86. Annual Academy Awards (2014) (pořad)

S Oscary jsem spokojený. Přenos se trefil do mého vkusu, Ellen absolutně v pohodě (rozdávání pizzy ftv!), se sedmi soškami pro Gravitaci jsem původně vůbec nepočítal, soška pro nejlepší film je samozřejmě pochopitelná. Bylo to hodně dobré a tímto také děkuji všem, kteří mi ve Světozoru dělali společnost. Mimochodem, nejkrásnější róbu měla Sandra Bullock.

Zbav se svých miláčků (2013)

Na celovečerní debut je Kill Your Darlings výborným počinem, hlavně po hudební a především střihové stránce, jež perfektně koresponduje se skvostným soundtrackem. Ovšem zcela po právu pozornost na sebe upoutávají mladí herci. Daniel Radcliffe jako Allen Ginsberg je výtečný, ale jeho herecký partner Dane DeHaan v roli Luciena Carr ho zcela zastiňuje a každou scénu, ve které se objeví, si bere pro sebe. Se vší úctou ke Ginsbergovi byl Lucien Carr mnohem zajímavějším člověkem a Dane DeHaan si toho byl evidentně vědom. Krokidasův film jednoznačně stojí za pozornost a je velká škoda, že se nedostal do našich kin. P. S.: Radcliffeova milostná scéna je natočená působivě bez nějaké senzacechtivosti a vše v ní působí zcela přirozeně. 9/10

Smrt si říká Engelchen (1963)

Neuvěřitelný film, který přes své stáří by měla vidět i dnešní mladá generace. Ač disponuje černobílou (a geniální) kamerou, přináší nečernobílý pohled na partyzány, kteří mají svoje slabosti i pochybnosti. Začínající Jan Kačer zde předvádí komplexní herecký výkon. Režisérská dvojice Ján Kadár a Elmar Klos jakoby zázrakem prosadili do československých kin snímek, který by v padesátých letech vznikl jen těžko. Kromě kamery si pozornost zasluhují i vynikající střihové montáže, za které by se nestyděl ani Sergej Ejzenštejn, a atmosférický ambientní doprovod dodnes nedoceněného skladatele Zdeňka Lišky. Společně s Němcovými Démanty noci jde o zásadní příspěvek k protiokupační tematice.

Ben Hur (1959)

Jak je vůbec možné, že v roce 1959 (!) vznikl film, který hravě strčí do kapsy všechny současné sandálové filmy, které si na sandálové filmy ve skutečnosti jen hrají? Ben Hur je na Blu-rayi absolutní pecka. Ten film za 55 let od své premiéry vůbec nezestárl, všechno pořád funguje, skoro čtyřhodinová stopáž ubíhá velkou rychlostí a závěrečný duchovní přesah má i dnes co říci. A jde to i bez nucených a doslovných biblických výjevů, Mel Gibson by si měl Wylerovo geniální dílo pouštět každý den.

Zimní příběh (2014)

Je to megakýč, ale skvěle natočený megakýč. Celé je to prodchnuté melancholickou náladou, která se mi ovšem trefila do noty a fungovalo to na mě. Dost tomu pomohla hudba Hanse Zimmera a Rupert Gregson-Williamse, která přesně podbarvuje jednotlivé scény. Akorát to mohlo být klidně ještě o půl hodiny delší.

Talisman (2012)

Scénář je sice příšerný, ale jinak je Talisman v rámci možností slušnou feel-good jednohubkou. Výborná kamera (kýčovité záběry se sluncem nijak neruší) a Zac Efron navzdory špatně napsané postavy příjemně překvapil civilním hereckým výkonem.

Víkend (2011)

Syrovější variace na Before Sunrise. Chystal jsem se k tomu docela dlouho a nakonec jsem nelitoval. Režisér Andrew Haigh umí perfektně zachytit atmosféru města (zde Nottingham) a herci jsou příjemně civilní. Skvělé dialogy zachycené ze života. Pod povrchem banálních epizod se skrývá emotivní (ovšem nepatetická) výpověď jednoho víkendového vztahu.

Přepadení v Pacifiku (1992)

Bohužel velké zklamání. Ten film se bere dost vážně a chybí mu humor. A co hůř, postrádá napětí. Jediným velkým kladem je hipísácký výkon Tommyho Lee Jonese.

Oběti - Svědek (2001) (epizoda)

Mám se Svědkem stejný problém, který přesně popsala uživatelka kiddo.