• Krátkometrážní

Lesní žal (2023) (TV film)

Byl jsem na předpremiéře u nás ve školní knihovně kdysi minulý rok s paní Taláčkovou, která dokument uvedla a sdělila záměr, s jakým byl natočen. Bál jsem se, že se bude jednat o další z mnoha eko-kravin, které jsou k vidění snad všude a jen člověka otravují a odrazují. Na promítání jsem se ocitl čirou náhodou, kdy jsem čekal na bráchu na lavičce před knihovnou a potkala mě paní Taláčková, takže jsem byl do celého dění tak trochu spontánně vhozen (ale v dobrém slova smyslu). Posadil jsem se tedy na židli, uchopil do ruky neslazený čaj, který jsme dostali, a strávil takto dobu promítání. Na konci jsme o dokumentu všichni zúčastnění nějakou dobu debatovali, a já mohl s klidem říct, že to byl za mě vskutku zdařilý dokument, u něhož jsem rád, že i poputuje do České televize. Taky jsem pochválil stavbu celého vyprávění od Přišel kůrovec, les je zničen přes Jdeme to napravit až po Člověče, pouč se. Samozřejmě jsem pochválil rovněž kameru, výpovědi dětí atd... A nyní po roce hodnotím dokument i zde, na ČSFD, kdy je hodnocení odemčené, a všem - ekologům, neekologům - vřele doporučuju. Vyhodnocení: Letošní podzim jsem dokonce dělal k upoutávce Lesního žalu ve škole tousty a zasloužil si tímto svým počinem přezdívku Tousťák, kterou na mě děcka z osmiletka volaj na chodbě nebo celkově, kde mě potkaj😂

Noční útok (2018)

Ty dvě nudný hodiny angličtiny dokázaly ale divy - napsat 9 recenzí! Forrest Gump se mi nelíbí, a tak budu svůj čas raději věnovat něčemu užitečnějšímu. Noční útok bylo doporučení mámy, které tolik nevyšlo. Na rozdíl od Till Death nebo podobných filmů na jednom místě nebo třeba home-invasion filmů jako je jedna povídka ze Southbound se Noční útok nesnaží o přidanou hodnotu nebo nějaké originální směry (jedna střelba se najít dá, ale to je vše). Záporáci nejsou moc zajímaví, nepřijdou mi ani tolik vychytralí a jejich konfrontace diváka moc neupoutá. Pár hlášek padne, ale působí to násilně vecpaně. Vyhodnocení: Dobrý pro ty, kteří nejsou obeznámeni home-invasion, jinak nezajímavá tuctovka

Živí mrtví: Počátek konce - Série 5 (2019) (série)

Po nevydařeném konci 4. série jsem doufal, že dostaneme aspoň zajímavý úvod, ale další skok v čase mě už skutečně vytočil. Mohli by to konečně přestat dělat a namísto toho by se mohli pokusit navázat něčím dobrým. Každopádně spíš tuhle recenzi využiju jako takové odložiště svého názoru na to, kam se FTWD dostalo, takže bacha, přijdou spoilery. Ale mělo by být logické, že v každé následující sérii budou uživatelé reagovat na tu předchozí. Zabití Madison a Nicka byla ta nejhorší chyba, kterou kdy tento seriál udělal. Nejen, že zabili nejlepší postavy seriálu a přišli jsme tak o skoro celou rodinu Clarkových (!), ale dokonce se ústřední postavou stal Morgan?! Opravdu, nebudu se tu nad tím štvát tisíci slovy, ale stejně se k tomu vyjádřím. Dave Erickson, který psal scénář k prvním třem sériím se musí tlouct hlavou o stůl. Co s tímhle provedli, by on nedopustil. Četl jsem jeden rozhovor, kde na otázku, koho by nechtěl vidět zemřít, odpověděl rodinu Clarkových. Ale že ani nevidí důvod, proč by je nový scenáristé měli chtít zabít. Doslova tohle. Odkaz na článek: www.tvguide.com/news/fear-the-walking-dead-dave-erickson-season-3/ . Ještě k tomu dostal Nick tak nedůstojnou smrt. A hlavně je obojí načasování více než nehorázné! A teď k Morganovi a dalším vedlejším postavám. Ono samo o sobě by nevadilo, kdyby se Morgan a banda přidali k Alicie, Victorovi a Lucianě jakožto vedlejší postavy, ale ten fakt, že jsou dokonce podstatnější a přebrali i hlavní úlohu Alicie mi nedá spát. Navíc ani jeden z nich nemá lepší charakter nebo backstory (když už tak John nebo Morgan, ale to neznamená, že se stanou hlavními postavami). Štvu se nad tím pořád a pořád dokola a mohl bych o tom napsat text dlouhý několik stránek, ale nemá to cenu. Samotná 5. série je dějově hrozně plochá. Doslova půlku série řešíme to, jak se postavy dostanou z krajiny, kam se samy uvrhly a to je vše?! Aby se pak vrátili zpět a dělo se zase velké nic. Aspoň Grace a ty děcka za něco stály, ale to úplně nestačí. A ten horkovzdušný balón byl už jen výsměch. Filozofie hrdinů, kdy pouze pomáhají a bezmozkovitě se tím všichni řídí, víc než dost lezla na nervy. Až konečně ke konci dorazí nový záporák, který má konečně koule a zdá se, že Alicie, pardon, Morganovi a jeho partě pořádně zavaří. Každopádně crossover s Morganem a celkově s celým TWD a jeho vizuálem a kamerou byl tím nejblbějším počinem vůbec. Vyhodnocení: Tak snad se dočkáme něčeho dobrého, když má 6. série 78 %

Vedlejší účinky (2013)

Lákání na Zmizelou teda vůbec nevyšlo. Tu jsem neviděl, ale každý ji chválí. Vraťme se ale zpět. Sice je tento film v pořádku a zajímal mě, po nějaké dobé mi ovšem přišlo, že ztratil svůj možný nádech a potenciál a nějak mě finální odhalení nedostalo. Jsou jiné kousky, kde propadnu v překvapení nebo mě zamrazí mnohem víc. Vyhodnocení: Tak schválně jaká bude ta světoznámá Zmizelá

Nadosmrti (2021)

Till Death jsem odvrhl s tím, že námět zní nelogicky a nezaslechl jsem nějaké lepší ohlasy. Ale opak je pravdou. Jedná se o film odehrávající se na jednom místě, takže trefa do černého, a k tomu to je napínavé po celou stopáž. Její nesnáze s pouty jsou logické a reálně vyřešené. Sám bych nenašel lepší a rychlejší způsob, jak to vyřešit, takže hejtit tuto logiku je opravdu mimo mísu. Líbí se mi úspěšné snahy tvůrců o vytvoření hloubky a prokreslenosti, přestože by se mohlo jednat o jednoduchý děj. Smrti jsou působivé a schovávání je velmi zdařilé. Střetnutí probíhá podle mých představ a i když si myslíte, že byly všechny karty vyloženy na stůl, ještě jedno eso pro zloděje manžel zanechal. Celkem souhlasím s tím, že by Megan Fox mohla emoce zahrát lépe, ale i tak je její výkon v pořádku a prostě se dívá na ni hezky. Vyhodnocení: Vzpomněl jsem si na No Exit, ze kterýho jsem měl podobný akční vibe

Stmívání (2008)

No jo, nemoc dělá divy :D. Teď vážně. Měl jsem chuť sáhnout po něčem kontroverznějším. Stmívání by samo o sobě tak špatné nebylo, ale je to nechtěně vtipné svou až moc velkou přirozeností (Bella uklouzne po ledě a spadne, rozhovory mezi ní a Edwardem…). Na druhou stranu je to někdy až rádoby tajemné, že to také působí trapnějším dojmem. A kamera, která se někdy nahodile točila dokola a dokola nebo zabírala zajímavé úhly mi také vykouzlila úsměv na tváři. Každopádně mě to celkem bavilo sledovat a když budu nemocnej příště třeba budu pokračovat. Vyhodnocení: Stejně jsem nepochopil důvod, proč je lepší hrát baseball před deštěm P.S. Nedávno jsme sledovali Stmívání v němčině a už rozumím, proč je to tak zábavný. Co scéna, musel jsem vyprsknout smíchy. Neskutečně mě to bavilo a musím doporučit Twilight sledovat jedině ve větším počtu lidí.

Kaleidoskop (2023) (seriál)

Zajímala mě kompozice, která funguje bez toho, abyste se dívali na seriál chronologicky. Ano funguje, ale zakládá se na často flashbacích nebo flashforwadech (když se to tak vezme), a to není divácky moc lákavé. Příběh moc nezaujal (byl to průměrný Netflix) a postavy byly vesměs průměrné (nejhorší byl rozhodně ten otravný agresivní komediant - takové postavy jsou nadržku). Nejlepší byl Ray v ústřední roli, ale jako celek mi to za pokračování ve sledování nestálo, a tak jsem po 3 nebo 4 dílech skončil. Vyhodnocení: Dokážu si představit tenhle nápad s intenzivnějším dějem a vypracovanějšími postavami

Pustina (2006)

Tak to jsem teda nepochopil, čím je tento film dobrý. Jedná se o céčko a dvoutisícovkový horor v pravém slova smyslu. Kamera děs, postavy laciné a ploché a psychologie filmu nefunkční. Netuším, v jakém časoprostoru se Pustina odehrávala. Nic nedávalo smysl, aby se tohle dělo a navíc, aby byli za trest posláni na ostrov?! A k tomu jich na nápravné zařízení bylo málo. To mi celou stopáž šrotovalo v hlavě, takže velké mínus, protože to musí být divákovi osvětleno a ne, aby přemýšlel, že to nedává smysl. Bohužel dvě nejnormálnější a nejschopnější postavy zemřou hned jako první, takže vám nezbývá nic jiného než se dívat na partu tupců. Killy mě nepřesvědčily a přenastavení myšlení jedné z postav je očekávaný tah, který nebyl ničím racionálním podložen. Konečný twist je čekaný hned od počátku filmu, takže ani nějaké snahy mě nedokázaly uspokojit. Vyhodnocení: Pěstní souboj byl ze strany hlavního hrdiny poněkud divně zmáknutý

Krvavě rudé nebe (2021)

Film jsem hned odmítl s tím, že je to typickej Netflix a zní to levněji, ale na doporučení přátel jsem se na něj podíval. Překvapila mě super skladba, tempo a atmosféra. Flashbacky se hodily a nepůsobily rušivě. Hodinu jsem si film užíval, ale bohužel v té druhé půli se pozitiva vytratila a už to nebylo ono. Zvlášť ke konci, kde se Krvavě rudé nebe samo pod sebou rozpadalo a postavy jednaly nelogicky a celkově to ztrácelo říz. Vyhodnocení: Kdyby to o 40 minut zkrátili, bylo by to lepší

Padesát odstínů černé (2016)

Padesát odstínů šedi jsem neviděl, ale asi mi stačí i tohle, abych zjistil, jak je obojí absurdní. Docela jsem se párkrát zasmál, ale bohužel jako obyčejná parodie tento film trpí momenty, které jsou spíš trapné než vtipně trapné a pak se to ke konci táhlo, takže šel s tím i výsledek níž. Vyhodnocení: Smlouva o mlčenlivosti nebo-li právnicky řečeno drž ku*va hubu