• Krátkometrážní

Hancock (2008)

Škoda ho. Tak nějak jsem doufal, že Hancock bude nonstop uštěpačná komediální jízda, která vmete plivanec do rentgenových očí všech létajících skautíků (zn. bez servítků) a pořádně jim provětrá gumovky. Jasně, Hancock takový je, ale pouze v první třetině filmu (resp. do bankovní loupeže). A pak? WTF! :(____John Hancock jako ožrala, flákač a dlaždič - to je figurka podle mého gusta a mělo u ní zůstat (v perfektním podání mého oblíbence Smithe nemá jedinou chybu). Takového "hrdinu" si musí zamilovat každý zlomyslný divák (muhehe). Hlášky sype z rukávu jako Gambit karty a nejsou to žádná nízká čísla, ale pořádně peprná esa. Jenže chyba lávky. Tady se hraje na nevyrovnaném hřišti a po výtečném rozjezdu plném uzemňováků a sekvenci se zábavnou nápravou jeho hříšné duše dávkuje Berg jednu ránu pod pás za druhou. Nejmonumentálnější scénu stačí vystřílet dvacet minut před koncem, plete do příběhu nehodící se mýty a prapodivné domněnky, a co se týče toho zvratu ohledně jedné z hlavních postav... působí to jako pěst na oko._____John Powell také nepodává nikterak oslnivý výkon, ba co víc, Berg mu svým necitlivým přístupem ještě škodí. K výraznějšímu výkonu se můj skladatelský hrdina vzepřel až v poslední desetiminutovce (na OST dvě poslední skladby), což je ale poněkud pozdě (ačkoliv ta citace z Williamsova Supermana je také zajímavá)._____Berg si měl více pohrát s hrdinovou nápravou, rozpracovat ji ad absurdum. Bohužel se nechal příliš strhnout soudobými trendy superhrdinských filmů a ani svěcená voda tak nemohla zabránit jeho pádu do řeky průměru. Odkazů na druhé je požehnaně (Superman se vrací, Spider-Man), ale co z toho. Mělo se zesměšňovat, ne kopírovat._____Koho můžu zabít za ten otřesně nechutný dabing, který mě v kině tolik polekal? Na programu jsem si ho bohužel nevšiml a nestačil jsem se divit...:((((

Osudový dotek (2004)

Ne všechny události dávají v Osudovém doteku dokonalý smysl, ale za ten (na hollywoodské poměry) mrzký peníz jsem dostal opavdu hodně nápadité muziky. Asi by mi ale více zalichotil ten alternativní konec režisérské verze, který zde zmiňoval Anthony. To by bylo fatum!

Přejezd Cassandra (1976)

Lahůdkové přejezdy pro hvězdy typu Harris, Loren, Sheen, Gardner! Finále s padající mašinkou je z dnešního pohledu možná krapítek úsměvné, ale přesto jde o velmi kvalitní katastrofický počin. Jen ten Jerry je zde až příliš hlučný a ostrý... vlastně až neposlouchatelný. :(

Next (2007)

Hurá, další průměrný biják Lee Tamahoriho, který se může pochlubit vážně zpodělanými triky a hárošovitým Nicholasem Cagem trpícím chronickým anachronismem (heh:)). Trochu mě zamrzelo, že v průběhu celého filmu není vůbec nic řečeno o těch sympatických teroristech, kteří na výsostním území USA hazardují s ukradenou jadernou hlavicí (když jí dokáže ukradnout taková tlupa podivínů, pro bych to nesvedl já) a tím pádem i s budoucností několika milionů tvrdě pracujících lidí. Podle brebentění to byli zřejmě Frantíci (vyloučit nemohu ani Belgičany, lichnštejnské kolonisty nebo Divadelní společnost od Matky Boží), o to víc mi nejde do hlavy jakou měli ke svému odpornému činu motivaci. Ví to vůbec někdo? Dobře, odpovím si sám. Nejpravděpodobnější důvod k odpálení bomby hromadného ničení na věřejném prostranství bych viděl v nemilosrdné expanzi Burger Kingu, předabovávání francouzských filmů, v Ratatouille a v Davidu Lynchovi. Jak to je ve skutečnosti se zřejmě nikdy nedozvím, neboť Pravda je někdě v hlavovém trezoru Lee Tamahoriho - a tam se naštěstí nechystám.

Únos (2006)

Tak tohle je jeden z absolutních vrcholů pix-tvorby. Lifted je zábavný, technicky vymazlený, originální. Ratatouille si nemohlo přát lepší předkrm.

Hellboy (2004)

Ke stoprocentní spokojenosti mi vadí můj obdiv k původnímu komiksu. Zábavný je sice Hellboy dostatečně, zvláštní tajemná atmosféra částečně zůstala, ale celkový dojem mi hodně kazí např. přeceněný Karel Roden, kterému jsem Rasputina nevěřil ani na vteřinku, nebo nedotaženost některých akčních scén. A triky také občas haprují. Mignola, tužka a papír - to je trivium, které se prostě nedá zaměnit a za tím si stojím. S nadějemi vzhlížím ke Zlaté armádě.

Boj (2007)

Nedívejte se na War. Nedívejte se na něj a jděte raději ven, stavte se na hlavu, cokoliv. Do deseti minut si na něj stejně nevzpomenete a navíc budete ušetřeni jedné z nejdebilnějších filmových point. War není nic jiného než špatně natočená nuda bez hlavy a paty, vykastrovaná neumětelským režisérem, co provařil úplně VŠECHNO. A Statham se s tou svou eastwoodovskou drsností a chraplavým hlasem přepracovaného telefonního operátora může jít zahrabat. Jete, je mi Tě líto.

Wanted (2008)

Nářezovka pro všechny tkadlečky a usedlé učetní, která popírá zákonitosti vesmíru zcela novou definicí nepořádku. Logika má dovolenou, styl zelenou, Bakunin by zaplesal. Bekmambetov si v podstatě zadělal na nesmrtelnost, přesto bych mu doporučil se při některých akčních scénách razantně krotit (automobilová honička)._____Poznámka: Wanted obsahuje takové množství nezapomenutelných scén a hlášek, že by se to dalo považovat za nezdravé. A McAvoy je vážně bourák. :)

Příběh Alvina Straighta (1999)

Lynch meets Walt Disney v nejkrásnějším filmu o stáří a zároveň v jedné z nejlepších road movie (a že jich je fronta). Poprvé za život jsem si vychutnal i Badalamentiho hudbu, resp. "cestovní" motiv, který podkresloval Alvinovo putování mezi širými lány polí a krajinou podzimu (života).

Hitman (2007)

Na poměry videoherních adaptací stále slušný nadprůměr. Je ale nad slunce jasné, že nemastný neslaný Timothy Olyphant by se vyjímal spíše jako noční hlídač ve školce. Není to žádný drsoň, spíše vypadá jako nakrknutý prodavač zmrzliny, kterého právě opustil přítel. Stojím si za tím, že takový Jason Statham by byl v roli 47čky ideální, jenže zabijákova záliba v drahých kvádrech by sváděla k záměně s podobně orientovaným Frankem Martinem a jeho kurýrní službou. Nelogičnost byla očekávaná a hloupý scénář jakbysmet, což mi ušetřilo zbytečné pofňukávání nad rozlitým mlékem._____Scéna, ve které 47čka prolétne oknem a zastihne dvě děcka při hraní videoherní předlohy je výtečná, potěšujícím faktorem je taktéž sesnímání některých scén pohledem "third person"._____Vrcholem vší trapnosti je hudba. Zanelli si může směle podat ruku s kolegáčkem z Remote Control Raminem Djawadim a spáchat dvojitou rituální sebevraždu. Nikdo totiž neprzní řemeslo tak svědomitě jako jejich maličkosti.