Měsíční svit (1985) (seriál)

Bruce Willis je tu úžasný (ostatně jako vždy), ale moc mě to nebavilo. Nemá to spád ani ten správný náboj, který i z průměrných seriálů dělá kultovní záležitosti. Příliš se tady mluví, ale vtipný to není. Hlášek tu je taky poskrovnu a díly, které řešily vztah mezi Cybillou a Brucem byly nesnesitelné svojí rozvleklostí. Oproti Profesionálům nebo i proti Dempseymu a Makepeaceové hodně slabý odvar, asi jako dvacetkrát louhovaný čaj. 55%

Táta šampión (2009)

Stupidní název odkazující spíš na pseudorodinný film než k... no, k čemu vlastně? Tenhle snímek se totiž nedá zařadit ani vzdáleně snad nikam, jakoby tvořil svůj vlastní svébytný žánr. Ovšem v tomhle případě to zrovna není pochvala. Zpočátku jsem si říkala, že to nikam nespěje, pak přišel dějový zvrat, který byste opravdu nečekali a pak pár vydařených černohumroných scén, které se nebojí jít na doraz. Zbytečné sexuální scény, které sem vůbec nepasují. A pak hodně smíšený pocity, tvůrci se vám celou dobu snaží říct, jak je tenhle svět povrchní, jak bychom se měli vrátit k vlastním hodnotám, že se přetvařujeme a většina okolního je jen pozlátko. Jenže tenhle film je v podstatě přesně tím, co odsuzuje. A jestli to měl být útok na hloubku podvědomí, pak je to film příliš mělký, který na dřeň nejde ani omylem. Ve výsledku filozofování po americku - ne moc náročné a klouže jen po povrchu. Agresivní způsob útočící na diváka ve stylu: "Přiznej se, jsi blbej nebo ne, jsi dav nebo jsi jako Williams?" -není také to pravé ořechové a osobně dávám přednost intelektuálnějšímu způsobu podání, které útočí myšlenkou a ne mělkým podaním s lehce vulgarním charakterem. Zvláštní film ve všech směrech - geniální ve své hlouposti nebo hloupý ve své genialitě, nebo prostě jen hloupý? 50%

Kajínek (2010)

Na české poměry je způsob točení i akce (to je snad poprvé, co lze napsat slovo akce s českým filmem) až neskutečně věrohodná a strhující. Má to atmosféru. A ačkoliv akce připomíná 90. léta v amerických filmech s nižším rozpočtem, tak na to kašlu, protože ačkoliv je patrný vliv západního způsobu točení neztrácí to zároveň šmrnc vlastního pohledu a způsobu točení. Na české poměry absolutní pecka. 80%

Akta X (1993) (seriál)

Záhady a mysteriózní případy mě nikdy nějak extra nebraly, ale Akta X jsou právem jedním z nejoblíbenějších seriálů. Jejich atmosféra je na televizní seriál nevídaná a směle může konkurovat těm nejpovedenějším mysteriózním filmům. Stejně tak David Duchovny s Gillian Anderson jsou těmi pravými pro své role. Milovat záhady dám plný počet. 80%

Mentalista (2008) (seriál)

Simon Baker je sympaťák, ale jinak průměr. Hlavní hrdina předvádí své schopnosti sice v každém díle, ale tak nějak rozmělněně. Lepší díl střídá horší. Dějová linka patří mezi ty průměrné. Ale na podvečer v televizi, kdy člověk musí naškrábnout nějáké ty domácí úkoly to je naprosto ideální. 60%

Rande v Římě (2010)

Podprůměr, ale v případě tohodle snímku to zamrzí - měl potenciál - solidní náměť, vedlejší postavy a lidi chovající se normálně. Trapné to nebylo, ale chvílema docela nudné, což je u romantické komedie krapet na závadu. 40%

Invictus: Neporažený (2009)

Rugby hraje druhé housle Jakožto fanynka rugby mi to trochu vadí, ale jsem ochotna to překousnout (ačkoliv teda, kdo ví jak vypadá haka ve skutečnosti v podání All Blacks, ten bude dělat stejně jako já, že to co se předvádí v tomhle filmu neviděl). Příběh, který je vystaven na hraně klišé, řemeslné rutiny a pravdivé události. Nemůžu se zbavit dojmu, že tenhle film mi lže do očí - ty postavy tam zapadají jak pozadí do záchodového prkýnka a to mi leze na nervy a pořádně (vlastně všechny jsou tak ve skrze pozitivní). Filmová pravda je vlastně vždycky lež zastřešující se jen větou - "podle skutečné události." Ale tady mi to nesedí. Nejsem ochotna přistoupit na notu Clinta Eastwooda a především nechci téhle pohádce uvěřit, ne po dějové stránce, po vlastenectví, po sjednocení, ale po stránce charakterů, postav a způsobu vyprávění. V mnoha směrech je to toiž americká šablonovitá rutina bez inovace, vymykající se pouze dobrými hereckými výkony a slavným jménem pana Mandely. 60%

Těžká rozhodnutí (2010)

Zklamaní? To ne. Ale přes veškerou snahu tvůrců vykazují Těžká rozhodnutí typicky ohrané sladkobolné i jen prostě scény, tolik typické pro americká dramata obdobného (i neobdobného) rázu. Ford ke své škodě hraje doktora sice charismatického, ale dějová linka mu nabízí jen poněkud jasně načrtnutou postavu, sympatickou, ale jasně čitelnou, podřizující se scénaři v každém ohledu. Co mě štve, je ten háv té "americké správnosti", který vás vzdaluje nejen realitě, ale i filmu. Více syrové reálnosti by nejen tenhle film (ale i většina amerických dramat hrajících na city diváka) nutně potřeboval. Takhle je to jen další film podle šablony s danou dějovou linkou - boje za něco, které po mnoha peripetiích končí vítězstvím. Neberu filmu ten dobrý konec, ale stokrát viděné vás k dojetí nepřivede. 55%

Cesta do středu Země (2008)

Moderně, nereálně a především pro děti, které počítačová doba zasáhla na maximum. Ale aby bylo jasno, já to filmu nevyčítám, pouze konstatuji. Protože ono natočit Julese Verna podle předlohy není žádná legrace. Slušná oddechvoka u které jsem ochotna zapomenout na knižní předlohu i moderní háv zpracování, protože snaha tam je, Fraser je sympaťák a pár dobrých momentů se tam sem tak taky najde. Pobaví a neurazí. 60%

27 šatů (2008)

Naprosto čistý průměr ve všech ohledech. Takže taky docela rozvleklá nuda. Neurazí, nerozesměje a co hůř vlastně ani moc nepobaví - americký romantický standard Hollywoodu - jeden z mnoha stovek ne-li tisíců. 50%