Putování s pravěkými lidmi (2003) (seriál)

Tradiční dokument BBC. A to je velká pocta. BBC jsou v dokumentech světová jednička a ani tentokrát nezůstali nic dlužní své pověsti. Celý čtyřdílný dokument je "hraný" (masky pravěkých lidí by si zasloužili nominaci na Oscara), informace, které diváky kupodivu opravdu zajímají, podává onen kritizovaný průvodce, který mně osobně nevadil. S různými rasami se vždycky seznámíme prostřednictvím příběhu jednoho z nich - to je ten klíč k úspěchu. Kdy už konečně v ČT pochopí, že dokument se nedá udělat tím, že do záběru dám portrét a do toho mi někdo nudně huhlá?

Sex ve městě (1998) (seriál)

Je to zabavný, docela zajímavý a taky lidsky dost ujetý. Já nechci, aby hrdinky našly "lásku na celý život", ale ony prostě jen střídají chlapy a užívají si, a když se mají rozhodnout, jestli pro svůj vztah (pokud nějaký dlouhodobější mají) něco obětují nebo ne, zvolí si to ne (viz. Carrie, která "si prostě není jistá, jestli se chce v pětatřiceti vdát za muže, kterého miluje"). Čtyři kamarádky zasvěceně tlachají o mužských, ale ve skutečnosti jsou to malé holčičky, které nevědí, co chtějí.

Virtuozita (1995)

Spojení dvou oscarových herců je skutečně dechberoucí... dobrá, Russell Crowe se jednou tvářil jako opravdu zlý a opravdu vyšinutý android.

Bouře století (1999) (seriál)

Stephena Kinga kdekdo spojuje jen s nechutnými krváky. Pravda, on rád a dobře popisuje nechutné věci, ale mezi nejprodávanějí autory světa se řadí díky typické atmosféře, kterouje Bouře století nabitá. Pomalé, jakoby snové vyprávění, malé znepokojující historky, zlo tu nevyskakuje zpoza rohu, ale pěkně stylově se připlíží. Záporák v tomhle filmu obyvatele Little Tallu nemasakruje jako teenagery, ale nejdřív pomaličku deptá, v čemž mu pomáhá titulní sněhová bouře, která ostrůvek odřízne od okolního světa. Poměrně příjemný filmový zážitek podpořený krásnou hudbou.

Královský slib (2001)

Příjemná a pohodová (ne)pohádka, která měla mnohem větší příběhový potenciál, než který vidíme. Kdyby z toho byl seriál nebo vyměnili režiséra... nebo kdyby (klasicky) měli tvůrci víc peněz.

Dolores Claiborneová (1995)

Je to dobrý film, pokud neznáte knižní předlohu. Dolores Claibournová je asi nejlepší Kingova knížka, možná i proto, že to není klasický horor. Nabízí spíš neurčitý strach, skvělé charakterizování postav a do detailů "vymakané" scény. Bohužel podle ní vznikl jen lehce nadprůměrný film, který zamrazí jen těžko.

eXistenZ (1999)

Příběh jak z bečkového filmu, mizerné dialogy... a ani to není moc nechutné. Sorry, Davide, tímhletím "dílkem" jsi moc nezabodoval.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Na začátku stála nádherná vize - ukázat, jak se člověk chová ke svým výtvorům, a jak nejasný je rozdíl mezi dítětem, které se narodí "klasicky", a dítětem vyrobeným (obě dokažou milovat své matky stejně dychtivě). Měl to být příběh o lásce, o naději a o lidskosti. Možná by i Spielbergovi vyšel, kdyby se mu do práce pořád nepletl Kubrickův duch. Režisérsky se chytá až na konci plném logistických chyb, který ovšem u mě dokázal vykřesat nejvíc emocí. I tak měl ale skončit medvídkovým monologem "a tak David čekal a prosil modrou vílu..."

Emma (1996)

Jasně nejzajímavější a nejzajímavější a podle mě nejlépe obsazená austenovská adaptace. Skvělý Jeremy Northam i Gwyneth Paltrow.

Láska nebeská (2003)

Příliš postav a příběhů. Některé by šly klidně vynechat a filmu by to určitě prospělo. Je to sice milé a občas i vtipné, ale určitě by to bylo víc romantické, kdyby ti příběhy byly jenom tři nebo čtyři. Nicméně zjístíte, že Billy Bob Thorton je vlastníkem nejvíc sexy pohledu roku, Colin Firth umí ve filmech krásně líbat a že ani Hugh Grantovi se nevyhnuly vrásky hloubky Macochy. Update: Po letech musím zvedat hodnocení, protože plný potenciál téhle oslavy lásky jsem pochytila bohužel až napotřetí. Za svými výtkami si ale pořád stojím.