Povolání vrah (1997)

Mé očekávání nebylo naplněno, film má sice zajímavý námět, ale brzy se kamsi vypaří a to, co zůstává, nestojí za mnoho. Snad šlo více o psychologické drama v podobě předávání "řemesla" dalším generacím, což bylo dostatečně zvrácené, aby to šokovalo, ale zoufale nedotažené. Druhým momentem je psychologická proměna "žáka" z běžného lotra na vraha, což také nějak nedopadlo. A krimi to není ani náhodou, vzhledem k tomu, že četné vraždy nikdo nevyšetřuje, mrtvoly se válí všude možně a nikomu to nepřipadá divné. A přitom si myslím, že by to chtělo zajímavý námět jen trochu lépe rozvinout. Slabá tři.

Sotto il vestito niente (1985)

Zvláštní kousek, který dnes už nikdo nenatočí. Syrovost, přímočarost a napětí, byť závěr proběhl trochu ve zkratce, ale i tak mě to bavilo.

Krevní pouta (2008)

Čekal jsem trochu víc než mi film dal. Pominu-li dost pomalý rozjezd a vlastni domysleni situaci, trochu málo rozvinutý nápad a zbytečně zkratkovitý konec, tak to docela šlo. Nicméně jde spíše o psychologické drama než o krimi, které tvoří spíše kulisu (zařazení v kategorii Akční je, jak už bylo řečeno, úplný omyl). Jde o průměrný film, který stojí za shlédnutí, ale obávám se, že nikoli opakovaně.

Chobotnice - Série 4 (1989) (série)

Musím říci, že jsem byl mile překvapen, jak může být čtvrtá řada o +- šesti dílech napínavá a nerozbředlá. Občas jsou sice vidět určité dějové zkratky a chybky, včetně více chyb skriptu. Jinak i s prodlouženou stopáží jednotlivých dílů si seriál udržuje velmi slušnou kvalitu. Zejména v posledních dvou dílech atmosféra pořádně zhoustne, čemuž významně napomáhá prolínání hudby, vycházející z tísně či smutku a najednou se pod tím začnou postupně prosazovat zlověstné tóny, které nabývají na razanci, až smutek zatlačí do pozadí. To bylo opravdu mistrné a temné.

Chobotnice - Série 3 (1987) (série)

Je to skoro neuvěřitelné, že mi "trojka" připadá lepší než "dvojka". Přece jen se Cattani přestal v sobě tolik nimrat, sebral síly a vydal se zase na lov mafiánů. Na scéně se objevuje chladný Tano... Ve snímku je velmi detailně ukázána machinace s penězi i naprostá bezskrupulóznost. A k tomu pořád ty zdánlivé úsměvy a "přátelé", až je člověku mdlo...

Chobotnice - Série 2 (1986) (série)

O něco slabší než "jednička", ale stále velmi slušný snímek, který rozhodně stojí za shlédnutí. Každopádně hudba mistra Moricconeho, ta snímek rozhodně pozvedla.

Chobotnice (1984) (seriál)

Fouknul jsem si do přehrávače již klasický seriál a je třeba přiznat, že na TV seriál má toto dílko stále vysokou úroveň. Ze začátku prvního dílu je znát pohoda, slunce a moře...idylka však brzy končí a dál pokračuje už jen rozkrývání lumpáren všeho druhu s neskutečně slizkým advokátem Terrasinim (François Périer) a pokračující beznaděj z toho, že se s mafií veze skoro celá Sicílie... po letech jsem si to zase užil.

Vajont - šílenství mužů (2001)

Až mě to překvapilo. Nevím, proč je všude uváděn Serrault na prvním místě, protože hlavní role a nejepší výkon podal Daniel Auteuil. Kolem poloviny film trochu přešlapuje na místě a nůžky by se jistě hodily, tak posledních třicet minut Vám to vynahradí, navíc podpořené výbornou hudbou. Je to radost vidět "katastrofický" film v jiném podání než made in Hollywood. A to je příjemné...

Krevní msta (1978)

Film mi připadl zoufale teatrální, zejména co se výkonu Mastroianniho týče. Do jednoho kotkíku se nahrnula mafie, Marx a myšlenky socialismu a k tomu milostný trojúhelník, takže můj celký pocit je mimořádně rozporuplný.

Profesor (1986)

Pokud chcete vidět kořeny mafie, tak toto je ten správný snímek. Jedna hlava a spousta rukou, schopných nemilosrdně zabíjet, unášet či provádět jiné násilí. Velmi dobře je ve filmu zobrazeno prorůstání mafie do různých složek policie, státních orgánů na městské úrovni a státní politiky. Jak už tady bylo zmíněno, největší slabinou filmu je stopáž, kde především druhé polovině notně docházel dech. Asi největší mráz mi po zádech běhal, když u soudního přelíčení bylo soudci naznačeno, jak smutné jsou případy nehod rodinných příslušníků...