Z očí do očí (2005)

Chvílemi nadprůměrný film. Film dokumentuje část historie stále trvajícího zoufalého pátrání některých vědců po nalezení mezičlánku mezi člověkem a opicí. Pygmejové mají dnes své poslavení mezi lidskou rasou jisté, ale zde byli dva z nich podrobeni skutečně obludnému výzkumu skupiny tří ambiciózních badetelů. Film je docela slušnou ilustrací toho, že vědci nemají k šílenství často daleko, zvlášť když opotřebujíí na své dálnici vedoucí k úspěchu a slávě brzdy zvané svědomí, sebereflexe, soucit a úctu k pravdě a druhým. Nikdo z bílé rasy zde není po celou dobu trvání filmu zcela v právu a při smyslech, ale alespoň někteří zúčastnění přijdou v průběhu k rozumu. Film je opravdu kostýmní podívanou s potencionálně silnou myšlenkou, ale vše je příliš zředěno v složitém vývoji tahanic okolo toho, kdo bude na párku "divochů" vydělávat a trochu se tak ztrácí jednotící myšlenka. Postavy, ač skvěle obsazené, jsou napsány zmatečně a jejich jednání často nedává smysl. V jedné chvíli se tito badatelé ostýchají prohlédnout gynekologicky mladou pygmejku, ale jinak s ní neváhají jednat jako s opicí nebo kanárkem. Udivující byl i poměrně chatrně vystavění vztah mezi Jamiem a Pygmeji, jeho vzrůstající pochybnosti a rozkol s přáteli. Scénář by potřeboval učesat a film prostříhat.

Ratatouille (2007)

Není mnoho věcí na kterých se lidé shodnou tak jistě, jako že krysy a jiní hlodavci s podobným brr-chlupatým ocasem nemají v kuchyni co dělat. Bořit tak hluboce zakořeněnou (a popravdě oprávněně vybudovanou) představu je opravdu obtížné zadání, o které by si méně schopní tvůrci prostě vylámali zuby. Ale i já jsem kryse fandila a s jistým hlubokým, hlubokým nádechem jsem polka i tu kuchyň plnou krysích kuchtíků. Děti se bavily a já jsem tleskala vtipnému příběhu, přesvědčivě zachycenému francouzskému šarmu (dotaženému i v odkoukaných charakteristických gestech), krásné galerii povat a kupodivu i kouzelně uvěřitelnému konci (překvapení). Naprosté vítězství krys a gurmánů.

Svatba ve třech (2005)

Na komedii mi to připadalo smutné - v celkovém dopadu. Na studii této zapeklité situace, to nešlo do hloubky. Některé scény byly velmi milé, hlavní dvě herečky velmi sympatické (ale tak trochu dvojčata). Když to ale srovnám s Láskou nebeskou.....Není to špatný film, splnil co chtěl, ale přišlo mi to trochu moc snaživé a tak zdravě moderní.

Tajemství slov (2005)

Když vám někdo vypráví příběh, který byste ani vy ani já nevydrželi, nepřežili, jak ho jde ohodnotit. Ze začátku jsem se bála, jestli to nebude film jen o takové té městské neuróze a podivnosti, ale vzalo mi to dech.

Kříž u potoka (1937)

Filmová verze knihy z cyklu ještědských románů Karolíny Světlé. Všechny základní prvky románu jsou zde ponechány. Jiřina Štěpničková jako Evička z mlýna, která se rozhodla zlomit kletbu rodu Potockých, která určila, že žádné manželstí v tom rodě nevydrží déle než rok. Její cesta neustálé pokory, věrnosti, lásky a oběti je dnes možná málo pochopitelná a atraktivní. Zde se ale také úplně nepodařilo postihnout křehkou literární motivaci hlavní hrdinky, která svého Štěpána má spíše ráda, že si ho sama zvolila než že by ho skutečně milovala, což se jí také stane osudným. Jiřina Štěpničková pro mě ale měla něco, čemu jsem věřila i když hrála rozmazlenou salóní krásku, nebo selku nebo i tu, co přivedla žebráka na mizinu.

Království nebeské (2005)

Škoda. Mám pocit, že pokud by Baliana hrál někdo věrohodnější než Orlando Bloom, tak by příběh fungoval lépe. Některé scény byly úžasné a Jeremy Irons a Edward Norton, ale chvílemi i Eva Green film táhli nahoru od průměrného historického velkofilmu s nedotaženým scénářem k velkému příběhu a v prodloužené verzi se mi to potvrdilo. Podle mě ten film potopil Bloom a scénář jen napůl přešitý na jeho parametry. Jako Legolase ho beru, ale jinak jeho popularitu nechápu - k opravdovému herci hlavních rolí má dost daleko.

Faunův labyrint (2006)

Část filmu jsem byla schovaná někde pod sedačkou, ale to co jsem vyděla bylo úchvatné. Děsivá pohádka prolínající se s hrůznou realitou válečného Španělska v nádherném vizuálním kabátku a s líbeznou muzikou.

Uvolněte se, prosím (2004) (pořad)

Patří to k tomu lepšímu a inteligentnějšímu z produkce České televize, ale někdy mě Kraus štve. Většinou mě ale prostě jen baví. On má takový zmačkaný, zubatý úsměv a když se mu smějí i oči, tak vím, že mu nejde jen o peníze.

Účastníci zájezdu (2006)

Pokud bych film hodnotila celkově - ne jen jako sérii vtipných výstupů, pak bych musela shledat, že to nepatří k nejlepším našim komediím jako jsou Na samotě u lesa, Vrchní prchni apod. a musela bych ve svém hodnocen hodněí ubrat,... ale tak dobře se mi na to kouká a tak se bavím sérií scének a figurek, že musím uznat, že tvůrci měli šťastnou ruku a sáhli do tématu, které má nevyčerpatelnou zásobu humoru a pro český "turistický" národ se opravdu může stát kultovní záležitostí. Hraje zde řada mých oblíbenců, kteří mají lví podíl na "neurputném" a civilním podání této komedie a kde se film ocitá mimo mou míru vkusu, tam je to dáno spíše autorem předlohy (a jeho oblibou témat zastydlé puberty), protože opravdu Viewegha jinak nemusím.

Řek Zorba (1964)

Nádherný film, který ukazuje tu nejpěknější i nejhnusnější stránku lidké povahy, která je nejednou schovaná v jedné lidké bytosti. Scéna tance i kamenování stejně silná i charakteristická.