boogieman

g -g-g-g-groovin'

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 27.4.2020  22:52
    Láska je slepá (TV pořad) (2020)

Ťažko sa takáto vec hodnotí, keďže to neuveriteľne záleží na tom čo z toho človek chce dostať. Na jednej strane je to katastrofálna sračka, na strane druhej sa tu dá nájsť množstvo fascinujúcich náhľadov do toho akým spôsobom je v súčasnosti realita dramatizovaná v mainstreamových médiach, a nielen to. To samozrejme nie je primárny účel tejto show, ale tak nejak to tam je, a kto chce sa tým môže zaoberať. Nakoniec však asi prevláda ten pocit toho že je to sračka - ale pozor - ak bude druhá séria, je možné že si to pozriem.

• 21.4.2020  00:06

Krásne zachytené svetlo, postavy a dialógy sú prirodzené, Rohmer je vo vzduchu, chýba však niečo čo by tento francúzsky klasik v tomto filme mal. Sexuálna scéna mi neprišla do filmu zasadená spôsobom ktorý by dával zmysel, naťahovaný záber neprinášal nič naviac. Ako hlavný problém však vnímam nedostatočné rozpracovanie línie zmiznutej kamarátky ústrednej štvorice - nevravím že jej mal byť venovaný väčší priestor v rozprávaní, ale celý jej voiceover mi vo filme nedával až taký zmysel. Napriek tomu si rád od režiséra pozriem aj ďalší film, niečo skvelé z Rohmera tam predsa len bolo.

• 20.4.2020  10:25

Vždy som v hlave premýšľal nad podobným typom filmu, kedy by found footage dopĺňala udalosti reálneho života, alebo fiktívneho príbehu (nie je to samozrejme nič originálne). Z tohto hľadiska je mi snímok veľmi sympatický. Prepojenie obrazov a narácie je skôr povrchné - to by až tak nevadilo, aj tak to muselo byť peklo všetko zostrihať - to že to celé nejak drží pokope je úspech sám o sebe. Niekedy sú prepojenia obrazov s rozprávaním celkom vtipné, alebo nápadité. Myslím si však, že tento film dokáže divák v plnosti doceniť iba ak sa nemusí pozerať na titulky - voiceover je neustávajúci, komplexný, a nedá vydýchnuť - divák sa tak nedokáže dlhodobo sústrediť na vzťah obrazov k hovorenému slovu. A keďže neviem po francúzsky, môj zážitok bol značne ochudobnený. Inak by to bolo o pol až jednu hviezdičku viac. 3.5*.

• 17.4.2020  12:36
    Prisms (2012)

Tento experimentálny film zachytávajúci lom svetla o rôzne kryštálové štruktúry je o triedu povýšený skvelým sound designom, bez ktorého by išlo o o značne nezaujímavejší počin. 4.5*.

• 14.4.2020  09:49
    Aidiyet (2019)

Formálne fascinujúci film, ktorý vďaka pozadiu príbehu postaveného na skutočnej udalosti vraždy režisérovej starej mamy ostáva aj výsostne osobný. Film začína popisom režiséra prečo sa ho rozhodol natočiť. Nasleduje takmer polhodinová byrokraticky sucho podaná časť s výpoveďou vraha, ktorá sa odohráva vo vyprázdnených lokáciach popísaných pri výsluchu (15 rokov po vražde), nasnímaných jemne snovo surreálnou optikou. Druhú polovicu filmu tvorí dramatizácia prvého stretnutia vraha a jeho budúcej ženy. Film je vystavaný tak, že prvá polovica diváka okamžite chytí a nepustí, postupne sa tu buduje napätie až na takmer neúnosnú hranicu, čo je skvele podporené soundtrackom pozostávajúcim z jednej dronovo-ambientnej kompozície trvajúcej 25 minút. Druhá polovica je potom vítaným oddýchnutím od pnutia v prvej časti. Sledujeme stretnutie dvoch ľudí a to ako medzi riadkami medzi nimi vznikajú sympatie, alebo možno aj niečo ako zárodok lásky. V svetle prvej polovice divák vníma túto časť trochu inak ako keby nevie kontext - ak by bola táto časť vo filme ako prvá, podobne ako sa to stalo chronologicky, celý film by podľa mňa vyznel o dosť inak. Napriek spomínanému kontextu vraždy sa režisér úspešne vyvaruje tomu aby vynášal súdy alebo pristupoval k hrdinom zaujato - obe postavy sú vykreslené viacmenej sympaticky, i napriek tomu čo o nich vieme. To čo mohlo viesť ku kriminálnemu činu vôbec vo filme nie je zobrazené alebo hlbšie spomenuté, a je veľmi ťažké povedať, o čo mohlo ísť - dozvieme sa o tom iba z jednej vety výpovede. Táto rozdvojenosť filmu či už vo forme (skôr dokumentárna časť čítania výpovede vs. dramatické stvárnenie prvého stretnutia aktérov filmu) alebo v obsahu (nervydrásajúce budovanie napätia prvej časti vs. príjemná atmosféra letnej noci a zoznámenia sa dvoch ľudí) je fascinujúca a vytvára zaujímavý rámec interpretácie pre diváka. Jeden z najlepších filmov čo som videl v poslednej dobe. PS: V sekcii videa je trailer z úplne iného filmu rovnakého názvu.

• 1.4.2020  09:38
    Sol alegria (2018)

Jeden z tých viac batshit insane filmov čo som mal česť zhliadnuť. Absolútne o ničom, ale odvážne a hravo. Puritánom určite neodporúčam, ale ja som sa bavil. 3.5*.

• 13.1.2020  06:19

Careful what you ask for, you might just get it... 3.5*.

• 5.1.2020  10:59
    Tiffany Haddish: Black Mitzvah (TV pořad) (2019)

Keď si do standupu musíš zaradiť projektor aby si vyplnila 50 minút, tak vieš že si to dojebala.

• 5.1.2020  10:13
    Bouře (2016)

Trpký dokument, na jednej strane popisujúci alarmujúcu situáciu v zložkách moci v Mexiku, na druhej dojímavé a nepríjemné osobné príbehy dvoch žien. Ide o zaujímavý a úspešný experiment, ktorý si napriek jeho netradičnej forme zachováva silnú výpoveď, a vizuálne exceluje, režisérka s kameramanom z minima vytrieskali maximum. Postavy až na jednu výnimku na kamere vôbec nehovoria, rozprávanie je podané cez voiceover, pričom sa tu skáče medzi príbehmi jednotlivých žien. Obrazový podkres príbehu s Miriam je road movie cez Mexiko z väzenia späť domov za svojim synom, zatiaľ čo príbeh Adele sa odohráva v priestore cirkusu. Miriamin príbeh sa takmer celý odohráva v autobuse, vidíme množstvo ľudí, pričom každý z nich mohol byť rovnakou obeťou ako postava, ktorá príbeh rozpráva. Ide o depersonalizované rozprávanie, kedy Miriam mimo jedného silného záberu nikdy nevidíme. V druhom príbehu z cirkusu je obrazová zložka bližšie voiceoveru, často ho ilustruje.Ide o znepokojivé a zároveň hlboko ľudské dielo, a miestne komentáre len svedčia o tom, že pokiaľ bežného človeka nezoberiete za ruku a nedovediete ho k sendviču, a potom mu ho ešte následne nenapcháte do huby, umrie hladom. 4.5*.

• 29.12.2019  10:47
    Sogongnyeo (2017)

Prostý, ale krásne ľudský film, rozprávajúci o dôležitosti našich životných a kariérnych rozhodnutí a ich vplyve na naše šťastie a prístup k životu. Hlavná hrdinka Mi-so, sa po zvýšení cien cigariet a whisky rozhodne, že ich uprednostní pred vlastným bývaním aby dokázala vyžiť zo svojich príjmov. Odsťahuje sa tak z podnájmu, a rozhodne sa navštíviť piatich kamarátov z kapely, ktorú s nimi v minulosti mala. Poviedkovým štýlom sa nám tu odkrýva panoptikum postáv, každá s vlastným príbehom a spoločnou minulosťou s Mi-so. Film ukazuje, že hoci každá z týchto postáv má kde bývať, každá z nich musela pre tento "luxus" aj niečo urobiť, resp. obetovať. Paralelne sa odvíja príbeh s priateľom Mi-so, ktorý v dôsledku jeho neutešenej finančnej situácie zvažuje odchod za prácou do Saudskej Arábie. Film je jednoduchý, nedočkáme sa tu žiadneho výrazného experimentovania s formou alebo rozprávaním. Miestami sú tu prítomné melodramatické momenty často figurujúce v kórejských filmoch, ale to nič nemení na tom, že to o čom sa tu rozpráva je dôležité, silné a výsostne aktuálne - minimálne pre mňa. Fantastický film.

• 28.12.2019  18:48

Hlavný motív "boja o slobodu", je mi blízky, a film pomerne úspešne vykreslil zopár stereotypov, ktoré boli bežné v postkomunistických krajinách (a niekde žiaľ ešte stále sú). Hrdinka vo filme pôsobí oproti iným postavám značne excentricky, čo len podporuje sympatie voči nej, nakoľko sa dá lepšie vcítiť do toho s akým druhom predsudkov sa v spoločnosti musí stretávať. V podstate ide o prostý film, ktorý sa nevyhne zopár chybám, a mohol byť o 15 minút kratší. Napriek tomu prezentuje príbeh, na ktorý by sa nemalo zabúdať, a je drobnou časovou kapsulou, ktorá úspešne zachytáva problémy niektorých mladých ľudí v postkomunistických krajinách po páde režimu. Hrdinka možno nemusí byť sympatická svojím konaním, i tak by však mala mať právo na to byť sama sebou bez nenávisti okolia. Posledné minúty vnímam ako vyjadrenie nádeje, že hoci sa generácií mladých tesne po páde komunizmu nepodarilo úplne vymaniť z predsudkov spoločnosti, zobrala si pod svoje krídla mladšiu generáciu, ktorej poskytla priestor, vedúci k tomu, že dnes môžu mladí ľudia v týchto krajinách žiť podstatne slobodnejšie. 3.5*.

• 28.12.2019  18:15

Skvelý, s ľahkosťou odrozprávaný film o dôsledkoch konania rodičov, kedy i drobné gesto môže ovplyvniť dieťa zásadným spôsobom. Zasadenie do izolovanej komunity filmu pridáva na príťažlivosti nielen z hľadiska príbehu, ale aj vizuálne. Nápadité použitie hudby, ktorá je väčšinou diegetická, kamera, ktorá dôveryhodne zachytáva ovzdušie nasiaknuté a rozpálené slnkom, v kombinácií s časovým zasadením do obdobia okolo osláv konca roku - tieto faktory vytvárajú atmosféru, ktorá ma očarila. Koniec je nielen vizuálne krásny, ale aj emocionálne plný. Ide o jeden z tých lepších coming of age filmov ktoré som videl v poslednej dobe. Oproti režisérkinemu debutu je tu vidieť značný posun, a teším sa s čím príde v ďalšom filme.

• 20.12.2019  11:17
    BoJack Horseman (TV seriál) (2014)

BoJack je pre mňa unikátny seriál predovšetkým preto, že mi trvalo 5 sérií, aby som si uvedomil, že ho vlastne zbožňujem. Pritom som zvažoval, že prvú sériu ani nedopozerám. Pri druhej to bolo lepšie, ale stále som bol vlažný. Až pri tretej a štvrtej sérii som si uvedomil, že mám tento seriál rád, a pri piatej že je to absolútne moja šálka kávy. Pre niekoho na tomto možno nič unikátne nie je, ale pre mňa to je s drvivou väčšinou seriálov presne naopak. A pritom si ani nemyslím, že BoJack je to najlepšie čo môže súčasná televízia ponúknuť - ten seriál ku mne prehovára skôr na osobnej úrovni, nemyslím si, že na papieri ide o nejaké skvelé dielo kalibru Atlanty alebo Louieho. Pri pozeraní piatej série som si však uvedomil, že z 4 hviezdičiek, ktoré tu u mňa má(a ktoré boli skôr 3.5*), chcem ísť vyššie - stalo sa to v momente, keď som si uvedomil, že Diane is my spirit animal.4.5*.

• 1.12.2019  11:02
    Variations (1998)

Holy shit! Ten kto trochu sleduje experimentálny film asi vie, že Nathaniel Dorsky je jedno z jeho najvýraznejších mien, a zároveň je tento tvorca striktne proti digitalizácii jeho filmov. Nikdy by som si nebol pomyslel, že sa dočkám toho momentu, že si budem môcť pozrieť jeho film. Napriek tomu sa tak stalo, a aj keď nejde o príliš dobrý transfer, moja zvedavosť zvíťazila a film som si pozrel. Na moje prekvapenie som neostal sklamaný - obrazy sú poetické, intuitívne a krásne. Ostáva len dúfať, že tento dnes už legendárny tvorca zmení pohľad na digitalizáciu, a posnaží sa jedného dňa o nejaký oficiálny transfer v kvalite, ktorá by bola adekvátna pre tento typ diela. Čakal som dlho, a neodišiel som sklamaný. 4.5*.

• 26.11.2019  14:02

Mám z tohto filmu rozporuplné pocity. Na jednej strane je tu skvelá audiovizuálna stránka na čele s vynikajúcou mizanscénou a kamerou spolu s parádným použitím farieb. Jednotlivé scény sú často silné, a aj keď je príbeh relatívne neobyčajný, divák dokáže do veľkej miery predvídať ako sa vyvinie, čo výnimočne pokladám za pozitívum, nakoľko mi príde že je to dôsledok precíznej (aj keď pomerne neoriginálnej) réžie ktorá dokáže diváka dostať tam kam potrebuje. Na druhej strane, príliš sa tu tlačí na pílu, a jednotlivé scény sú často emocionálne vyhrotené ďaleko za hranicu toho čo mi príde nemanipulatívne a primerané. V dôsledku toho som sa neraz pri filme prichytil, ako ma napadlo, že ide o skvele natočený torture porn. Čo niekomu možno vyhovuje, ale mne až tak nie. Napriek tomu sa nedá ubrániť pocitu, že Balagov je nádejný filmár, obzvlášť v kontexte toho, že má iba 28 rokov (sick!). Nabudúce by som ale poprosil niečo trochu viac subtle, nepotrebujem dostávať päsťou do tváre v každom druhom zábere. 3.5*.

• 24.11.2019  17:15
    Naše planeta (TV seriál) (2019)

Ak sa niekedy stanem vegánom, pravdepodobne za to bude môcť Attenborough a tím ľudí okolo neho.

• 14.7.2019  14:56

Silné obrazy, ale celý film mi príde zle zostrihaný a nedosahujúci svojho potenciálu vyplývajúceho z námetu a vizuálnej kvality. Premárnená šanca. Kvôli tým obrazom sa to ale oplatí vidieť.

• 9.4.2019  10:34
    Dead Leaves (2004)

Jeden z najlepších snímkov ilustrujúcich hlboké prepojenie média komiksu a filmu. Šialená jazda, ktorá sa nezastaví ani na chvíľu. Úplná bomba.

• 9.4.2019  10:28

Keby film nezatne nakonci do živého, musel by som dať 3 hviezdičky. Bol to dobrý krok. Napriek rôznym nedostatkom som sa však bavil celý čas. 3.5*.

• 17.3.2019  11:12
    Batman Ninja (2018)

Uspeje to skôr ako fanfiction pre milovníkov Batmana a anime. Ako film je to pomerne žalostné. Ale ja mám Batmana aj anime rád, takže sa to dalo dopozerať.

• 2.3.2019  10:19
    Opus (2005)

Jedna hviezdička za to, že mi to príde tak dementné, až som sa zasmial.

• 21.2.2019  09:18

Ikonická séria reklám, ktorá nemá obdobu.

• 19.2.2019  11:00

Čo sa týka filmov zameriavajúcich sa na tvorbu konkrétneho umelca, je toto rozhodne jeden z tých lepších čo som videl. Prezentuje sa tu výtvarník Majorie Cameron, do soundtracku, ktorý vkusne dotvára dianie na obrazovke. Samotným obrazom predchádza krátke intro pri ktorom sme kreatívne dopravený do sveta Cameronovej imaginácie. Ak sa vám výjavy tohto maliara čo i len trochu páčia, bude vás tento film baviť. Pekná vec.

• 15.2.2019  23:53

Poetický náhľad do života komunity v Hale County, ktorý mi neraz dal spomenúť na Khalika Allaha (je ako prvý uvedený aj v Special Thanks v titulkoch, naviac RaMell Ross je tiež pôvodne fotograf). Selekcia a usporiadanie záberov je intuitívne, v každom sa dá nájsť niečo zaujímavé. Ak by to bolo natočené na film miesto digitálu, zvažoval by som 5 hviezd, ale to je osobná preferencia. Zaujímavosť: Apichatpong Weerasethakul je v titulkoch uvedený ako kreatívny poradca.

• 6.2.2019  19:30
    Ultra pulpe (2018)

Mandicova tvorba je tak odlišná od väčšiny súčasnej produkcie, že mi neostáva nič iné len mať otvorenú hubu. Iste, je to prázdne a sebestredné o ničom vypovedajúce štýlové cvičenie. Je tu však prítomná sloboda a hravosť, ktorá je v súčasnej strnulej dobe osviežujúca a vytvára niečo špeciálne. Pre mnohých to bude len ukážka "umenia pre umenie", pre mňa je však v tej experimentácií duša, hoci je to "pokleslé a stupídne". Možno aj to sa mi páči. Verím, že Mandico vie s čím ide na trh, ale verí, že niekto v tom nájde potešenie a radosť. Nie je to asi až tak dobré ako jeho celovečerný debut Wild Boys, hoci je to podobne obsiahle v rôznych inšpiráciach. 80. roky, pulp sci-fi, b-čkové filmy, filmy o filme, Cronenbergovská telesnosť, a milión ďalších vecí zmiešaných v hrnci, ktorý síce nedáva zmysel, ale mne chutil.

• 5.2.2019  23:17
    Spider (1979)

Odpad som nedal len z úcty k avantgarde :)

• 4.2.2019  12:34
    By the Kiss (2006)

Skvelý kraťas s podareným konceptom a dobrým spracovaním. Jedna z najlepších vecí čo som od Yanna Gonzaleza videl, aj keď štýlovo úplne odlišná od jeho neskoršej tvorby, spoločné je tu asi len M83.

• 3.2.2019  19:07
    Ostrovy (2017)

Pri pozeraní filmov Yanna Gonzaleza mám zriedkakedy pocit, že ide o vyzreté a kvalitné diela ktoré by si zaslúžili viac ako štyri hviezdičky, ale napriek tomu ostávam očarený nad jeho víziou, ktorá naberá s každým zhliadnutým dielom jasnejšie kontúry. Les îles je skvelou kombináciou rôznych motívov a postupov ktoré som videl v jeho predošlých dielach. Stále je možnosť posúvať sa ďalej, a začínam cítiť, že režisér v kariéra dosiahol určitého bodu zrelosti, a tak očakávam s nádejou jeho ďalšie dielo, ktoré by snáď ten punc skvelého filmu mohlo mať.

• 3.2.2019  09:54
    Short Stay (2016)

Už po tom ako som zhliadol môj prvý krátky film od Teda Fendta (Going out), tušil som, že to nebude len ďalší z rady amerických nezávislých filmárov. A s každým ďalším kraťasom sa mi to potvrdzovalo. Short stay je jeho celovečerný debut, ktorý naďalej rozvíja svet a režíjný štýl nastolený v jeho krátkometrážnych filmoch. Netreba tu hľadať silný alebo zaujímavý príbeh, ide predovšetkým o unikátny štýl budovaný viacerými prostriedkami. Film rozpráva o krátkom pobyte Mikea v byte jeho známeho ktorý odišiel na pár mesiacov do Poľska. Rozprávanie je úplne oddramatizované, čo dosahuje režisér viacerými spôsobmi - predovšetkým však začlenením dialógov ktoré vlastne ani nie sú dialógy. Ide o najmenšie možné výmeny slov, ktoré dvaja ľudia medzi sebou môžu mať. Aktéri filmu sú v podstate všetci neherci, a tak toto štýlové rozhodnutie nielen pôsobí zaujímavo ale aj dáva zmysel. Sám režisér povedal - the details that never make it into movies, that’s what I want to try to include more of. - a skutočne - film pôsobí ako zložený zo scén, ktoré by iní režiséri do filmov nikdy nezačlenili. Zábery sú často ustrihnuté v momente kedy by sa v iných filmoch niečo stalo, dialógy nikdy neprekročia hranicu zdeľovania esenciálnych informácií pre postavy. Tie nie sú ničím výnimočné, a prostredie filmu taktiež. Mike stretáva rôzne postavičky zo svojho okolia, a neprežíva s nimi nič zaujímavé. Dramatickým vrcholom filmu je peňaženka nájdená na chodníku. Pomocou tohto prístupu sa napriek tomu režisérovi podarí vybudovať zopár vtipných momentov, humor je tu suchý a zriedkavý, ale prítomný. Film sa odohráva v tom istom svete, a s tými istými postavami ako predošlé Fendtove krátke filmy, ktorých udalosti sú dokonca v jeden moment vo filme spomenuté. To všetko je natočené na zrnitejší film, ktorý dodáva filmovým farbám dušu, a podporuje celkovú civilnosť a nezávislosť filmu. Nič sa tu neudeje, no je to natočené unikátnym spôsobom, ktorý ma fascinuje, a teším sa na to kde sa režisérova tvorba bude ďalej uberať. Naviac to má skvelé tempo a minutáž, film sa vôbec nevlečie, práve naopak. Hoci by to tak mohlo na prvý pohľad pôsobiť, rozhodne nejde o neschopného režiséra, a všetky rozhodnutia ktoré robia film "nudným a o ničom" sú vedomé. Režisér je premietačom vo Film society of Lincoln Ćenter, pravidelne vytvára titulky k raritným francúzskym filmom, prekladá texty francúzskych klasikov (Godard, Rohmer, Moullet) a aby mohol titulkovať niektoré filmy od dua Straub a Huillet, naučil sa po Nemecky. Rozhodne nejde len tak o hociakého režiséra, a myslím si, že v budúcnosti bude o ňom ešte počuť. Toto je totiž americký nezávislý film v tej najčistšej podobe.

• 31.1.2019  10:13
    Ada Kaleh (2018)

Pekné svetlo, ten moment keď zlatistý opar slnka zvonku zasiahne izbu, a človek má chuť si nachvíločku zdriemnuť, s otvoreným oknom počúvať ruch exteriéru a postupne sa prepadať do snov. Ten najkrajší druh poobedia.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12