500 dní se Summer (2009)

100% Příjemné překvapení v podobě tohoto snímku, jestli tohle je nový styl amerických romantických komedií nebo aspoň dlouhotrvající osobitý styl režiséra Marca Webba, tak se máme opravdu na co těšit. :-) Lehkost, svěžest s reálností a opravdovostí děje, zpracování, vynikající scénář či opravdové hluboké postavy, které působí příjemně civilně. Styl vyprávění, který neromantizuje ani nevidí svět růžovými brýlemi klišé filmu. Krása filmu 500 dní se Summer je paradoxně v její jednoduchosti, atmosféře a obyčejně civilnímu pojetí (tak jde prostě život), což u romantických komedií nebývá zvykem, Kdykoliv si 500 dní se Summer pustím znova, je to totiž nejpodařenější romantická komedie letošního roku (a možná nejen toho). :-) P.S. Může mi někdo vysvětlit, proč se tak kvalitní snímek vyhne českým kinům a je stažen z distribuce? No hlavně, že vidíme americké velkorozpočťáky.........

Městem chodí Mikuláš (1992) (TV film)

Velice povedený snímek Karla Kachyni. Etuda z maloměstské nemocnice, s posmutněle obyčejnou atmosférou prosincové vlastně ničím vyjímečné noci (až na toho Mikuláše), věrohodnými postavami a charaktery, kterých budete i v malé chvíli litovat i chápat zároveň, jež vás opravdově osloví. S vynikajícími herci, nezbývá než doporučit. 80%

Kočky neberem (1966)

Já vím, že je to na tu dobu ojedinělý film. Jenže ty dialogy jsou tak přihlouplý a k tomu děj je veškerý žádný. Co vám zbyde když ani děj ani dialogy nejsou zajímavé? V tomto případě zbyde jen mladý Štěpnička a sem tam lepší moment, ale jinak bída..... 45%

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Heh, no, jak začít? Hloupé chvíle střídají trapné a někdy vcelku povedené momenty (těch je minimum). Ze známé mužské trojky má nejhůře napsaný scénář Jan Antonnín Duchoslav a pak zbytek osazenstva - ti mají hloupý scénář a taky zapomněli za tu dobu hrát (viz. žesnké osazenstvo, snad akorát Eva Jeníčková ještě trochu ví co je to hraní). Suchánek s Koptou a Veronika Freimanová - ti pak mají nejlepší role (v rámci omezených možností filmu) a umí hrát. Radoslav Brzobohatý má velice malý prostor, ale i tak potěší.Mladá dvojice Prachař a dcera Cabadaje mě nějak neotravovali, ale byli dokonce lepší než zmíněné žnské osazenstvo. Celý film na mě působil dojmem jako kdyby si ho užili herci a na diváka se tak nějak pozapomnělo. Herci se neustále z něčeho radují a něčemu se smějí, možná štěstím, co má ale divák dělat v takový moment, když se nudí, to mu film nenapoví. O poznání hůř na tom budou ještě ti diváci, kteří neviděli "jedničku", protože jim hlavní postavy budou ukradené. Závěrečná tónina smutnějšího filmu, aneb od komedie k realitě se taky nějak zvlášť nevyvedla. Scénář je prachmizerný, něco si tvůrci mohli odpustit - například Neumannovou nebo výlet na běžkách (Duchoslav, Jeníčková) či "ohromně vtipné" sjíždění kopce na igelitových pytlích. Celý film mi připadal několikanásobně delší než ve skutečnsoti je - film je uděsná nuda, nuda, nuda, úsměv, nuda, nuda, nuda. Ne, opravdu mě to nebavilo. 30%

Nahá pastýřka (1966)

Neí to špatná detektivka je jen poznamenaná dobou svého vzniku. Skoro až úsměvně pak působí snaha překvapit v samém závěru, když už všichni tuší, že vrah je kdosi jiný. 60%

Světlušky v zahradě (2008)

Nádherně civilně obyčejný snímek o jednom komplikovaném vztahu s otcem a odpuštění, které není ani tak správné jako spíš nutné. O životě jaký je a příbězích, které se v něm stávají každé rodině. Světlušky v zahradě jsou obyčejný civilně natočený film, který je ale nádherný, ta krása tkví v obyčejnosti, lehkosti, atmosféře, nikdo z tvůrců ani z herců netlačí na pilu, aby vás dění ve filmu dojalo, tohle drama pouze vypráví, nepoučuje a právě to je na něm úplně to nejlepší i díky vynikající atmosféře a hereckým protagonistům. Jedinečnost tohoto dramatu je v obyčejnosti, o to větší je ale jeho krása. 80%

Pějme píseň dohola (1990)

No, zvláštní snímek..... Je pravda, že tenhle film připomene syrovou realitu letních táborů generaci dnešních čtyřicátníků a padesátníků, ti je zažili a tak mají na co vzpomínat (teda jestli je na co). Mladší generace si nemá moc co připomínat, i když řada soutěží leccos připomene i mé generaci (dnešní puberťák -2009), zejména vedoucí ty mi taky ledacos připomněli. No ovšem pokud nejste zamýšlená věková generace nebo nejste fanoušek do historie českého tábornictví, tak vás Pějme píseň dohola asi moc nenadchne. Jinak co jsem slyšela od rodičů, tak tohle nebyla komedie, ale opravdová realita socialistických táborů. No, myslím, že jim to nezávidím. 60%

Mariachi (1992)

Trochu jsem nevěřila, že El Mariachi mohlo stát pouhých 7000 dolarů, jenže nikdy nesmíte zapomenout, že když točí Rodriguez, který zastane pozice celého filmového štábu naprosto sám, tak tahle stylovka opravdu tak málo stát mohla. Je to hodně stylový film, který předznamenává Desperado, ačkoliv srovnávat to by byla chyba. Desperado je popcornová jízda s výraznou převahou akčního žánru a charismatu Antonia Banderase. El Mariachi je způsobem točení a kamerou syrový a někdy až neskutečně reálně uvěřitelný snímek, který hýří zejména výraznou satirou a prvky černé komedie na téma "hrdinou proti své vůli" a ať žije omyl. Závěr je pak už jen třešnička na dortu. Dávám čtyři hvězdičky, pokud hodnotím v rámci této volné série, pak je El Mariachi na druhém místě - mám radši Desperado, na druhou stranu mám radši El Mariachi než několikanásobně dražší Tenkrát v Mexiku. 90%

Kdo nastaví kůži (1981)

Hodně nadprůměrná kriminálka s Delonem, které nechybí nadhled, hlášky, dobří herci, solidní krimi příběh, svižnost, dynamika ani automobilová honička. 80%

Vyloženě rodinná historie (1969) (TV film)

K tomu není co dodat. Excelentní scénář, myšlenka i výkony. Vrchol českých televizních inscenací. Nezbývá než doporučit. Vytříbená alegorie s prvky té nejčernější a nejabsurdnější satiry. 95%