Dnes neumírej (2002)

Severní Korea, diamanty a Bond, jehož záchrana z úvodní akce bude tentokrát trvat celé měsíce a navíc na ni sám nebude mít vliv. Něco takového nezní vůbec špatně a alespoň první "usedlejší" polovina se toho naštěstí drží. Usedlejší, na více dřívějších filmů odkazující, zkrátka bondovka klasičtějšího střihu, do niž se především v této části vrací i humor, který pro Brosnanovu éru nebyl zrovna typický. Některé odkazy potěší méně, některé více a to i přesto, že Ursula je opravdu jen jedna. Jenže druhá polovina nabírá více směru Moonrakera, nechybí družice s devastujícím paprskem a Bond jezdí v Aston Martin Predator Edition. Tohle v té době moderní pojetí tomu prostě nesedí. Navíc CGI stránka je doslova příšerná a o mnoho líp na tom především v akčních pasážích není ani kamera... Krásně (hnusně) se to obojí protne v šíleně přepáleném finále. 50%

Noc hrůzy (1985)

Vyjít se sousedy je někdy složité, vůbec když jimi jsou člověk co bývá přes den na pracovní cestě a jeho osobní truhlář, zabývající se zřejmě především výrobou rakví, co se dají uzamknout zevnitř. Žánrovka, která kdyby měla k hodině a půl, byl by to ideál. Naštěstí jsou tu parádní masky, soundtrack a hlavně postavy jako Evil Ed, Amy (jenž si projde neskutečnou proměnou), Jerry odvedle a hlavně Vincent P. se svým pořadem. Prostě vyvážený mix hororu, komedie a pocty žánru jako celku. 70%

Důkaz (2005)

I přes smutnější téma velmi příjemná příběhová skládačka, ve které se to snad i díky matematice s city nepřehání. Z hvězdného obsazení nejvíce zaujme Gwyneth Paltrow, která prakticky nesleze z plátna a všechny své stavy hraje výborně. Nezapomenu na vzhledem k ostatnímu dění až poklidnou smuteční řeč. Tolik pravdy v několika málo slovech! 75%

Mizerové navždy (2020)

Je to hodně barevné, myšleno film, stále to hraje, myšleno soundtrack, má to zpomalovačky, ale i zrychlovačky. Zkrátka devadesátky jak vyšité, v akčních scénách ovšem bez dravosti Michaela Baye. Nevadí, špatné rozhodně nejsou, jenom se tolik nevryjí do paměti. Naopak Will Smith a Martin Lawrence tohle zvládají více než obstojně, kecá jim to neskutečně, jako by ani neuběhlo těch let. Zákaz kecání by měl naopak platit pro téměř celé Ammo, když už tu tenhle nesmysl musel vůbec být. Závěrečná pointa a dění kolem ní je něčím jako sebeparodií? Zřejmě. Spojení mexické telenovely a úryvku ze Star Wars? Ale jo, proč ne. 70%

Opravdová kuráž (2010)

Mattie by mě svou opravdovou kuráží o účasti na akci přesvědčila hned v té dřevěné budce. Není se proto čemu divit, že ostatní výborně napsané a zahrané postavy (Cogburn, Lucky Ned!) zůstávají v těsném závěsu za jejím skvostně vyjednaným poníkem. Žádná westernová idylka se nekoná, nebezpečí, špína a prach jsou všudypřítomné. Doba, ve které to děti nemají snadné, vůbec ty indiánské. A také doba, ve které je v případě zájmu o pohřeb dobré si rozmyslet, v jakém ročním období zemřete. Coeni i z těchto "detailů" tvoří naprosto pohlcující atmosféru, na niž má zásadní díl i chemie mezi postavami. Okolí Mattie na ni má mnoho času, jenže ono to funguje i v případě bandy Lucky Neda, na té malé ploše snad dvakrát tolik. A dokonce i v konfrontacích, Cogburn proti zbytku bandy... Nejen v této fantasticky natočené scéně zamrzí, že tu Barry Pepper nemohl mít více prostoru, sedlo mu to neskutečně. Přestřelka je vrcholem jak se patří, výstřel po ní taktéž, zbytek mohl klidně zůstat nedořešen. 85%

Mělčiny (2016)

Než Blake usedne na kámen, působí to vlastně dost nadějně. Kamera se snaží o docela fajn záběry, hudba jí v tom pomáhá a pod vodou číhá všudypřítomné, ještě neviditelné nebezpečí. Nebylo by na škodu, kdyby se u tmy a občasného mihnutí zůstalo déle, nejlépe do úplného závěru. Tak se ale samozřejmě nestane a žralok je po svém odhalení méně zajímavý, než bezejmenný racek, jemuž by slušelo jméno Wilson. Druhá polovina a hlavně závěr navíc veškerý sympatický děj vystřelí kamsi do vod tornáda... Jo, v této sérii by byl závěr parádní, tady je to docela škoda. 60%

Jeden svět nestačí (1999)

Zajímalo by mě, jaké další vychytávky potřeboval ten údajně nedokončený Batmobile, který si Q konstruoval na důchod a Bond mu ho kompletně zrušil. Samozřejmě podstatně více utrpí okolí úvodní honičky, na stole nezůstane ani ten poslední ubrus. Sice tyto velkolepé destrukce nevyhledávám, ale v tomto případě je třeba říct, že honička motorových člunů je tou nejlepší akční scénou a vlastně by byla i nejlepší scénou, nebýt mladíka (samotný John Cleese), kterého si vychoval Q. Desmond Llewelyn se tímto zasloužil o povedený odchod do důchodu, žel velmi krátkého. Akce je prakticky nepřetržitá, ale mimo úvodní scénu už působí dost nedotaženě. Příjemným oddechem jsou části se solidně hrající Sophie Marceau, naopak Denise Richards se nedá věřit ani to mokré tričko, ale pro to tu stejně není. Tedy takhle, pro mokré tričko tu samozřejmě je, pro špičkové herectví nikoliv. Nejvíc zvědavý jsem byl ale na Renarda, superpadoucha, co dokáže... no, udržet žhavý kámen. Robert Carlyle tady nemá příliš co hrát, Renard zůstává největším zklamáním a je trestuhodně nevyužit. 60%

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Pitomý porno v prologu a následné zúčtování s národem (národy) a covidem, ve třech kapitolách. V té první kamera pronásleduje hlavní hrdinku v ulicích Bukureště, aby vždy ke konci záběru svůj pohled zaměřila na něco úplně jiného, pro příběh nedůležitého... alespoň se to tak může zprvu zdát. Často jsou to zničené domy, hyzdící reklamy, auta (ta doslova promlouvají) a s těmi související lidé, zkrátka život ve velkoměstě. Právě o ten jde v této kapitole především. Druhá kapitola, jiný film, režisérovo hlavní zúčtování. Z větší části zajímavé, přesto velmi dlouhé a hlavní dění docela rušící, takové "pásmo reklam". Třetí a nejsilnější kapitola, zúčtování s učitelkou, případně rodiči, ve třech závěrech. Výborná konverzačka, která ještě podtrhuje to, co je už nějakou dobu jasné, o žádné pitomé porno tu vlastně vůbec nejde. Panoptikum pokrytectví, jemuž ten třetí závěr sluší snad nejvíce. 65%

Pochyby (2008)

Výborně napsáno, výborně odvyprávěno, divák do poslední chvíle cítí jen pochyby. Nakonec nejen do poslední chvíle, ještě dlouho při filmovém doznívání. A také skvěle zahráno, obzvlášť hlavní herecká dvojice je fantastická! Jejich společná závěrečná scéna rozhovoru v kanceláři, je tím nejlepším možným vrcholem. Nikdo to hold nemá snadné, když se někomu znelíbí. 80%

Mission: Impossible III (2006)

Králičí pracka mi přišla jako něco, co se mohlo objevit v Rychlých šípech. Nakonec on i Ethan je povahově takový Mirek... Ale ne, nepodobá se to Rychlým šípům, mnohem blíže má trojka k Bourneovi, naštěstí v mezích dobré inspirace. Tohle spojení napadne díky kameře hned v úvodu, právě její pojetí na zmíněnou sérii odkazuje nejvíce, ale stále v mezích. Dává akci ještě větší spád, přesto není tak detailní a má více statických momentů. Navázat by se dalo i na děj, ten sice naopak nenabídne nic převratného, ale v rámci žánru stačí, jde tu přeci jen především o akci a tak to mělo zůstat. Líbí se mi, že je dění v rámci série uvěřitelnější, nelíbí se mi, že je k postavě Ethana tolik osobní. Nebo takhle, nevadilo by to, kdybych to mohl Tomu Cruiseovi aspoň trochu věřit. což jde jen s těží. To naopak Philip Seymour Hoffman je hned od úvodní scény záporákem na svém místě. Ta je nakonec i díky němu jednou z nejlepších, následovat by potom mohlo několik akčních. Zkrátka akce se povedla, ale nechybí ani humor v podobě baseballového trenažéru, nebo klasicky italské hádky. 80%