Velký žal (1966)

Příběh velkého hrdinství židovského národa při vzniku státu Izraele pod vedením Kirka Douglase, který musí pracovat jen s odvahou a improvizací. Příběh i boje samotné se mi tedy líbily, třešničkou na dortu jsou pak filmové hvězdy ve vedlejších rolích, hlavně Waynovi jeho role generála sedí.

Pád Bílého domu (2013)

Film se nevyhne srovnání s Emmerichovým dílkem a bohužel prohrává, zatímco tento film je ponurý, plný akce tváří v tvář, řekněme i realističtější, jeho mladší bratříček je zábavnější, jedná se o lepší jízdu, příběh i akční sekvence. Tento film má naopak charismatičtějšího hrdinu a není tak čitelný. Nelíbilo se mi, že prezident je zde absolutní zbabělec a jaksi se vytratilo hlavní motto USA - nevyjednávat s teroristy. Jako letní zábava dostačující.

Modrý Max (1966)

Výborný, ač poněkud rozvleklý, snímek z prostředí stíhacích pilotů za 1SV, výborně vykresluje příběh cílevědomého arogantního letce, jdoucího přes mrtvá těla svých i nepřátelských stíhačů, povedlo se zde uskutečnit jednoduché úsloví, že pýcha předchází pád. Ve filmu jsou velmi zdařilé bojové scény, nejen ve vzduchu, ozdobeny půvaben Ursuly Andress i hereckým výkonem jak Pepparda, tak Masona.

Ve jménu Říma (1959)

Slušný příběh plný zrady, intrik a lásky na pozadí vzbouřené královny Zenobie, ztvárněnou nádhernou Anitou Ekberg. Ve filmu je i ucházející závěrečná bitva, ale také spousta naivity.

Slunce rošťáků (1967)

Kriminálka ze staré školy, kterou táhne Gabin svým charismatem, protože ona ta zápletka není zase nijak převratná, ale jedná se o slušnou podívanou s plánem, který prostě musí vyjít. Škoda jen několika hlušších míst, protože například konec je velmi napínavý.

Potopte Bismarck! (1960)

Hodinu a půl vám osoby v jedné podzemní kanceláři líčí jak sledují loď, kterou jak už název napovídá na konci filmu potopí. Jedná se tedy spíše o drama s válečnou tématikou, kde z němců udělili naprosto neschopné hlupáky a kde se celou dobu téměř nic neděje. Hlavní zápletka kolem štábního velitele je plytká, navíc herci jsou extrémně odtažití a nepřesvědčiví.

Útok na Bílý dům (2013)

Smrtonosná past pro novou generaci z moderního pohledu, nahláškovaná až po okraj, plná akce, se scénářem obsahujícím zvraty, které sice nejsou nečekané, ale děj oživí každopádně. Bohužel Tatum nemá charisma akční hvězdy první kategorie a Foxx je jako prezident příšerná volba, takže je všechny hravě do kapsy strčí Woods. U sledování jsem se ale bavil, ono natočeno je to zkušeně, pěkná vzpomínka na zlatou éru žánru.

Vzestup (1977)

Obrovsky silný film, stěží uvěřit, že se jedná o režijní počin ženy, protože tohle syrový realistický pohled na válku, která nebere ohled na nikoho. Už od prvotního putování zimní krajinou, jsem se vcítil do nelehké situace hlavních postav, jejichž peklo se teprve rozpoutalo po zajetí, tam se naplno vyjasnily v plné kráse charaktery obou vojáků i spoluvězňů. Autenticitu dodává filmu černobílost i zřejmě kvalitní knižní předloha. Film hraje jakousi psychologickou hru i s divákem, a to velice úspěšně, protože tohle je opravdu síla, jdoucí až pod kůži.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Takových filmů už bylo a ještě bude, jenže pokud si to natočí někdo za pár miliónu pro radost, je to v pořádku, ale zde se vyplýtvalo několik desítek miliónů na film, který je extrémně nepůvodní, neuvěřitelně předvídatelný, plný žánrových klišé a co je nejhorší, téměř u každé scény i dialogu jsem měl pocit, že tohle jsem přece viděl už jinde. Opravdu se zde hledělo jen na efekty s monstry a na příběh, postavy, originalitu se zapomnělo. Navíc to chce velké umění vybrat tak nevýrazné a nesympatické herce, nezachraňuje to ani Elba. Tramsformeři mají aspoň krásné slečny, tohle nemůže nabídnout nic.

Peklo Manitoby (1965)

Slavná dvojice pospolu mimo svou úspěšnou sérii, to je velké lákadlo, přitom divák odpustí i lehce nevýrazný děj, horší přestřelky i fakt že oba vlastně moc hrát neumějí. Ale i tak se jedná o poutavou podívanou, která neztrácí napětí a končí trochu nečekanou přestřelkou.