Galaxy Quest (1999)

Ne, fakt to nebudu říkat! Už bych jen opakoval tisíckrát vyřčené! Ne, prostě to nebudu říkat! Uff, tak dobře: "Při Grabtharově kladivu..." ;-) Úžasná komediální pocta především Star Treku. Kdysi dávno, před skoro dvaceti lety, jsem viděl a zapomenul (nejsem Trekkie). Pak v průběhu let viděl a připomenul a nakonec nyní viděl a komentuji. Všichni herci jsou skvělí ale Tima Allena (ne až tak kupodivu) zastiňuje nejenom famozní Alan Rickman, ale i naivní a neméně skvělá Sigourney Weaver. O kvalitě filmu ale svědčí (alespoň pro mě) to, že když jsem si film pustil, řekl jsem si, že musím vypnout PC monitor stojící hned vedle plazmy, aby mě nerušil při sledování filmu... ...A za hodinu a tři čtvrtě, když jsem koukal na závěrečné titulky jsem si uvědomil, že ten monitor furt jede a svítil celý film - a mě to vůbec nevadilo a vůbec jsem si toho nevšiml! Za toto vtažení do děje přidávám jednu hvězdu na celkových 5.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Film na mě působil spíš jako pilot nějakého dobrého seriálu. Výtečně načrtnuté postavy, jenž ale nemají možnost se plně rozvinout a jejich charakter je vždy jen nakousnut a rozhodně není celý. Viz např. postava Sama Rockwela, která prochází v průběhu filmu (a hlavně k jeho konci) asi největší změnou z hlediska diváka. Ja až s podivem, jak postava, ke které chováte odpor, na konci filmu může působit zcela jinak. A ten závěr - no, jak říkám, buďto pilot k seriálu (dovedu si ho představit s tiráží - "Bývalý policista společně s matkou které znásilnili a zabili dceru na krvavé cestě za spravedlností pro ty, jimž ji policie nedokáže poskytnout...") nebo artový film, čímž nejspíše i je.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Dějově ploché, nevýrazné postavy, logické nesmysly. Ale..., i přes tyto "drobné" nedostatky umí film kurevsky dobře pobavit. Nádherná příroda tropického ostrova (pro středoevropana rozhodně), digitální Kong na velmi slušné úrovni a solidně zpracované bitky Konga vs cokoliv. Je pravda, že S.L.Jackson byl jeden z mála herců, kteří mi nepadli do role, chtělo to lepšího "záporáka". Nicméně když na jednu stranu vah dám všechny nedostatky a na druhou ryzí blockbusterovskou zábavu, vychýlí se jazýčky vah přece jen výrazněji do plusu. Za mě minimálně 75%.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Hlavně v tomto filmu nikdo nehledejte spojitosti s původním geniálním Jumanji. Toto je moderní akční digitální splácanina pro náctileté a s tajemností a mystičnem původního filmu nemá nic společného. Navíc ten digitál z těch zvířat přímo čiší, nečekejte rozhodně něco jako v Knize džunglí. Nicméně podívat se na to lze a má to v pár okamžicích i světlé chvilky - jen člověk opravdu musí úplně vypnout mozek a obrnit se proti některým vyloženým nesmyslům. Bohužel průměr, který se rozhodně klasikou, na rozdíl od svého předchůdce, nestane.

Wind River (2017)

Výborný thriler, který trpí ovšem jednou velkou/malou vadou. Pokud jste dostatečně pozorní, dokážete pointu odhalit daleko dříve, než se sama, a dost názorně, ve filmu objeví. Nicméně ani to nevede k tomu, že byste si film nemohli užít. Jeremy Renner zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a je jasné, že máme zaděláno na dalšího kvalitního charatkerního herce, díkybohu. Teď jen aby se zbavil stigmata Avengers... Elizabeth Olsen ze ním nikterak nezaostává, ale co si budeme namlouvat, je stále v Jeremyho stínu. U Grahama Greene už člověk jen vzdychne, jak ten čas letí a vzpomene, chtě nechtě, na Mevericka (tedy alespoň já vzpomenul na čtvrt století starý film - jo, nikdo z nás nemládne...).

Dunkerk (2017)

Nemohu si pomoct, ale Počátek byl zřejmě zároveň Nolanův konec (rozuměj vrchol). Protože každý jeho další film je pro mě plytčejší a slabší. Snaha o dramatičnost pomocí několika časových rovin zde nemá, krom prvotního zmatení diváka, žádný dopad, postavy a jejich osudy mě příliš nechytly a kdyby jakákoliv z "hlavních" postav v průběhu nebo ke konci filmu zemřela, asi by mi to bylo vcelku i jedno. A to je špatně! Co se týče hudby, tak subwoofer duněl daleko víc než u posledního Thora nebo druhých Strážců galaxie - což možná pochopím u výbuchů leteckých pum, ale ne u hudby! Zde se imho ani Hans Zimmer příliš nevyznamenal a nemohu říct, že bych si kromě hluku druhý den vybavoval jakýkoliv hudební motiv. Slabé čtyři a pokud to takto půjde dál, obávám se, že u příštího Nolanova filmu už to bude pouze za tři.

Podraz (1973)

Scénář - 100% Herecké výkony - 100% Hudba - 100%... a tak by se dalo pokračovat. Dnes už legendární film oplývá ve své druhé polovině několika zajímavými zvraty a překvapeními (včetně geniálního závěrečného) - co bych dal za to moci je zapomenout a znovu na film koukat s takovým tím občasným - WTF?! Nicméně přesto, že člověk všechny twisty už zná, stále si dokáži film užít. Zasloužených 5.

Thor: Ragnarok (2017)

Tohle je trochu jiný pětihvězdičkový film. Nebude vybízet k meditačním či filozofickým otázkám, nad nimiž by moudří mužové mohli dumat stovky let. Nebude předkládat otázky, jejichž odpovědi nikdo nezná. Nebude... a dost. Tento film bude především bavit - a to hlavně ty, kteří umí občas všechno to smrtelně vážné hodit za hlavu a vyčistit si ji zábavou. A vzhledem k tomu, že tento film mě (neuvěřitelně) bavil po celou jeho stopáž a vzhledem k tomu, že jsem se u něj několikrát od srdce zasmál, zaslouží si adekvátní ocenění. Je spousta jiných silných a dojemných filmů, kterým jsem také dal 5 hvězd. Ale u některých z nich vím, že si je už nikdy nepustím. T:R si jistě v následujících letech pustím ještě mnohokrát, vždy, když si budu chtít vyčistit hlavu od starostí běžného dne a dobře se pobavit.

Coco (2017)

Pořád jsem si říkal, kde je ten slzopád, o kterém se tu spousta recenzentů zmiňuje, ale když došlo ve finále na podání "oné písně" "té osobě", tak jsem prostě taky neudržel emoce na uzdě a uronil kroupu (27.2.2018, -20°C). Pixar prostě umí a až na občasné přešlapy jako Cars 2 ap. je to prostě opravdu zhmotněná továrna na sny - a to tom pozitivním slova smyslu. Zamyšlení pragmatika - odpusťte bezcitnou logiku - jistě se najde velká spousta lidí kteří uctívají (a uctívat budou i v budoucnu) spoustu lidí typu Hitler, Stalin, Mao Ce-tung, Pol Pot, atd... Podle logiky filmu tedy budou žít tyto postavy v zemi mrtvých daleko déle než ty postavy, co jako rodiny (nebo singles), prostě měli třebas jen smůlu na neplodnost, nehledě na to jak dobří lidé to byli...

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Už po shlédnutí filmu Hodejegerne mi bylo jasné, že proniknout do tajů severského černého humoru je pro našince velmi těžké a film Kraftidioten (byť o něco slabší jak prvně jmenovaný) to jen potvrdil. Absolutně netuším do jakého žánru film zařadit (tedy mimo styl "severské filmy"). Je to totiž mix tragédie, černé komedie, vyvražďovačky a asi i pár dalších. Každopádně jsem se ale nenudil, a to ani v občas pozvolnějších pasážích v druhé půli filmu.