Cyberpunk: Edgerunners (2022) (seriál)

Těžko říct, zda si bude divák nepolíbený hraním videohry Cyberpunk 2077 schopen svět seriálu užít. Příběh hry a prostředí Night City bylo úžasné a říkal jsem si, jak zajímavé by bylo zažít ještě nějaký další příběh z perspektivy jiného obyvatele města; nečekal jsem ale rovnou vznik japonského kresleného seriálu, který se jako přídavek ke hře povedl.

Festival pana Rifkina (2020)

Pohodový film o chvilkové naději starého chlapa na novou lásku s hezkou doktorkou, co má ráda filmy, zpestřený referencemi na oblíbené Allenovy filmy. Woody Allen už nenatočí zřejmě žádný převratný film pro jeho kariéru, kvalitních věcí už natočil dost a věřím, že nové filmy slouží už jen jako takové utišující morfium pro fanoušky - a to je celkem fajn důvod, proč se na ně mrknout. Škoda jen, že tady chybí charizmatičtější představitelé manželského páru.

Schodiště (2022) (seriál)

Seriál s dobrým potencionálem a skvělými herci, který bohužel kazí přepínání mezi časovými liniemi a místy neúčelná vycpávka. Příběh Petersonovy rodiny je opravdu zajímavý, vyjímečně negentlemanský Colin Firth je super, jen se to jako celek moc táhne.

Na konci světa (2017)

Díky neexistující chemii ústřední dvojice mladých farmářů nepravděpodobná romance připomínající mnohem zdařilejší milostný příběh z prostředí dobytka - Zkrocenou horu. Osvěžením pro diváka je skomírající farma kdesi v pr**li a realistické záběry ze života péče o krávy a ovce.

Elvis (2022)

Má to potenciál, ale je příšerně dlouhý (pocitově i kvůli tomu, že dialogové scény nemají takový tah, jako hudební čísla a montáže). Rozhodnutí pohřbít Hanksův obličej pod maskou připomínající gumáckou karikaturu nechápu. Pokud se po shlédnutí filmu nadšeně vrhnete nastudovat nějaká fakta a informace o Elvisovi z momentů, které film vypichuje, zděšeně zjistíte, že se to stalo jinak, jinde a že ty songy taky vůbec nesouhlasí. Přesto i přes míru umučení dávám o hvězdu víc díky opulentní vjemové hostině v nedialogových scénách. Líbilo se mi taky zpracování Elvisova setkání s inspirující černošskou hudbou a jak do jeho posluchaček skrz hudbu vstupoval vedle jejich zděšených poloviček ďábel :-)

Kuře na švestkách (2011)

Výtvarně milá adaptace depresivního komiksu Satrapiové, kterou trochu kazí úlet v podobně obsazení - vážně, pokazit atmosféru perského města tím, že do hlavní role Iránce obsadí bílého Francouze, to se fakt ve Francii nenašli žádní perští herci? Zamrzí také úpravy předlohy (zmínky o politických režimech, tradiční nástroj tar byl zaměněn za housle).

Sandman (2022) (seriál)

Ne, nebude to další recenze z pera idiotů, kteří nechápou, že v amerických seriálech hrají černoši a ženy, protože je jich v USA hodně, nebo že jeden z nejvíc LGBT inkluzivních komiksů v 80. letech obsahuje ve své adaptaci LGBT postavy. Adaptace Sandmana mě samozřejmě zklamala, protože jsem fanoušek předlohy, která mi oproti seriálu přijde hlubší, zajímavější a výpravnější a ani jsem nepředpokládal, že by mě mohla uspokojit. Přesto mě nepříjemně překvapily změny příběhu a úpravy rolí postav (pro idioty: ne, nemyslím tím, že něco hraje černoch, žena nebo že některé postavě připsali minutu navíc, aby mohla být gay) oproti prvním dvěma svazkům, které nepřispěly k lepší verzi příběhu, ale spíš jí posunuly k průměrnosti. Asi nejsem sám, kdo si představoval Morfeuse jinak, než chlápka, který vypadá, že se každou chvíli rozbrečí poté, co si poslechne kárání od kdejaké smrtelnické přísné černošky ;) a výhrady lze mít i k pár dalším postavám. Seriál je natočený nenápaditě a taky vypadá po stránce výpravy překvapivě nudně - když postavy vedou konverzaci, zpravidla jen tak mrtvě stojí před zdí, na kterou efektáři později nalepí nějakou tapetu paláce nebo krajiny, je to opravdu slabota i po stránce atmosféry. Pozitivum je, že díky snaze nahustit do deseti dílů obsah dvou svazků se tentokrát nepodařilo Netflixu zničit váš čas natahovanou vatou a velmi mě překvapilo, že se Netflix snažil natočit i epizodu "John Dee si dává kávu v bistru", kterou považuji za top moment původního komiksu a i když samozřejmě umírněně, nihilistický mráz přeběhl. Věřím, že diváci neznalí komiksu ocení Sandmana pozitivněji, pokud nepatří mezi idioty, co si místo sledování děje dělají čárky tužkou do bločku, kolik černochů a LGBT dostalo příležitost. Znechucený jsem byl českými titulky - chápu, že Netflix nezaměstnává Viktora Janiše, ale dement, který neumí anglicky ani označení rodinných příslušníků nebo přeloží androgynního Lucifera do ženského rodu jen protože ho hraje žena, nebo naopak Touhu překládá do mužského rodu, protože mluví hlubším hlasem, si podle mě nezaslouží překládat jeden z nejočekávanějších VOD projektů. Každopádně by vás seriál měl inspirovat k přečtení mnohem lepší předlohy, která v českém vydání dopadla kvalitně a neměli byste se spokojit s málem. :)

Svobodná země (2019)

Pochmurná podzimní kriminálka z bývalé NDR, kde se obyvatelé pár let po sjednocení Německa adaptují na novou realitu. Atmosféra chudého městečka by se dala krájet i díky výborné kameře. Alvartovy filmy a seriály mají obvykle výborné ústřední postavy a Freies Land v tomhle nezklamal - Felix Kramer jako nejednoznačná postava před časem zazářil v Dogs of Berlin a strhává na sebe pozornost i tady.

Magnolia (1999)

Překombinovaná příběhová mozaika, u které vás některé postavy kvůli přetažené stopáži a kýčovitým momentům typu písnička začnou časem otravovat až k bezradnému meteorologickému finále. PTA si prostě hodně věřil a nacpal tam ledacos, co ho napadlo, ke škodě celku. Vyjímá se tady Tom Cruise, který herecky překvapil už před lety a je dobré si to připomenout v době, kdy už ambicióznější role nevyhledává, zbytek solidního obsazení - takové best of nezávislých herců - odvádí obvyklý standard.

Top Gun: Maverick (2022)

Příběh je bolestivě naivní a vyplatí se nespěchat do kina s přílišným optimismem úrovně "nový Nolan", i když to skoro z recenzí tak vyznělo. Mix drobných pozitiv pomáhá se rozpaky vyrovnat, pořád je to docela gay, Jennifer Connelly je prostě kouzelná kočka, Ed Harris a Jon Hamm jsou v pohodě a Cruise asi naposled v kariéře vysekal volejbalovou figuru, aby vypadal mladší. Vlastně bych zapomněl na stíhačky, letecké akce jsou samozřejmě kromě scének s Connellyovou super a mají atmosféru. 7/10