. Každý díl má něco do sebe a vyloženě špatný díl tu nenajdete, za jedinou zpackanou epizodu považuji pouze první díl třetí řady, kde tak trochu byla popřena logická jednání postav. A ano, uznávám, že čtvrtá a pátá série nejsou to, co ty předchozí tři, ale pořád nadprůměrná seriálová úroveň. 100%

Starci na chmelu (1964)

Zlatý fond české kinematografie, kvalitní snímek s jedinou nevýhodou - nikdy mi nepřirostl k srdci. 80%

Exmanželka za odměnu (2010)

Filmový plakát slibuje hodně, ale zůstane jen u plakátu. Pořádnou akčně komediální podívanou s romatickou linkou v nějaké uctyhodné kvalitě nikdo pořádně dlouho nenatočil. A ač se o to spousta tvůrců snaží výsledky jsou dosti plytké (jako třeba Zatím spolu, zatím živí s Diazovou a Cruisem). Exmanželka za odměnu není akční film ani náznakem, svižný je jako popelářský vůz ve tři ráno a vtipný...? Ha, leda, že by vám nefungovali repráky u televize. Takhle zmařený scénář s tolika hluchými nudnými scénami, pro něž je nejtypyčtější neuvěřitelná statičnost scén, kde se ve skrze nic něděje. Název akční vyznívá dosti ironicky. Rozvleklý, nudnými dialogy proložený příběh, na které nestačí ani Gerard Butler s Jennifer Aniston. Bohužel. Slabých 40%. P.S. Nevzpomínám si na film z poslední doby, kde by se v úvodních scénách víc telefonovalo.

Chceš mě, chci tě (2009)

Z Butlera přímo čiší testosteron, z Heigl příjemně přirozený nadhled. Vtipný potenciál sexulních vtipů rozehrán na maximum bez potřeby jít přes hranu a sklouznout k něpříjemně trapnému. Priority má každý jinde, škatulkování se nekoná. Tahle romantická komedie má švih, náboj a takovou jiskřivost mezi ústřední dvojicí, že bez váhání dávám 90%. Takováhle dobře odvedená práce v daném žánru tu dlouho nebyla.

Hunger Games (2012)

V rámci knižních sérií pro náctileté z posledních let jsou Hunger Games překvapivou výjimkou. Staví na známých a osvědčených tématech, děj je slušným mixem obvyklých i neobvyklých námětů. Má silný pilíř v podobě atmosféry a jistého syrového druhu drsnosti, které ve výsledku podávají přesné poselství. Líbí se mi propracovanost toho všeho, stavba příběhu je klasická a poctivá, postavy jsou sympatické i uvěřitelné (chválím zejména Jennifer Lawrence v ústřední roli, protože jsem ji Katniss věřila se vším všudy) a speciálních počítačových efektů tu není mnoho, tvůrci si vystačí se starými dobrými osvědčenými způsoby - luky, šípy, příroda v moderním hávu. A ačkoliv je jasné, že tohle všechno bude mít pokračování (uvidíme jak se s tím tvůrci poperou), stejně máte pocit, že i tak relativně dlouhý snímek mohl být ještě trochu delší a spousta věcí mohla být rozvinuta ještě více. To co by totiž jiní spisovatelé a filmaři svým (ne)umem rozbředli do několika dílů, tvůrci naštěstí nechali v jediném díle, čímž vzniká silná dějová linka, napětí i postupně budovaná silná atmosféra. Klobouk dolů, pro mě velké a milé překvapení, které naráží na současné problémy, vrací se k historii a odkazuje na klasiku dobrodružného žánru, byť v trochu morbidní moderně viděné variantě. 80%

Navždy spolu (2012)

Dokonale stravitelné, dokonale sterilní. Lehce mdlé, lehce koukatelné. Kupodivu kýčem to zavání jen občas a patosu se to vyhýbá vcelku zdařile. Ale chybí tomu nějaká ta šťáva, šmrnc, koření. Prostě něco co by vás přesvědčilo, abyste tenhle film chtěli vidět znova. Takhle to bylo vcelku příjemné optimismem prosycené setkání, ale jinak nic navíc. 60% P.S. Z filmu dýchá velmi příjemná atmosféra Chicaga, což oceňuji.

Kdo je kdo (1973) (TV film)

Svižné a jednoduché ve výsledku až geniálně zábavné. 80%

Vůně kávy (2011) (TV film)

Všechno a nic, ve výsledku o ničem. Scénář je jeden velký průšvih a rozplyzlost točení to všechno domlátí. Ta kriminální zápletka tam snad byla jen omylem navíc. 25%

Transformers (2007)

Přesně si vzpomínám na pocit, když jsem před pěti lety viděla tenhle film - vizuální pecka plná speciálních efektů. Jinak průměr ve všech ostatních ohledech, lehce přepálená stopáž, příliš mnoho akce. Ale vcelku solidní blockbuster, který si na nic moc nehrál. Přesto jsem jednu věc věděla zcela určitě - nechci vidět pokračování a když se to vezme kolem a kolem, tak nechci znova vidět ani tenhle film. Jednou to prostě stačilo. 75%