Lavran

Lavran

Luděk Čertík

okres České Budějovice
"I am rooted, but I flow."

homepage

143 bodů

Moje obsahy

  • 28.4.2009
  A Timeless Call (2008)

  Spielbergův A TIMELESS CALL je krátký polodokumentární film, který je koncipován jako hold válečným veteránům. Jeho premiéra se uskutečnila na sjezdu Demokratické strany, k jehož příležitosti byl také natočen. Pod námětem je podepsána televizní autorka Lorna Graham, produkovali James Moll, Bruce Cohen a Dan Jinks. V roli narátora vystupuje Tom Hanks a autorem hudebního doprovodu je Spielbergův dlouholetý spolupracovník John Williams.

  • 28.4.2009
  Amblin' (1968)

  Slavný Spielbergův krátkometrážní snímek AMBLIN' je idylickou road-movie vyprávěnou formou beze slov, soustředící se pouze na přehršel pocitů a nálad po vzoru filmové básně. Příběh je jednoduchý: dva pocestní, mladý muž a mladá žena, se potkávají kdesi uprostřed vyprahlé pouště a bez zaváhání se rozhodnou napříště cestovat společně. Během cesty absolvované pěšky i stopem se mezi nimi vyvíjí silné přátelské pouto, které nakonec přerůstá v milostné vzplanutí a následné rozčarování...

  Navzdory omezené stopáži se Spielbergovi podařilo rozpracovat (pro něj typický) motiv dospívání a ztracených iluzí, ale taktéž ozvláštnit atmosféru mysteriózním nábojem v podobě kytarového futrálu a jeho záhadného obsahu. Zajímavostí je, že název filmu dal o mnoho let později jméno Spielbergově produkční společnosti Amblin Entertaiment.

  • 8.2.2015
  Back to God's Country (1919)

  Jeden z prvních a zároveň nejúspěšnějších kanadských snímků němé éry vypráví dobrodružný příběh o lásce mezi přírodopiscem Peterem (Wheeler Oakman) a prostou dívkou Dolores (Nell Shipman), která žije se svým milujícím otcem hluboko v nedotčené kanadské divočině - titulní "Bohem vyvolené zemi". Idylické dny v zapomenutém lesním ráji však končí ve chvíli, kdy do života ústředního páru osudově zasáhne vyhlášený bídák Rydal (Wellington A. Playter), vydávající se za příslušníka kanadské jízdní policie... Věhlasná průkopnice kanadské kinematografie a vášnivá ochránkyně zvířat Nell Shipman ztvárnila v tomto dnes již legendárním snímku jednu ze svých ikonických, mimořádně silných a odhodlaných ženských hrdinek, které váže nebývale pevné pouto ke všemu divokému a nespoutanému. Snímek, v němž nezanedbatelnou roli hraje drsná severská příroda, vznikl na motivy krátkého příběhu z pera populárního amerického autora dobrodružné literatury Jamese Olivera Curwooda.

  • 28.4.2009
  Batman Unmasked (TV film) (2008)

  Psychoterapeutická sonda komplexně mapující duševní vývoj postavy multimilionáře Bruce Wayna a jeho stinného superhrdinského alter ega Batmana. Dokument se zaměřuje na vytyčení proměnlivých i stálých motivů, které utvářely Batmanův charakter od jeho prvního výskytu na stránkách komiksu, až po fascinující uchopení v novodobých filmových adaptacích z dílny Christophera Nolana. K vidění na bonusovém disku Blu-Ray/DVD vydání Temného rytíře.

  • 19.8.2016
  Cesta času (2016)

  Vizionářský přírodopisný (velko)film VOYAGE OF TIME, jehož realizaci zasvětil přední americký režisér, scenárista a producent Terrence Malick bezmála čtyřicet let svého života, nepojednává o ničem menším, než o počátcích i zániku známého vesmíru, vývoji sluneční soustavy a života na planetě Zemi, a to od jednobuněčných mikroskopických organismů až po nekonečnou rozmanitost přírodních forem, jak ji známe z dnešní doby – člověka nevyjímaje. Na jeho vzniku se úzce podíleli na dvě desítky vědců a odborníků z celého světa (od biologů a paleontologů po astrofyziky z MIT, Cambridge, Harvardu a Caltechu), jakož i natolik významné osobnosti ze světa přírodopisné produkce, jako jsou oceňovaný přírodopisný kameraman Paul Atkins či francouzský herec a režisér Jacques Perrin, autor filmů Ptačí svět a Oceány.

  Ambiciózní snímek, v němž se věda a umění spojují do jedinečného filmového útvaru, a který sám Malick popsal jako jeden ze svých největších životních snů, bude uveden ve dvou obsahově, délkou i náladou se lišících verzích; ve verzi celovečerní, nesoucí název Voyage of Time: Life's Journey, ve které Malick přizve diváky na poetickou cestu plnou otevřených a hloubavých otázek za doprovodu komentáře v podání Cate Blanchett, a ve verzi kratší, naučné, která vstoupí do sítě velkoformátových kin IMAX pod názvem Voyage of Time: The IMAX Experience, a kterou svým komentářem - povahou více vědeckým, vysvětlujícím - doprovodí Brad Pitt. A přestože jednotlivé verze nabídnou zcela odlišný druh zážitku, obě slibují v srdcích a myslích diváků probudit téměř dětský úžas nad nejhlubšími tajemstvími života i krásou a zázračností světa, ve kterém žijeme...

  • 8.5.2014
  Falkens öga (1998)

  V malém výklenku na věži kostela ze 13. století ve švédském přímořském městečku Skanör hnízdí již po mnoho let párek poštolek obecných (Falco tinnunculus). Ze svého hřadu přehlížejí blízké i vzdálené okolí: střechu kostela, hřbitov pod ním, domy v sousední čtvrti i vzdálené pobřežní louky, na nichž se v poklidu pasou domácí zvířata, a kde se tito malí dravci při svých výpravách za potravou proměňují v neohrožené lovce. Z výšky své kostelní pozorovatelny mají však také dobrý výhled na počínání lidských bytostí dole na zemi. A dlužno podotknout, že některé z těchto aktivit se v očích poštolky mohou jevit přinejmenším zvláštně...

  • 16.1.2016
  Knight of Cups (2015)

  Byl jednou jeden mladý princ, jehož otec, král Východu, jej vyslal do Egypta hledat perlu. Když ale princ došel na konec své cesty, napojil se z nabídnutého poháru a rázem zapomněl, že je synem krále, zapomněl na perlu a upadl do hlubokého spánku... Otec tento prastarý příběh čítával Rickovi (Christian Bale) coby malému chlapci. Cesta k Východu se vine před ním. Najde v sobě dost odvahy a vyrazí kupředu?

  • 28.4.2009
  Lincoln (2012)

  Oscarový režisér Steven Spielberg se vrací v biografickém dramatu o životě šestnáctého amerického prezidenta Abrahama Lincolna, který se velkou měrou zasloužil o zrušení otroctví, a který provedl Ameriku nejtemnějším obdobím jejích dějin - občanskou válkou mezi Unií (Severem) a Konfederací (Jihem). Pod scénářem je podepsán Tony Kushner (MNICHOV), hereckého ztvárnění titulního Lincolna se zhostí Daniel Day-Lewis.

  • 8.5.2014
  Ljusår (2008)

  Srdcem tohoto nezvyklého dokumentárního filmu je nevelký, ale o to podivuhodnější prostor: režisérova vlastní zahrada.
  Do tohoto uzavřeného světa, který ze západní strany vymezují husté šeříkové keře, na severu starý polohrázděný dům, z jihu malinové houštiny a na východě plot obrůstající pnoucím se zimolezem, nahlížíme v běhu střídajících se ročních dob. Z perspektivy jejích zvířecích obyvatel - sýkorek, kosů, slepic, vos, běláska či pavouka, v jejichž společenství se lidé zdají být jen dalším z bezpočtu druhů, pozorujeme pozvolné změny vnější "tvářnosti" přírody. A jediným zvukovým doprovodem k tomuto fascinujícímu představení je vrstevnatá směsice zvuků a ruchů ze zahrady samotné...
  Známý švédský tvůrce přírodopisných filmů Mikael Kristersson natáčel tento snímek za užití mnoha skrytých kamer, mikrofonů a světel po dobu několika let. Jeho cílem bylo přizvat obecenstvo na "duchovní cestu"; umožnit nahlédnout banální skutečnosti každodenního života v novém světle. Neboť jak sám podotýká: "Není nic, k čemu bychom byli více neteční, než k našemu bezprostřednímu okolí."

  • 28.4.2009
  Mlčenlivý souboj (1949)

  Mladý lékař Kyoji Fujisaki se během války nakazí syfilidou od operovaného pacienta. Po válce se vrací zpět ke své snoubence, ale záhy ji bez vysvětlení opouští. Jeho zdravotní sestra Rui se naneštěstí dozvídá celou pravdu. Když se Fujisaki setkává s mužem, který ho ve válce infikoval, vyvíjí na něj tlak, aby nesl odpovědnost sám za sebe a za svou ženu, která očekává dítě...

  Mlčenlivý souboj svým tématem spadá do řady japonských snímků, které se pomocí alegorie vyrovnávají s válečným traumatem. Je také třetí kolaborací dnes již bájné dvojice Mifune-Kurosawa: legendárního herce a neméně slavného režiséra, který hluboce ovlivnil vývoj světové kinematografie a stal se jedním z otců "autorského filmu".

  • 28.4.2009
  Monsiňor (1982)

  Pozapomenuté drama Franka Perryho z roku 1982 je zasazeno do období 2. světové války a vypráví příběh ambiciózního mladého kněze (Christopher Reeve), který vede na půdě Vatikánu nebezpečný dvojí život plný hříchu a pokušení. Natočeno podle knihy Jacka-Alaina Légera.

  • 9.2.2016
  Nepředvídatelné (2007)

  Když si ambiciózní developer vytkne za cíl přeměnu několika tisíc hektarů nedotčené kopcovité krajiny v okolí texaského Austinu na předměstské sídliště - ohrožuje tak nedaleký přírodní pramen, rozhodnou se místní obyvatelé jednat... Tak by mohla znít základní dějová premisa tohoto mimořádného dokumentárního filmu, v němž se americký sen o vlastnění domu s bíle natřeným plaňkovým plotem střetává s imperativem environmentální udržitelnosti. The Unforeseen obratně splétá tvrdá fakta s poetickou abstrakcí, stejně jako místní a globální perspektivy; na jedné straně vrhá objasňující světlo na geologické zvláštnosti ohrožené oblasti i historické role klíčových postav konfliktu: aktivistů, developerů, lobbistů a texaských zákonodárců; na straně druhé dalekosáhle přemítá nad vztahem člověka a přírodního prostředí. Především se ale táže po tom, co jsme ochotni obětovat ve jménu růstu. Produkovali Robert Redford a Terrence Malick.

  • 28.1.2018
  Pica Pica (1987)

  Pica Pica (neboli Straka obecná) je první celovečerní film švédského dokumentaristy a ornitologa Mikaela Kristerssona. Film pojednává o strakách na stockholmském předměstí, také ale o všednodenním životě tamních lidských obyvatel, jak jej svýma očima vnímají právě titulní straky. Jak je pro Kristerssonovu tvorbu typické, film neobsahuje žádný doprovodný komentář ani hudbu. Výsledkem je fascinující pohled na to, kterak ptáci a lidé společně obývají prostředí, jenž ve své podstatě není zcela ideální ani pro jeden ze jmenovaných druhů.

  • 8.5.2014
  Proteus: A Nineteenth Century Vision (2004)

  Ústřední postavou tohoto pozoruhodného filmu, v němž se věda, poezie a mýtus skládají do originální mozaiky, je proslulý německý biolog a výtvarník Ernst Heinrich Haeckel, svého času jeden z klíčových zastánců Darwinovy evoluční teorie.
  Jako mladý muž - čerstvý absolvent medicíny, byl Haeckel rozpolcen mezi vědou a uměním, materialismem a náboženstvím, vnějšími a vnitřními světy. Díky svým výzkumům podmořského života na březích Itálie však dokázal tyto protiklady smířit; sloučením do téměř mystické vize.
  Klíčem k této svébytné vizi jsou malé mořské organismy zvané mřížovci (dříve Radiolaria; dnes Radiozoa), jedny z vůbec nejstarších forem pozemského života. Haeckel objevil a výtvarně ztvárnil na čtyři tisíce těchto pozoruhodných jednobuněčných stvoření. Ve zdánlivě nekonečném množství jejich geometricky úhledných křemičitých schránek zahlédl veškeré možnosti tvarové rozmanitosti organických forem; pramen veškeré přírodní kreativity. Svým dílem hluboce ovlivnil nejen biologii devatenáctého věku, ale také secesní a surrealistické umění, či natolik rozdílné osobnosti jakými byli Sigmund Freud, D. H. Lawrence, V. I. Lenin a Thomas Edison.
  Tvůrce experimentálních filmů David Lebrun strávil prací na tomto filmu dlouhých dvacet let života.

  • 25.8.2016
  Tajemství lesa (2013)

  V tomto jedinečném snímku se společně s významným francouzským botanikem-dendrologem a odborníkem na tropické pralesy Francisem Hallém (1938), jenž je zároveň autorem původního námětu, vydáváme na velkolepé putování do potemnělého srdce tropického pralesa, abychom zde byli svědky zázračnému procesu jeho pozvolného stárnutí a růstu; a to od rychlého nástupu krátkověkých pionýrských dřevin, přes rozklad jejich odumřelých větví a kmenů na životadárný humus, postupné zabydlování lesa nepřebernými životními - rostlinnými i živočišnými - formami, až po dospělý, zapojený, životem překypující "pralesní oceán", který je domovem zdaleka nejvyššímu počtu rostlinných a živočišných druhů na celé planetě Zemi. Tento tajuplný, ve skutečnosti stovky let trvající proces je přitom za pomoci vyspělé fotografické a počítačové techniky vyprávěn nikoli z nutně omezené perspektivy lidské, ale z časové perspektivy stromů samotných, skutečných to vládců tohoto věkovitého, úctu a bázeň probouzejícího zeleného světa...

  • 28.4.2009
  The Oxford Murders (2008)

  Na Oxfordské univerzitě se profesor společně s absolvujícím studentem pokoušejí zamezit sérii potencionálních vražd, které se zdánlivě řídí podle matematického vzorce. V hlavních rolích John Hurt a Elijah Wood.

  • 28.4.2009
  Vůně Kalahari (TV seriál) (2008)

  Poslední snímek uznávaného britského režiséra Anthonyho Minghelli (ANGLICKÝ PACIENT, NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN) je adaptací stejnojmenného románu Alexandera McCalla Smithe a přináší příběh botswanské ženy, která ve své zemi založí první ryze ženskou detektivní kancelář...
  Premiéry svého televizního debutu se však Minghella nedočkal. Po závažných zdravotních komplikacích totiž 18. března 2008 zemřel a samotný film byl uveden o pět dní později in memoriam.

  • 7.9.2009
  X-Men Origins: Wolverine (2009)

  Po trojici snímků z provenience Briana Singera a Bretta Ratnera, přináší Gavin Hood (TSOTSI) další x-menovský příběh, který nás tentokrát blíže seznámí s temperamentním libertinem obdařeným schopností regenerace - mutantem Wolverinem. Jak už sám název napovídá, vrátíme se k samotným počátkům jeho "hrdinské" kariéry. Přesněji do 60. let, kdy se zúčastnil tajného vládního projektu s názvem Weapon X - projektu, jenž mu od základů změnil život. A kde se vyskytuje Wolverin, tam je rozumné očekávat i nemilosrdného "vojcla" Williama Strikera, který se může považovat za jeho duchovně-adamantiového otce a věčnou Nemesis. Wolverine však není jediným dítkem záhadného projektu Weapon X. Na scéně se objeví i jistý Victor Creed, jenž je v dnešních dnech spíše znám pod lakonickým pseudonymem Sabretooth, a se kterým má Wolverine nevyřízené účty z minulosti.