Pán prstenů: Návrat krále (2003)

ROTK má odproti starším bratříčkům pár mínusů navíc: několik nefungujících emocionálních scén, nešikovné přeskakování z jedné linie příběhu do druhé a hlavně fakt, že druhá polovina lehce ztrácí kvůli množství vystřiženého materiálu návaznost. Návrat krále nemá lehkost Společenstva ani filmařskou preciznost Dvou věží, ale co se týče velkoleposti, nemá konkurenta. Tady Jackson nazklamal a je obdivuhodné, jak z tun těžkotonážního patosu, který by jinde vypadal přehnaně, dokázal vytvarovat úžasné dobrodružství plné scén, které opravdu dokáží vzít dech (Gandalfův příjezd do Minas Tirith, zapalování signálních ohňů aj.) Jackson stvořil klasiku a ta si zaslouží 5 hvězdiček. A ten pocit, kdy celý rok netrpělivě čekáte na další díl, ten se nedá zaplatit a ani opakovat. PS: Pokud jsem u předchozích dílů radila zkouknutí režisérského sestřihu, pak tady jsem po třech a půl hodinách děje odpadla i já.

Tenkrát na Západě (1968)

Občas někdo natočí film po všech stránkách tak dobrý, že i po čtyřiceti letech na něj zíráte s otevřenou pusou. Při každém zhlédnutí fandím úžasně modrookému Henry Fondovi, i když vím, že si odplatu od Harmoniky sakra zaslouží. Zvuk zesiluju na maximum, abych si užila tu geniální hudbu. A miluju postavu Claudie Cardinale, protože je všechno, jen ne děvka a zlatokopka. Ačkoli nemám na současné filmaře nijak skeptický názor, musím uznat, že takovéhle filmy už se dneska netočí.

Hledá se Nemo (2003)

Nemo je sice krásný film, ale na pět hvězdiček nemá. Na to je málo originální. Hezky se na něj sice kouká, párkrát se zasmějete a po skončení máte dobrý pocit z toho, že jste koukali na kvalitní film, ale žádné mrazení, lapání po dechu a silné emoce se alespoň v mém případě nedostavily.

Slunce, seno, jahody (1983)

Možná vám to přijde buranské, možná hloupé, ale Troška se naprosto trefil do atmosféry socialistické vesničky, a mám obavy, že plně jeho film docení jen ten, kdo v takové pr**li někdy žil.

Mladí v partě (1982) (seriál)

Dozvíte se, co se může ukrývat ve vaně mladých v partě, proč si nakupovat corn flakes se šťastnou rodinou na obalu nebo za co můžou muži považovat tampon. A jestli na tomhle seriálu nebudete ulítávat, tak už nevim. Největší zvrhlost osmdesátých let.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Tentokrát se vyplatí zaplatit si za multikino a prostorový zvuk, abyste si mohli užít uši trhající salvy z děl, bouřící moře nebo jen nádherný baryton Russela Crowa. Ten pro roli přibral a je ještě impozantnější než dřív. Je zajímavé sledovat, jak je v každé roli úplně jiný a přitom pořád zůstává Russelem Crowem. Kapitána lodi vystihl naprosto přesně a scénář mu nedovoluje diváka ničím překvapit, o něco zajímavější je lékař Stephen Maturin v podání Paula Bettanyho. Příběh je vyprávěný starosvětsky a poctivě a v kině jsem se několikrát neubránila srovnávání s televizním Hornblowerem. Oba se odehrávají v totožném prostředí, v prakticky stejné době a oba jsou vyprávěny skoro stejným stylem, včetně řešení zápletek. Master and Commander by i přes svoje kvality lépe vypadal na televizní obrazovce. Až příliš totiž připomíná dražší a velkolepější pokračování Hornblowera s hvězdou v hlavní roli.

Willow (1988)

Jediný klad filmu, z kterého vychází spousta dobrých hodnocení tady kolem, je ten, že Willow byl určitě natočený podle nějaké knížky, tudíž ZAKLADNÍ NÁPAD je dobrý. Jinak jsem se dvě hodiny poměrně nudila, i když jinak pohádky žeru. Herci jsou toporní (ta stařenka, co hraje čarodějku, je k smíchu, královny by se neleklo ani pětileté dítě a liliputáni přehrávají víc než hoši od Cimrmánů, kteří to ovšem dělají záměrně), triky od ILM dneska už nevypadají zrovna cool a totálně zklamává Ron "And The Oscar Goes To" Howard jako režisér. Nečekejte, že se vytáhne jako v Čisté duši. Žádné roztomilůstky, žádná laskavost, nic, co by film nějak přiblížilo dětem. Vlastně jedna věcička tu je - ta šišlající myš.

Velké naděje (1998)

Cuarón možná do Dickense vkládal velké naděje, ale výsledek je spíš velké zklamání. Hlavní představitelé si počínají jako divadelní kašpárci, kterým nezbývá nic jiného, než ztuhle hrát podle nepřehledného scénáře plného nevěrohodných postav. Romantika žádná, příběh nic moc, postavy nejsou divákovi blízké. Nuda. Alfonso, ukaž se ve Vězni v Azkabanu, prosím. Protože nejsvětlejší moment je roztomilý polibek malé Estelly a Finna na začátku příběhu.

Amadeus (1984)

Viděla jsem jenom Director's cut a musím říct, že první hodina je úchvatná, druhá dobrá a třetí už se člověk těžko soustředí. Je to prostě moc dlouhé a na pět hvězdiček by měl být režisérský sestřih ne o dvacet minut delší, ale naopak kratší. Přesto se klaním Miloši Formanovi a F. Murray Abrahamovi za jejich výkony. PS: Nikdy se mi nelíbily Formanovi ženské hrdinky a nebylo tomu tak ani tentokrát. Jak jsou Mozart a Salieri zajímaví, tak je Stanci nudná a přehlíženíhodná.

Kouzelný meč - Cesta na Camelot (1998)

Kdyby Disney natočil skutečný artušovský příběh, možná by tu naději na úspěch měl. Tady se jenom jedna holka potlouká po kouzelném lese. Nuda. Jediný důvod k vidění jsou dabéři v originále, ale o ty v českém dabingu stejně přijdete.