• Pohádka

Buko (2022)

Snaha o rozjímání o smyslu života nevyznívá úplně hluše a konstatování vnitrorodinného mezigeneračního souladu také není plně od věci. Pocit, že tomu všemu chybí určité dotažení, je ale stále silný a tendence, místy i pozorovatelná, k figurkaření také nejde úplně pominout. Zmoudření před sedmdesátkou mohlo přijít dříve a nemuselo být placeno poznáním, že osteoporóza se nedá podceňovat. Klady nesporně převládají, ale slabiny zůstávají.

Quo Vadis (2001)

Na to, aby toto dílo mohlo být zatracováno, bylo do něj vloženo příliš mnoho energie a prostředků. Sienkiewiczovo dílo je rozhodným rámcem této filmové podoby a vůle naplnit Nový zákon rovněž nemůže být pominuta. V takto vytýčeném prostoru bylo dost místa pro kvalitní herecké kreace i přiblížení odvrácené strany Římské říše na sklonku julijsko-klaudijské dynastie. Limity sporností jsou dány tím, co skutečně o této době víme. Pro mě osobně zajímavé bylo obsazení apoštola Petra ("Ty jsi skála, na které postavím svou církev" jedním z nejlepších polských herců Franciszkem Pieczkou. Velkofilm je prostě polským jednoznačným úspěchem.

Zkouška (1981) (TV film)

Ne nenáročná, ale lehká televizní mikrokomedie, lehká tak, že její natočení i sepsání působí naprosto samozřejmě a lehce. Že ta snadnost, do níž je nutné zahrnout i herecké obsazení, zdaleka tak samozřejmá není, ukazuje nejlépe úroveň polistopadové televizní tvorby, kterou nejlépe vystihuje starý slogan z devadesátek "Cos nám televize dala? Dallas!".

Na cestě - Na cestě po Aucklandu (2010) (epizoda)

Zdařilý medailon jednoho z největších měst na jižní polokouli; Nový Zéland je svérázným výběžkem stále většinově anglosaské Evropy.

Sloní srdce (2019)

Stopování vlastností, které si ze své druhové sebestřednosti jednostranně - jak se ukazuje - osvojujeme, dále pokročilo. Připomínám Attenboroughovu reportáž ze sloní solné jeskyně vedle dalších a dalších záznamů na toto téma, která jednoznačně traktuje zvýšenou odpovědnost našeho druhu za osudy bioty včetně mikrosféry pozemského života. Rozhoduje to velmi podstatně i o budoucnosti lidstva a zachování biodiverzity,

Marie Antoinetta (2022) (seriál)

Královna, která na rozdíl od své matky byla víc než tvořivou osobností obětí tu vlastní nevzdělanosti, tu limitovaných vládních schopností svého manžela byla osudem nucena sklízet rozmařilost života a neukojitelnou bojechtivost svých předchůdců a předchůdkyň. Epos o cestě k zplození korunního prince (dauphina) přibližuje především životní styl dvora přesycený pletichami a podvody všeho druhu; jeho hlavním nositelem byla hamižná, korupcí prosycená a na svém dominikálu nezdanitelná šlechta. Neprozíravost vládnoucích časem vede k sociálním otřesům a ty následně k sociálně revolučním cyklům. Zajímavým momentem scénáře je vložení postavy prvního velkého Američana světového jména, novoanglického rodáka Benjamina Franklina (1706-1790)  a francouzského monarchistického vkladu do americké revoluce. Herecky v seriálu zazářila v titulní roli Emilia Schüle. Přes některé literární licence se nezdá být podstatněji narušena ani historická paměť doby této francouzské královny. Seriál je možné pokračovat za jedno z variantních pokračování nedávné české tereziánské hexalogie.

Slovo policajta (1985)

Alain Delon, který se tu představuje ve své špičkové formě, zvedá kvalitu tohoto kriminálního westernu svého druhu a v celku zdůrazňuje jinak spíše rutinní scénář.

Královský život otroka (1992) (TV film)

Neoliberalismus je tu postižen ve své podstatě; zaklet do sofismat a perlivých dialogů a živen nápaditou režií Zdeňka Zelenky přispěl k dílu, jež patří k tomu nejlepšímu, co Česká televize může nabídnout.  Vhled do podstaty dociluje daňkovskou hloubku a pronikavost. Klasičnost může mít mnoho podob; tady je jedna z nich. Výtečné herecké obsazení vrcholící v zdařilých kreacích Mrkvičkově, Šafránkové, Somrově strhává s sebou tehdejší herecké mládí; výsledkem je symfonie krásy a dokonalosti.

Doktor Martin (2004) (seriál)

Je nepochopitelné, proč je z anglického seriálu "Docent Martin" vytvořen nelogický překlad "Doktor Martin". Tento skorositcom obsahuje ke svému prospěchu jak ve scénáři, tak v hereckém podání řadu pronikavých posunů v psychologickém zakotvení postav. A tak další postavy-hříčky z cornwallského pobřeží nepůsobí trapně a i pro naše diváky je to podívaná, která citelně - k prospěchu věci - přesahuje úroveň tuzemské produkce.

Kačenka a zase ta strašidla (1992)

Nepopiratelná kvalita prakticky posledních filmů autora proslulých NÁVŠTĚVNÍKŮ se zdá být mimo diskusi a její neuvádění stejně nepochopitelné jako absurdně nízké hodnocení na tomto především diskusním fóru. Herecké obsazení je - jak je u Poláka zvykem - konstantně špičkové. Svatopluk Beneš podobně jako Kostelka, u kterého jde mluvit o jeho životní roli, rozmnožil svůj herecký rejstřík o další důležitou položku; příležitost zhlédnout Vejmělkovou nebo stabilně skvělou Bohdalovou a podobně kvalitního Somra je dnes už - bohužel - převážně historickým faktem podobně jako pojetí a zvládání hlavní dětské role nebo Cupákovo vypravěčství, které lze popsat jako nadčasové. Člověk jen žasne a diví se. Ale i to by byl pro dnešek obtížně duchovně zvladatelný fakt.