Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Asi by si to zasloužilo o hvězdičku míň. Po prvních minutách jsem to chtěla dokonce vypnout. Ale zkuste radši vypnout mozek a prostě si jen užívat Jackieho volnou jízdu - a zaposlouchat se do fantastického soundtracku z pera Trevora Jonese - taková ta klasická, nefalšovaná, ničím nerušená filmová hudba, která by obstála u největších blockbusterů devadesátých let i milénia. Odlehčená zábava vystavěná na pilířích prastarého klasického příběhu zaručena. Upřímně - stále u mne vede kreslená verze z mých dětských let, ale tohle je příjemná oddychovka. Jo a princ Arnold. A ptačí lidi. Podržej spolehlivě tu čtvrtou hvědzu.

Nákaza (2011)

Na můj vkus příliš zmatečně sestříhané, postavy málo představené, nepozorný divák se v tom snadno a rychle ztratí. Plus to trpí hollywoodským egem. Veškerá masmédia jsou zkrouhnutá do jediné postavičky zlého investigativního novináře, internet, rádio a televize takřka chybí, nikdo se nechová zrovna logicky - když se šíří nákaza, zalezu a nevylezu, dokud nemusím... nicméně je to koukatelné, zvlášť v souvislosti se současnou koronavirovou krizí (zvedněte ruku, koho čínská chřipka přiměla tenhle film shlédnout). Znovu to vidět nepotřebuju, ale ztráta času to rozhodně nebyla.

Coco (2017)

Dlouho jsem váhala, co k tomuhle animáku napsat. Nechala jsem si ho uležet, shlédla ještě dvakrát... a přetrvává stále stejný pocit, tedy ho musím napsat - tohle je film, který přesně ladí na mou strunu a kdybych mohla dát hvězdiček deset, dám jedenáct. Najdou se tací, kteří toho buď moc nepochopí anebo jim prostě nic neříká slovo RODINA. Každý s aspoň troškou cítění pro své bližní musí jednoznačně shledat tenhle film za jedinečný, roztomilý a hluboký zároveň. Za detaily typu slzící papáji by se dalo procento strhnout, ale díky absenci jinak všudypřítomných "dělačů zábavy" (zpravidla jedna nebo dvě jakoby roztomilé a ve většině případů zcela retardovaně se chovající postavička nebo postavičky, mající za účelem prokládat hluchá místa vtípky zaoženými na jejich prostoduchosti) naopak film odsejpá a nechá diváka soustředit se od začátku až do konce na to jediné - zda se podaří rodině zůstat rodinou, ač jejich cesty zdá se jdou jinými směry... v předposlední scéně vygraduje celé dějství do takové podoby, že jen absolutní cynik by neuronil slzu. Teprve tam pochopí, o čem to vlastně celé bylo. A že těch krásných konců tam je vícero. Nádherná spletitost několika osobních příběhů do jednoho celku, zasazeného do nedávného Mexika při oslavě jejich Svátku Mrtvých - za mě 99/100.

The Mandalorian - Kapitola 1: Mandalorian (2019) (epizoda)

Moc bych si přála dát pět hvězd. Kamera skvělá. Výprava skvělá. Kostýmy skvělé. Příběh, scény, herci, safraporte, všechno je přesně takové, jaké bych si od Star Wars ságy - seriálu přála! Ale ta hudba, totálně nijaká, ta naprosto degraduje celé dílo. John Williams musí plakat. Kdyby aspoň použili starwarsové téma v nějaké bláznivé neumětelské montáži, když už moderní skladatelé nejsou schopni vymyslet nic vlastního, co by reflektovalo děj, ale tohle je prostě jen totální prázdnota orámovaná nějakými těmi bubínky. Děs, bída, feeling na nule, zklamání veliké. Tak nádherný seriál, tolik práce vložené do natočení a tak důležitá položka tak zpackaná, ach jo. Kéž se objeví fanoušek, co seriál osází původní hudbou Johna Williamse!! <3 kvalitní komentář: psema

Lví král (2019)

Fanda remaků rozhodně nejsem, a už vůbec ne takových absolutních klasik, jakým je bezesporu Lví král. Disneyovka nestárnoucí po několik generací, která patří mezi absolutní klasiku nejen mezi milovníky animáků, to je velké sousto. Spouštěla jsem s hodně velkými obavami, majíc na paměti nepovedeného Mauglího. Mačkám slzu v oku poslouchajíc "He Lives In You" znějící v titulkách a s potěšením musím konstatovat, že tohle je zatraceně hodně podařený remake, který naprosto ctí původní předlohu a veškeré předělávky či přidělávky implementuje vkusně a vtipně ("Hej Pumbo, ne před dětmi!" ...modří vědí) a celkově nemůžu jinak než udělit 5 hvězd, na procenta 95% a to za lehoulince uřízlý konec (chtělo to každému záběru přidat vteřinku či dvě, sorryjako, faktžejo) a ta přidaná skladba uvnitř namísto původní instrumentálky... ne, prostě tam nepatřila. Nebyla špatná, ale člověk se na ten africký rytmus těší a vono nic... Celkově je to ale dechberoucí podívaná, která působí stejně intenzivně, jako před těmi dávnými a dávnými časy, v jedné předaleké galaxii, když jsme byli dětmi poprvé v kině... k tomuhle se budu ráda vracet. A aťsi škarohlídi, co dávají nízká hodnocení trhnou velectěnou nohou, dodám, že budu doufat v předělávku i druhého dílu.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Kdo nic nečeká, může být jen příjemně překvapen. SpiderMana nejsem fanoušek, v každém Avengerovském filmu mi přišel spíš jako postavička navíc. A ono to tak má být. Přerod nadšeného mladého puberťáka do uvědomělejšího... éé, staršího puberťáka proběhl skrze smrt IronMana přirozeným spádem a jeho neustálá přítomnost na všech lokacích udržuje pohromadě nejen ducha Avengers, ale i celého filmu. Skoro bych mu odpustila i tu neschopnost smysluplné konverzace, když má mluvit s občas též lehce připitomnělou MJ. Za tu otravnost, za niž by se nemusel stydět ani Mr.Bean, dávám pár procent dolů. Dalších pár za můj osobní názor na tu nejzajímavější scénu z celého filmu, a to průlet imaginárním vesmírem doktora Strenže Mysteria - jednoduše řečeno, byl moc dlouhý. Nerada bych příliš spoilovala, tak snad jen obecně - proti jiným iluzím delší, propracovanější, zajímavější a tímpádem méně uvěřitelný. Ale to k filmu asi taky patří. Celkový dojem během titulek - 89%. Ale kdo si počká, ten se dočká, jedno z mých malých mínusů bylo elegantně odstraněno v potitulkové scéně, a tedy celkové skóre: krásných odpočinkových 92%

Stranger Things (2016) (seriál)

Obživlá devadesátková precizní kinematografie nabízející to nejlepší za posledních několik dekád při technickém zpracování poplatném dnešní době. Čili pecka. Seriál pro uvolněnou večerní podívanou s nostalgickým, leč nijak nerušícím a naopak atmosféru utvrzujícím nádechem dob nedávno minulých (které mnohý divák ještě má v živé paměti), nabízející v perfektně odměřených dávkách zábavu nutící diváka v přesně stanovený moment zasténat, že je konec epizody. Při zpětném ohlédnutí vlastně docela obyčejný scénář. Ovšem je to tak dokonalá alchymie všech kladů klasické poctivé filmařiny, že leckterá mírná klišé člověk rád odpustí. A vzhůru do druhé série! 95%

Lucifer (2016) (seriál)

Zvládli jsme nějakých pět šest dílů. Je to o ničem. Sice charismatický, ale od ničeho k ničemu se plácající jakoby pán pekel, který nevládne ani tolik peklem jako nebetyčným (nebo pekeltyčným) egem a baví ho vědomí vlastní nezničitelnosti. Jediný, kdo tomu dává šťávu, je anděl Amendiel, ale má žalostně málo prostoru a příběh jde od nuly k nule. Škoda. Takový potenciál! S lepším, vypracovaným příběhem by to u mě atakovalo klidně 90%, ale z toho, co jsem viděla, jde jen o takovou trochu lepší a trochu zábavnější Kriminálku Anděl. 30%

Jiný život (2019) (seriál)

Dostala jsem se ke čtvrtému dílu. Úspěch! Chuť vypnout to jsem měla už po prvním dílu. V prvních minutách naprosté nadšení, suprově zpracovaná loď, její přistání, všecko to šlapalo bleskurychle a divák se namlsá, co asi přijde dál za zvraty a jak bude příběh nadupaný, když tohle všechno se vecpalo do asi jedné minuty. Chyba lávky. Z nějakého nepochopitelného důvodu se slibné scifi změní na reality show ve stylu Big Brothera, kde je banda zastydlých pubescentů (již bez akné a s vždy dokonalým make-upem) ve stylu Přátel vypuštěná patrně z Bohnic a zavřená do kosmické lodi. Nikdo neví, co má dělat, nikdo ničemu nerozumí, všichni se akorát navzájem štěkají, peskují, hádají jak malé děti (sem tam někdo umře) a divák si říká, proč zrovna taková sebranka má být součástí té nejdůležitější mise, kterou kdy lidstvo mělo? Asi to zkrátím a shrnu - ztráta času. Že jsem se dostala tak daleko, zkousnu to a zkusím dokoukat. Ale pochybuji, že to na mém hodnocení něco změní.

Jsem matka (2019)

Ve své podstatě vlastně jednoduchý scénář, jednoduchá zápletka i příběh jako takový, komorní scénář, film v podstatě o dvou hercích a třech postavách, ale šlape to dohromady a nějaké ty mušky se dají odpustit. Je to příjemná podívaná, která v tomhle světě vysokých nároků a nelítostné kritiky dovede obstát. Aspoň na jedno shlédnutí.